Alibaba Nedir? Dünyanın En Büyük B2B Platformu Hakkında Merak Edilenler

Alibaba Nedir? Dünyanın En Büyük B2B Platformu Hakkında Merak Edilenler
23.12.201910:16

Alibaba, Çinli üreticileri uluslararası alıcılarla buluşturmak amacıyla faaliyet gösteren dünyanın en popüler çevrimiçi e-ticaret platformudur. B2B platformunda hizmet veren Alibaba express, küçük işletmelerin toptan ürün satın almasına olanak sağlar.

Haber güncelleme tarihi 04.06.2020 15:57

Alibaba, dünyanın en büyük B2B e-ticaret pazarına sahip olan ve Alibaba Group'un bir parçası olarak hizmet veren online alışveriş platformudur. 

Alibaba Group'un bir parçası olarak hizmet vermekte olan site, uluslararası işletmelere bağlı tedarikçileri tüm dünyadaki alıcılarla tek bir pazarda birleştirmektedir. Alibaba aynı zamanda Taobao, Tmall ve Aliexpress online alışveriş sitelerini de işletmektedir. Dünyanın en popüler toptan alışveriş platformu Alibaba Türkiye sayfasına giriş yapmak için buraya tıklayınız.


Alibaba Nedir?

Alibaba Nedir

Alibaba alışveriş sitesi, 1999 yılında kurulan ve Çinli üreticileri uluslararası alıcılarla buluşturmak amacıyla faaliyet gösteren dünyanın en popüler çevrimiçi e-ticaret platformudur. Dünya üzerinde her geçen gün artış gösteren e-ticaret platformları, müşterilere dilediği zaman dilediği ürünü satın alma imkanı sunmaktadır. Uluslararası alanda dünyanın en büyük çevrimiçi parakendecisi olarak bilinen Amazon ve eBay firmalarının toplamından daha fazla müşteri ve satışa sahip olan Alibaba, dünyanın dört bir yanında ki aktif üyesiyle her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

alibaba-indirim-kuponu-001.jpg

Günümüzde dünyanın en popüler alışveriş sitesi olarak bilinen Alibaba Group Holding Limited şirketi, Çin'den e-ticaret ve çevrimdışı portallar aracılığıyla tüketiciden tüketiciye, işletmelerden tüketiciye ve işletmelerden işletmelere ürün satışı ve çeşitli diğer hizmetler sağlayan dünyanın en büyük platformudur. Alibaba Group bünyesinde hizmet vermekte olan Alibaba.com alışveriş sitesi, "Business to Business" açılımına sahip B2B yani şirketler arası pazarlama hizmeti sunmaktadır.


Alibaba Nasıl Kullanılır?

Alibaba Nedir

Çin merkezli e-ticaret sitesi Alibaba hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, Alibaba'yı nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Daha önce AliExpress.com'da olduğu gibi kullanıcıların en kolay ve en pratik kullanım kılavuzu bu yazımızda yer alıyor. 


Alibaba'da bir ürün ve üretici bulmak

Alibaba'ya girdikten sonra ürününüz için bir tedarikçi bulmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Alibaba Nedir

1. Ürün Arama: Alibaba ana sayfasında ki arama çubuğuna bulmak istediğiniz ürünü veya ilgili anahtar kelimeleri girebilirsiniz. Alibaba aradığınız şeye en yakın ürün yelpezesini sunmaktadır.

Alibaba Nedir

2. Fiyat Teklifi Talebi (RFQ): Alibaba'da ürün aramak için kullanacağınız RFQ yöntemi, üretmek istediğiniz ürün için bir reklam yayınlamayı ve ilgili satıcıları doğrudan Alibaba hesabınız üzerinden sizinle iletişime geçmeye davet etmektedir. Fiyat teklifi talebinde bulunmak isteyen kullanıcıların "My Alibaba" simgesine tıklayarak "RFQ gönder" seçeneğini tıklaması ve bilgilerini girmesi gerekmektedir. Yanıtlar genellikle 24 saat içerisinde tarafınıza iletilecektir.


Bir tedarikçiye sorulacak sorular

Alibaba Nedir

Alibaba üzerinden iletişim kurduğunuz veya kurmak istediğiniz tedarikçilere sormanız gereken sorular olduğunu asla unutmayınız. Bu durum yalnızca satın almak istediğiniz ürün hakkında detaylı bilgi almanızla kalmayacağı gibi aynı zamanda yeni tedarikçinizle güvenilir ve özverili bir iş ahlakı kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Tedarikçinize sormanız gereken sorular arasında;

  • Bu ürünün geçmişi nedir?
  • Numune için fiyat talebi?
  • Ürünün devamlılığı nedir?
  • Ürünün garanti süresi ve doğruluğu?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Alibaba tedarikçileriyle yapacağınız alışveriş işlemlerinde, her daim güvenli ve doğru bir iletişim için satın almak istediğiniz ürün ve ürünler hakkında kalıcı ve mantıklı sorular sormanız gerektiğini asla unutmayın.


Tedarikçilerle pazarlık yapın

Alibaba Nedir

Çalışmak istediğiniz ve satın almaya karar verdiğiniz ürün ya da ürün grupları olduğunda ilk yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de tedarikçilerle pazarlık yapmak olacaktır. Çoğu tedarikçi, fiyatlandırmalarında %10'a kadar pazarlık payına açık olduğu gözlenmektedir. Her daim ürün hakkında mantıklı bir teklif vermeniz, tedarikçinin aklında kalmasına ve size olumlu dönüşte bulunmasına  yardımcı olacaktır. 


Numune isteyin

Alibaba Nedir

Bir satıcıyla ilişki kurmanızın hemen ardından satın almak istediğiniz ürün ya da ürünler için numune almanız sizin için daha güvenli olacaktır. İlk olarak ürün kalitesinin beklentilerinizi karşıladığından emin olmanız gerekmektedir. İkincisi ürünün ne kadar hızlı üretildiğini ve size gönderildiğini görmeniz son derece önemlidir. 


Lojistik ve nakliye

Alibaba Nedir

Alibaba kullanıcılarının bilmesi gereken son durum ise ürünlerin nakliye hizmetini tedarikçiler vasıtasıyla ayarlaması gerekmektedir. Tedarikçiniz sizin için bazı yöntemleri ayarlayabilir ancak deniz yoluyla ürünleri satın almak ve sonrasında kamyonla malı teslim almak istiyorsanız lojistik firması kiralamanız gerekmektedir. 


Alibaba Güvenli Mi?

Alibaba Nedir

Alibaba e-ticaret sitesi tıpkı AliExpress'te olduğu gibi son derece güvenli bir alışveriş imkanı sunmaktadır. AliExpress'te müşterileri alıcı koruması kapsamında güvence atına alan Alibaba Group, bu kez de Alibaba.com'da tedarikçiler ile satıcıların güvenirliğini koruyan birbirinden farklı güvenlik politikası izlemektedir. 

Son zamanlarda tedarikçiler tarafından sıklıkla tercih edilen Alibaba sitesi, Türkiye Alibaba sitesinin açılmasının ardından ülke esnafımıza Alibaba güvenli mi? sorusunu beraberinde getirmiştir. Her daim Alibaba tedarikçilerinin güvenilir olduğundan emin olmak için şirket profilini inceleyebilirsiniz.


Alibaba Türkiye

Alibaba Nedir

Alibaba Türkiye, ülkemizde ki yerel işletmelerin sıklıkla kullandığı Çin merkezli e-ticaret sitesidir. Alibaba Group'un dil bozukluklarını ortadan kaldırmak adına geliştirdiği Türkçe Alibaba sitesi, Türk işletmelerin küresel perakendecilik ve uluslararası ticaretin geleneksel iletişim engelini ortadan kaldırmaktadır. 

Dil engeli aşmak adına Alibaba Türkiye'yi faaliyete açan Çinli şirket, uluslararası ticaretin en büyük zorluğunu ortadan kaldırmaya yarayacak birbirinden farklı web sitesi geliştirmiştir. Alibaba'nın Türkçe dil seçeneğinin yanı sıra tedarikçilerin tercih ettiği ve dili İngilizce olmayan işletmelerle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için 14 farklı dil sitesi kullanmaktadır.


Alibaba En Çok Satan Ürünler

Alibaba Nedir

Alibaba'nın bir B2B web sitesi olduğunu daha önce bahsetmiştik. Çinli firmanın B2B kapsamında şirketler arası satış işlemi gerçekleştiren bir platform olduğunu göz önüne alındığında, en çok satanlar genellikle seri üretim yapabilecen ve şirketler için envanteri yenilemek için toptan satılan ürünlerdir. Çinli e-ticaret sitesi Alibaba.com bünyesinde satışa sunulan makinelerden imalat hizmetlerine, tüketici elektroniğinden ev gereçlerine, telefon ve aksesuarlardan spor malzemelerine, giyimden oyuncağa hatta ev tekstilinden güvenlik malzemelerine kadar üreticiden satıcıya toptan mal siparişi ve satışı gerçekleştirilmektedir.


Alibaba Group Kimdir?

Alibaba Nedir

Alibaba Group, dünyanın en büyük ve en zengin şirketleri sıralamasında yerini almayı başarmış Çinli iş insanı Jack Ma tarafından kurulmuştur. Alibaba başlangıçta Amazon ve eBay'a benzeyen, işletmeden tüketiciye (B2C), işletmeden işletmeye (B2B) ve hatta tüketicilerden tüketicilere (C2C) ürün hizmet ve satışına olanak sağlayan dünyanın en popüler alışveriş platformudur. Alibaba Grup bünyesinde hizmet vermekte olan bu işlevler üç ayrı sitede hizmet vermektedir. 

  • Taobao: eBay'e benzer C2C sitesi
  • Tmall: Amazon'a benzer B2C sitesi, yabancı şirketlerin Çinli tüketicilere satış yapmalarına izin verir.
  • AliExpress: Alibaba grubun bir parçası olarak hizmet vermekte olan Aliexpress, B2C girişi sayesinde işletmeden tüketiciye milyonlarca ürün yelpazesi sunmaktadır. 

Alibaba

Alibaba Nedir

Amiral gemisi sitesi Alibaba, Alibaba Group'un uluslararası iş dünyası platformu olarak hizmet vermektedir. Alibaba, İşletmeleri küresel üreticilere bağlamaktadır. Alibaba'yı kullanan işletmeler, toplu ürünler oluşturmak ve ülkelerine ürün ithaları gerçekleştirmek için yüzbinlerce üreticiyle iletişime geçebilmektedir. 

Not: ABD merkezli alışveriş sitesi Amazon'un tüccarlarının birçoğu Alibaba'dan mal satın almaktadır. 


Taobao

Alibaba Nedir

Taobao, dünyanın en büyük e-ticaret mağazaso ve Alexa derecesine göre en çok ziyaret edilen 8. web sitesidir. Tüketicileri tüketicilere bağlayan Taobao, Ebay ile birçok benzerliği paylaşarak tüketicilerin birbirlerine ürün satmasına olanak sağlamaktadır. Site 2014 yılı itibariyle 300 milyonu aşkın günlük aktif kullanıcıya satış yapan 7 milyonun üzerinden tüccara sahiptir.


Tmall

Alibaba Nedir

Tmall (eski adıyla Taobao Alışveriş Sitesi), Amazon gibi öncelikle tüccarları tüketicilere bağlamaktadır. Taobao'dan sonra Tmall alışveriş sitesi dünyanın en büyük ikinci e-ticaret sitesidir. Site toplamda 50.000'den fazla tüccara ve 70.000'Den fazla Çinli ve uluslararası markaya ev sahipliği yapmaktadır. Tmall e-ticaret sitesi günümüzde 180 milyon alıcıya hizmet vermekte olup Çin'deki işletmeden tüketiciye perakende satışının %47,6'sına sahiptir.


AliExpress

Alibaba Nedir

Alibaba Gruop'un bir parçası olarak hizmet vermekte olan AliExpress, tüccarları denizaşırı üreticilere bağladığı için Alibaba'ya benzetilmektedir ancak AliExpress uluslararası alanda hizmet vermekte olan Çinli vb. tüccarların ürünlerini bireysel müşterilere kolaylıkla ulaştırmasına yardımcı olmaktadır. 


Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır Video

 

Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin vergi oranını hesaplamak için AliExpress Vergi Oranları Ne Kadar? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Önerilen İçerik; Alibaba'dan Alışveriş Nasıl Yapılır?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
0
8
1
4
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.