Süleyman Soylu Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır? Süleyman Soylu'nun Biyografisi ve Siyasi Hayatı

Süleyman Soylu Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır? Süleyman Soylu'nun Biyografisi ve Siyasi Hayatı
27.05.201512:16

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son yıllarda hayatı en çok merak edilen siyasetçilerden birisi... Peki, Süleyman Soylu kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir? Süleyman Soylu'nun eşi kimdir? Soylu, hangi siyasi partilerde görev almıştır?

Haber güncelleme tarihi 25.05.2021 14:26

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde aldığı istifa kararı sonrası, Türkiye’nin gündemine oturdu. İstifa kararı millet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmeyen Soylu, görevine geri döndü.

Bu olaylar sırasında vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimdir, kaç yaşındadır? Süleyman Soylu Nerelidir, kimle evlidir? Süleyman Soylu hangi partiler de görev almıştır? Süleyman Soylu neden istifa kararı almıştır?” soruları geldi.

Bizler de bu içerikte Süleyman Soylu aile, eğitim, siyasi, politik ve ticari hayatını mercek altına aldık. İşte, son olarak T.C İçişleri Bakanı görevini yürüten Süleyman Soylu’nun hayatı...


Süleyman Soylu Kimdir?

Süleyman Soylu Kimdir?

21 Kasım 1969 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Süleyman Soylu, aslen Trabzon Of ilçesinin Çamlı köyündendir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk ve ortaokul zamanlarını İstanbul Gaziosmanpaşa'da geçirdi. Daha sonra Plevne Lisesini bitirdikten sonra Karadeniz Teknik Üniversitesinde okuduğu bölümü İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde bitirdi. 1989 yılında arkadaşlarıyla kurduğu şirkette ticaret hayatına atıldı. 51 yaşında olan Süleyman Soylu ticaret hayatın hala devam etmektedir.


Süleyman Soylu Nereli?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul’da doğmuştur. Ailesi aslen Trabzon Of ilçesi Kirazköy’dendir.


Süleyman Soylu Kaç Yaşında?

Süleyman Soylu 21 Kasım 1969 yılında doğmuştur ve 51 yaşındadır.


Süleyman Soylu Eşi Kimdir?

Süleyman Soylu, Hamdiye Soylu ile mutlu bir evliliğe sahiptir. Bu evlilikten Engin Levent adında bir oğlu ve Eslem adında bir de kızı bulunmaktadır.


Süleyman Soylu Mesleği Nedir?

Süleyman Soylu üniversitede işletme eğitiminin ardından sigortacı olarak çalıştı. İlerleyen zamanlarda kendi firmasını kuran Soylu'nun sigorta şirketi bulunmaktadır ve siyasetin yanında bu işle ilgilenmektedir. 


Süleyman Soylu Hangi Partili?

Süleyman Soylu 1987 yılında Doğru Yol Partisi ile siyasi hayata giriş yapmıştır. DYP ile önemli görevlerde bulunan Soylu, 2008 yılında Demokrat Parti’nin Genel Başkanı olmuştur. Buradaki görevine kendi isteğiyle son verdi ve 2012 yılında AK Parti’ye katılmıştır.


Süleyman Soylu Nereden Mezun?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk ve orta öğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa’da bitirmiştir. Lise’yi Plevne Lisesi’nde okuyan Soylu, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlamıştır.


Süleyman Soylu’nun Eğitim ve Siyasi Hayatı

Süleyman Soylu kimdir

1969 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Soylu, eğitim hayatına da bu şehirde başladı. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa semtinde bitirdi. Lise eğitimi için İstanbul Plevne Lisesi'ne giden Soylu, lisans eğitimini ise  İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı.

Hayatı boyunca hem ticaret ile hem de siyaset uğraşan Süleyman Soylu, 1989 yılında okul arkadaşları ile beraber sıfırdan bir şirket kurdu. Ticarete ilk kez bu adımla başlayan Soylu, 1995 yılında ise kendi şirketini kurdu. Kurduğu bu şirket ile ticari kariyerini de halen devam ettirmektedir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ise ilk mesleki tecrübesini 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında görev alarak yaşadı.


Süleyman Soylu Doğru Yol Partisi Yılları

Süleyman Soylu kimdir

Siyasi hayatına 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları'nda başladı. Süleyman Soylu aile geleneğini devam ettirerek siyasi hayatında da her zaman sağ çizgide kaldı. 1987–1990 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi oldu. 17 Temmuz 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999’da Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı olan Soylu, 29 Nisan 1999’da DYP İstanbul İl Başkanlığı görevine atandı.


Süleyman Soylu Demokrat Parti Yılları

Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu 6 Ocak 2008 tarihinde yapılan Demokrat Parti'nin 4. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi ve 29 Mart mahalli seçimlerine katıldı. 16 Mayıs 2009’da kendi talebiyle gerçekleşen Olağanüstü Kongre’de Genel Başkanlık görevi sona erdi.


12 Eylül 2010 Referandumu ve "Evet" Çalışması

Süleyman Soylu kimdir

Genel Başkanlık görevi sona erdikten sonra siyasi faaliyetlerini sürdüren Süleyman Soylu, 12 Eylül 2010 Referandumu sürecinde  “evet” oyu tercihini anlatmak ve yapılmak istenen demokratik gelişim reformuna toplumsal bilinci arttırarak katkıda bulunmak amacıyla “Demokrasi Buluşmaları” adı altında bir dizi toplantı düzenledi ve Türkiye’yi dolaştı.


Süleyman Soylu ve Adalet Kalkınma Partisi ( Ak Parti) Yılları

Süleyman Soylu kimdir

5 Eylül 2012 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Süleyman Soylu, 14 Nisan 2014 tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine atandı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. ve 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Süleyman Soylu, Trabzon Milletvekili olarak meclise girdi. 24 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükümeti'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı.


İçişleri Bakanlığı Görevi

Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ardından ülkenin en önemli bakanlıklarından bir tanesi olan İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 2016-2018 yılları arasında İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Süleyman Soylu, 24 Haziran 2018 seçimlerinde İstanbul'dan Ak Parti milletvekili oldu. 9 Temmuz 2018 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir kez daha İçişleri Bakanlığı'na getirildi.

Görev aldığı süre içerisinde başta FETÖ/PDY ile mücadeledeki tavrı başta olmak üzere ülkedeki bütün terör örgütlerine karşı verdiği mücadele oldukça takdir topladı.


Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı İstifa Olayı

02-544.jpg

Süleyman Soylu, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID–19 salgını dolayısıyla 10 Nisan 2020 tarihinde 2 günlük sokağa çıkma yasağı aldı. Alınan karar sokağa çıkmasa yasağına 2 saat kala alınınca, insanların marketlerde yoğunluk göstermesi eleştirilere neden oldu.

Süleyman Soylu'nun 12 Nisan 2020 İstifa Kararı

Süleyman Soylu yaşanan bu sürecin ardından bir açıklama yaptı. Açıklama da; Bu yaşanan süreçte sorumluluğun şahsına ait olduğunu belirterek 12 Nisan 2020 tarihinde görevinden istifa ettiğini belirtti.

Sosyal medya hesabından ise şöyle bir açıklama yayınladı;

"GÖREVİMDEN AYRILIYORUM

İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşıcı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı" diyen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim aziz milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum. Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık. Allah milletimizi korusun."

Kararın ardından Türkiye’nin tamamında vatandaşlar Süleyman Soylu’nun istifasını kabul edilmemesi için sokaklara çıktı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğru Perinçek, Soylu’nun istifa etmemesi gerektiği yönünde görüş belirttiler. Sosyal medyadan da Soylu’ya millet tarafından tarihi bir destek verilerek 3 milyon tweet atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstifayı Kabul Etmedi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu istifanın kabul edilmediği açıklandı.

Yaşanan gelişmelerinde ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmenin ardından Soylu, İçişleri Bakanlığı görevini devam ettirdiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından istifa etmesi sonrasında yaptığı açıklamayı kaldırdı ve yeni bir açıklama yayınladı. Süleyman Soylu yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili, sorumluluğumuzun gereği aldığım karar üzerine Milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tutumu, beni mahcup etmiştir.

Devlet ve milletin emanetinde atılan adımlarda eksikliğimizin bu iki irade tarafından insani bir durum olarak kabul edilip onarma hakkı vermesi, sorumluluğumuzu artırmıştır. 

Allah mahcup etmesin.

Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
0
1
1
0
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.