• DOLAR5,48350.50
 • EURO6,19050.82
 • ALTIN211,6680.17
 • BIST92.7091.38

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünya'nın en çok konuşulan dilleri hangileridir? Listede anadilimiz de yer alıyor.

Haber güncelleme tarihi 09.05.2017 12:10

Diller, insanoğlunun varlığından bu yana anlaşma vasıtası olarak kullanılmıştır. Günümüze kadar toplumlar tarafından binlerce farklı dil konuşulmuştur. Şu anda ise Dünyamızda 2 binin üzerinde dil konuşulmaktadır. Yalnız bu dillerin sadece 300’ü aktif olarak kullanılmaktadır. Siyasi nedenlerden dolayı konuşulan dillerin yayılma sahası ve o dili konuşan insan sayısı farklılık gösterebiliyor. İşte Dünya’nın en fazla konuşulan 10 dili:

 

1. Çince: Listenin başında nüfusu 1 buçuk milyara yaklaşan Çin bulunuyor. Çincenin 1 milyar 300 milyondan fazla insan tarafından konuşulmasının sebebi şüphesiz ülke nüfusunun yüksek oluşudur.

 

2. İngilizce: Çincenin ardından ikinci sırayı alan İngilizce; dünya dili olarak kabul edilmekte ve farklı ırklara mensup birçok insan tarafından da bilinmektedir. İngilizce yaklaşık 500 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

 

3. Hintçe: Hindistan’ın nüfusu 1 milyar 250 milyon aşmasına rağmen Hintçe, en çok konuşulan diller sıralamasında yaklaşık 490 milyon kişi tarafından kullanılan dil olarak dördüncü sırada bulunuyor. Bunun sebebi ülkenin yıllarca İngiltere sömürgesinde olması ve ülkede birçok farklı dilin konuşulmasıdır.

 

4. İspanyolca: Üçüncü sırada İspanyolca yer alıyor. Aynı zamanda İspanyolca; Arjantin, Bolivya ve Uruguay gibi birçok ülkenin de resmi dilidir. Yaklaşık 425 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

5.Türkçe: Türkçemiz Dünya üzerinde en fazla konuşulan beşinci dil konumunda. Türkçe 260 milyondan fazla insanın kullandığı daha çok Orta Asya ülkelerinde konuşulan bir dildir. Aynı zamanda dünyadaki en zengin diller arasındadır.

 

6. Arapça: Arap Yarımadası’nda ve Kuzey Afrika’da en çok konuşulan dillerden biri olan Arapça altıncı sırada yer alıyor. Arapçayı yaklaşık 250 milyon insan konuşuyor.

 

7. Portekizce: Yedinci sıradaki Portekizce yaklaşık 220 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Portekizce, Portekiz’in yanı sıra Brezilya başta olmak üzere birçok ülkenin de resmi dili olarak kullanılmaktadır.

 

8. Bengalce: Sekizinci olarak Bengal Dili Bangladeş ve Hindistan’ın bir bölümünde kullanılmaktadır. Bu bölgeye Bengal denilmektedir. Bengalce yaklaşık 210 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

 

9. Rusça: En çok konuşulan dokuzuncu dil olan Rusça, dünya üzerinde yaklaşık 200 milyon insanca kullanılmaktadır. Rusya’nın yanı sıra muhtelif Orta Asya ülkelerinde de konuşulmaktadır.

 

10. Fransızca: Yaklaşık 130 milyon insanın konuştuğu Fransızca onuncu sırada yer alıyor. Fransızca Batı ve Orta Afrika ülkelerinin yanı sıra Kanada’da konuşulmaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.