Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil
14.06.201504:48

Dil insan için gerekli bir iletişim aracıdır. Peki ya Dünya'nın en çok konuşulan dilleri hangileridir? İşte en çok konuşulan diller...

Haber güncelleme tarihi 03.11.2022 09:14

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Diller, insanoğlunun varlığından bu yana anlaşma vasıtası olarak kullanılmıştır. Günümüze kadar toplumlar tarafından binlerce farklı dil konuşulmuştur. Şu anda ise Dünyamızda 2 binin üzerinde dil konuşulmaktadır. Yalnız bu dillerin sadece 300’ü aktif olarak kullanılmaktadır. Siyasi nedenlerden dolayı konuşulan dillerin yayılma sahası ve o dili konuşan insan sayısı farklılık gösterebiliyor. Peki dünyada en çok konuşulan diller hangileridir?

İşte insanlar için en gerekli araç olan dünyanın en fazla konuşulan 10 dili;

1. Çince

En çok konuşulan diller

Listenin başında nüfusu 1 buçuk milyara yaklaşan Çin bulunuyor. Çincenin 1 milyar 300 milyondan fazla insan tarafından konuşulmasının sebebi şüphesiz ülke nüfusunun yüksek oluşudur.

2. İngilizce

En çok konuşulan diller

Çince'nin ardından ikinci sırayı alan İngilizce, dünya dili olarak kabul edilmekte ve farklı ırklara mensup birçok insan tarafından da bilinmektedir. İngilizce yaklaşık 500 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

3. Hintçe

En çok konuşulan diller

Hindistan’ın nüfusu 1 milyar 250 milyon aşmasına rağmen Hintçe, en çok konuşulan diller sıralamasında yaklaşık 490 milyon kişi tarafından kullanılan dil olarak dördüncü sırada bulunuyor. Bunun sebebi ülkenin yıllarca İngiltere sömürgesinde olması ve ülkede birçok farklı dilin konuşulmasıdır.

4. İspanyolca

En çok konuşulan diller

Üçüncü sırada İspanyolca yer alıyor. Aynı zamanda İspanyolca; Arjantin, Bolivya ve Uruguay gibi birçok ülkenin de resmi dilidir. Yaklaşık 425 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

5. Türkçe

En çok konuşulan diller

Türkçemiz Dünya üzerinde en fazla konuşulan beşinci dil konumunda. Türkçe 260 milyondan fazla insanın kullandığı daha çok Orta Asya ülkelerinde konuşulan bir dildir. Aynı zamanda dünyadaki en zengin diller arasındadır.

6. Arapça

En çok konuşulan diller

Arap Yarımadası’nda ve Kuzey Afrika’da en çok konuşulan dillerden biri olan Arapça altıncı sırada yer alıyor. Arapçayı yaklaşık 250 milyon insan konuşuyor.

7. Portekizce

En çok konuşulan diller

Yedinci sıradaki Portekizce yaklaşık 220 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Portekizce, Portekiz’in yanı sıra Brezilya başta olmak üzere birçok ülkenin de resmi dili olarak kullanılmaktadır.

100 dilde seni seviyorum kelimesinin nasıl söylendiğini öğrenmek için buraya tıklayın.

8. Bengalce

En çok konuşulan diller

Sekizinci olarak Bengal Dili Bangladeş ve Hindistan’ın bir bölümünde kullanılmaktadır. Bu bölgeye Bengal denilmektedir. Bengalce yaklaşık 210 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

9. Rusça

En çok konuşulan diller

En çok konuşulan dokuzuncu dil olan Rusça, dünya üzerinde yaklaşık 200 milyon insanca kullanılmaktadır. Rusya’nın yanı sıra muhtelif Orta Asya ülkelerinde de konuşulmaktadır.

10. Fransızca

En çok konuşulan diller

Yaklaşık 130 milyon insanın konuştuğu Fransızca onuncu sırada yer alıyor. Fransızca Batı ve Orta Afrika ülkelerinin yanı sıra Kanada’da konuşulmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
240
21
213
20
19
22
20
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.