Sosyal Demokrasi Nedir?

Sosyal Demokrasi Nedir?
22.08.201516:47

Sosyal demokrasi sosyal devletler tarafından gerçekleştirilmeye çalışılır. Tam olarak sosyal demokrasi kavramı nedir ve ne gibi özellikleri vardır?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 12:00

Demokrasinin tek bir tanımı olmadığı gibi tek bir şekli de yoktur. Demokrasi devletlerin öngördüğü sistemlere göre değişim göstermektedir. Sosyal demokrasi nedir?

 

Sosyal Demokrasi Nedir?

sosyalizm

Sosyal demokrasi, toplumsal eşitliği demokratik yollarla ve aşamalı bir şekilde sağlamayı hedefleyen bir görüştür. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse kapitalizmden arınarak düzenli ve kademeli bir toplumsal oluşum hedeflenir. Halkın iradesini ve özel teşebbüsünü ihmal etmeden toplumu eşitlik esasına dayalı yönetilmesi amaçlanır.

Bakıldığı zaman Kuzey Avrupa ülkeleri dediğimiz; Norveç, İsveç , Finlandiya ve Danimarka buna en iyi örneği teşkil eder. Sosyalizm fikrini savunanlara ait olan bu tanımlama 19. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır.

Sosyalistler, devrimciler ve bu fikri savunan reformcular arasında tartışılan bu kavram, düzenin köklü olarak değil iyileştirilmesi gerekliliğini düşünenler tarafından ortaya atılarak gerçekleştirilmeye çalışıldı. Bu yöntemle sosyalizme barışçıl yollarla geçiş yapılmak hedeflenir.

 

Sosyal Demokrasinin Özellikleri;

adalet

Sosyal demokrasinin kilit özelliklerinden biri de temsili demokrasidir. Vatandaşların kanunla sabit bir temsil edilme hakkı vardır.

Karma ekonomiyi destekler. Ne liberalizm ne de sosyalizm ikisinin ortası. Kapitalizmin aşırı uçları bertaraf edilerek eşitsizlik, yoksulluk ve sömürüden uzaklaşılarak kapitalizm muhafaza edilir.

Sosyal demokrasinin temel prensibi, eğitim, sağlık gibi hizmetlerle insan hakları çerçevesinde işçi haklarını savunmasıdır.

Sosyal demokrasi insan haklarına karşı hassas davranarak insanın sosyal haklarının sağlanmasına imkanlar sunar.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
9
24
3
1
4
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.