Laiklik ve Sekülerlik Nedir?

Laiklik ve Sekülerlik Nedir?
24.08.201516:11

Laiklik ve sekülerlik kavramlarına açıklık getirerek bu kavramların ortaya çıkmasında ne gibi düşünceler neden olmuştur.

Haber güncelleme tarihi 24.08.2015 16:24

Laiklik, “din işlerini devlet işlerinden ayrı tutmak” demektir. Fransızca kökenli bir kavram olan laiklik laique sözcüğünden geliyor. Bu sözcüğün anlamı şu şekilde karşılık buluyor; laic- rahip sınıfına mensup olmayan kimse anlamına geliyor. Laiklik terim olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Öncelikle din adamlarının politika ve eğitim işlerinden uzak tutulması anlamına gelirken, sonraları dinlere eşit yaklaşım sergilemek ve din işlerini ayrı tutan siyaset anlayışı olarak evrimleşmiştir.

Seküler kavramına da açıklık getirelim. Televizyonlarda siyaset programlarında oldukça fazla duyduğumuz bir kelimedir. Latince'de saecularis insan ömrü sözcüğüne dayanır. Laiklik dini devlet işlerinden uzak tutmayı anlatırken; sekülerizm dünyevi işleri önemseyen bir öğretidir. Laikliğin daha negatif bir anlama geldiğine vurgu yaparak, bu iki kavram birbirinin yerine de kullanılmaktadır. Laiklik engelleme, sekülerizm ise olumlu bir yaptırım öngörür. Tabi bu kavramları tam olarak ifade etmek zor oluyor, karmaşık ve belirsiz bir hava içindedirler. Sözcük anlamlarından çıkarak anlatmaya çalışsak, laikliğin: din yerine insanları ön plana çıkarttığı bir eylem olduğunu, sekülerizmin ise dünyevi işlerle uğraşın, din yaşama karışmayan düşünce tarzı olarak söyleyebiliriz. Birbirinin kullanılmasının nedeni iki kavramda da dinden uzaklaşılmasıdır.

Tarihte Laiklik Anlayışı

laiklik

Din ve devlet işlerinin ayrı olması fikri, laiklik ve sekülerlik terimlerinden önce de söz konusuydu. Aydınlanma çağıyla birlikte gelişti ve filozofların, bilim insanlarının öncülüğüyle gelişerek günümüzdeki şeklini almıştır:

Din adamlarının bağımsız düşünebilmesinin istenilmesi bu düşüncenin çok eskiye dayandığını gösterir bize. Din adamları toplum ve siyasi kişiler tarafından etkilenmemesi gerekliliği nedeniyle hep birbirinden ayrı tutulmaya çalışılmıştır.

Ama zamanla dinin etkisi siyasi insanlar tarafından kullanılmış ve bundan rant sağlayarak güç ilan edilmiştir. Dini kullanılarak devşirilen oylar zamanla o ülkeyi ya da partileri çıkmaza sokmuştur. Din ve devlet işlerinin birbiriyle kaynaştırılması şu sorunu da beraberinde getirecektir; ülke dine göre mi yönetilmeli yoksa, politik gerekliliklere göre mi yönetilmeli. İkilem arasında kalan bir devlet zayıflar ve çıkmaza düşer. Din ve devlet işlerinin iç içe geçmesi aslında kişilerin dine olan inancının zayıflamasına da neden olabilir. Din devlet kademelerinde yer alabilecek kadar basit ve yüzeysel bir olgu değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
37
78
68
68
50
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.