Demokratik Ortam Nedir? Nasıl Oluşur?

Demokratik Ortam Nedir? Nasıl Oluşur?
31.08.201513:33

Yaşadığınız ülkenin, çevrenin ve ailenin demokratik olduğunu nasıl anlarsınız? Demokratik bir ortam nedir, bir ortamın demokratik olabilmesi için ne olması gerekiyor?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 10:41

İnsanların hak ve özgürlükleri vardır. Bu hak ve özgürlüklerin kağıt üzerinde kalmaması, bir yaşam biçimi haline gelmesini sağlamak mümkündür. Ancak bunların yaşanılması için demokratik bir ortamın olması gerekir. Demokratik bir ortamın olmaması durumunda, hak ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir.

Demokrasinin yaşayabilmesi için, bireylerin başkalarına güvenebildikleri, kendilerini özgürce ifade ettikleri, birbirinden farklı görüşleri rahatlıkla dile getirdikleri bir ortam olması gerekir.

Haklar ve özgürlükler ancak demokratik ortamlarda gerçekleşir. Yani kararlarından bağımsız olmak, kendini iyi ifade edebilmek ve yaratıcı düşünmek için demokratik ortama ihtiyaç vardır.

Bir Toplumun Demokrat Olabilmesi İçin;

O toplumun baskıcı tutumlardan arınmış, her türlü ideolojik takıntılardan kurtulmuş, özgür ve bağımsız bireylerden oluşmuş olması gerekiyor. Demokrat toplumlar, insanların en iyi şekilde, insanca yaşayacakları bir ortamdır.

Demokratik Ortam Yoksa;

İnsanlar kendilerini özgür ve yaratıcı hissetmezler,

Bağımsız karar verme mekanizması yoktur.

Yasak ve kısıtlamalar nedeniyle gerilim altında olunur; bu durum kişinin davranışlarına yansır ve sürekli bir huzursuzluk içinde olunur.

 

Demokrasi ve Hoşgörü Nedir?

saygı

Demokrasi öncelikle saygı rejimidir. Çoğu kaynaklarda demokrasinin hoşgörü rejimi olduğu söylenir. Ancak hoşgörünün olabilmesinin temelinde saygı yattığı için önceliğimiz demokrasiyi tanımlarken saygı çerçevesinde ele almamız olacaktır. Saygı, kişileri ayırmadan, etnik kökenleri, dinleri ve düşünceleri hakkında olumsuz eleştiriler yapmamaktır. Hoşgörü kelimesini demokratik bir çerçevede ele almam doğru olmayacaktır çünkü hoşgörü, kişilerin yapmış oldukları kusurlardan ötürü karşı tarafın affının ve hoş görü tutumunun sergilenmesidir. Yani hoşgörü birinin dini, etnik kimliği ya da düşüncesi tarafından görülmemelidir. İnsanların dini, sahip olduğu ırk onların kusuru değildir, bunun için hoşgörü kavramını bu şekilde kullanmak doğru olmayacaktır. Demokratik ortam kavramına dönüş yapalım.

Bir yönetimin demokratik olması, insan haklarının varlığını ve geleceği için güvence oluşturur. Bireyler demokratik bir ortam içinde sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlar; hukuk düzeni içinde hak ve özgürlüklerini istedikleri gibi kullanabilirler. 

 

Aile ve Okulda Demokratik Yaşayış;

aile

Aile toplumun en küçük yapı taşıdır. Aile bireylerin demokratik davranışları öğrenmesi ve uygulaması gereken ilk ortamdır. Adalet, açıklık, tartışma ve tarafsızlık gibi demokratik disiplinler ilk olarak ailede yaşanarak öğrenilir. Demokratik bir toplumun temelindeki düşünceler aile düzeni içinde yer alır. Eğer ailede anne ve baba davranışları baskıcı bir halde seyretmesi çocukların da bu davranışlardan etkilenmesine neden olacaktır. Aile toplumun bir yansıması olduğunu unutmamak gerekir.

Okul ise insanların düşüncelerinin oluşturduğu ve geleceğe yürüdüğü en önemli basamaktır. Okullarda alınan eğitimler, insanların yaşayışları ve düşünceleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Kısacası;

Her insanın varlığı, düşünceleri, yaptıkları ve hayata geçirdikleri toplumun yapısını oluşturur. Demokratik bir toplumun var olması ya da varlığını koruması aşamasında bireylere çok görev düşüyor. Unutulmaması gerekir, her birey toplum üzerinde bir etkiye sahiptir. Demokratik ortam her yerde yaşamalı; dünyada, okulda, ailedeyani insanın yaşadığı her metrekarede.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
132
130
131
130
130
130
130
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.