Sosyal Devlet Nedir? Sosyal Devletin Özellikleri

Sosyal Devlet Nedir? Sosyal Devletin Özellikleri
22.08.201516:03

Sosyal kelimesi köken olarak; dostluk, yoldaşlık, cana yakınlık kelimeler anlamına gelmektedir bir devletin sosyal devlet olduğunu nasıl anlarız, dünya üzerindeki sosyal devletler hangileridir?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 12:01

Sosyal devlet dünya üzerinde pek olduğu söylenilemez. Çoğu devletin amacı sosyal bir devlet olup vatandaşlarına iyi bir hizmet sunmaktır. Ancak yapı ve ekonomi gereklerini göze aldığımız zaman sosyal devlet düşüncesinden ileri gitmemektedirler. Bir ülkenin sosyal devlet olabilmesi için belli başlı kriterler sağlaması gereklidir. Söylediklerimizi şimdi açmaya başlayalım.

 

Sosyal Devlet Nedir?

Devlettin vatandaşlarının toplumsal ve ekonomik  varlıklarını iyileştirmek için önemli roller üstenerek bu yolda vatandaşlarına olanaklar sunmasıdır. Yani devletin vatandaşının ekonomik ve sosyal haklarını düşünerek oluşturulan bir yönetim biçimidir.

 

Sosyal Devletin Belli Başlı Özellikleri

mutlu insanlar

Sosyal devlette; fırsat eşitliği, gelir dağılımı ve asgari yaşam şartlarını vatandaşlarının sağlamaları için sorumlulukları üstenmeleri sosyal devletin önceliğidir.

 Demokrasi, zenginlik ve kapitalizmin uyumunu dengede tutmaya çalışır.

Sosyal devlet, kaynaklarını temel kamu hizmetleriyle sağlamaya çalışır. Örneğin çocukların eğlenmeleri için, gelişim göstermeleri için imkanları sağlamak için girişimlerde bulunur. Yeri geldiğinde vatandaşları için bütün sosyal hakları kendi bütçesinden ayırarak bu alanlara yatırım yapar.

Sosyal devlet genellikle karma ekonomi uygular. Özel mülkiyet sınırı yoktur ancak büyük servet sahiplerinin vergi oranları bir hayli fazladır. Vatandaşından gelirine göre vergi alımı uygulanır. Böylelikle insanlar arası uçurumlar azalmış olur.

Sosyal devlet tanımı ilk olarak 1870’li yıllarda Bismark idaresindeki Almanya’da ortaya atılmıştır. Daha sonraları sosyal politikacılar tarafından devlet destekli programlar uygulanarak devletleştirme yoluna gidilmiştir.

 

Sosyal Devlete Örnek Ülkeler

Dünya üzerinde sosyal devlet uygulaması bakıldığı zaman gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Bir ülkenin sosyal devlet olmasının esası ekonomisi ve vatandaşına verdiği değerle ölçülebilir. Eğer baktığınız zaman bir ülkede fakir insanlar açlık mücadelesi veriyorsa, zengin insanlar ise para içinde yüzüyorsa biliniz ki o devlet sosyal bir devlet değildir. Sosyal devlette insanlar arasında koskoca dediğimiz uçurumlar söz konusu değildir.

İşte “Sosyal Devlet” diyebileceğimiz ülkeler;

İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İngiltere verilebilir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1060
253
453
252
329
189
868
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.