Demokrasi Nedir? Demokrasinin Çeşitleri Nelerdir?

Demokrasi Nedir? Demokrasinin Çeşitleri Nelerdir?
24.08.201511:06

Halkın rol aldığı hükümet şekli olan demokrasi, tam olarak nedir ve demokrasinin çeşitleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 11:21

Demokrasinin tek bir tanımı yok ve dünya üzerindeki ülkeler arası uygulama açısından farklılık göstermektedir. Şimdi sizlere demokrasi kavramından yola çıkarak ülkeler arası değişen demokrasi uygulanış biçimleri hakkında detaylı bilgiler verelim.

 

Demokrasi Nedir?

çok seslilik

 

Vatandaşların doğrudan ya da temsili olarak hükümetin şekillenmesinde rol oynayan hükümet şeklidir. Demokrasi toplumdaki siyasi, dini ve ekonomik gibi yasal eşitlik konularında öne çıkan bir anlayıştır. Yasal eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğü demokrasinin en temel anlayışıdır ve bu kavramlar demokrasinin olabilmesi aşamasında önem kazanırlar.

Yunanca kökenli olan demokrasi kelimesi halkın iradesi anlamına geliyor. Türkçe sözlüklerde: Halkın egemenliği anlamına geliyor.

Demokrasi fikir olarak 5. yüzyılda Atina şehir devletlerinde ortaya çıkmıştır. Ancak bugünkü demokrasi anlayışından biraz farklıydı. Eski Yunan'da köleler ve kadınların söz hakkı yoktu. Bugünkü demokrasinin geçmişi 20. yüzyıllara dayanıyor. Çağdaş devletlerin yapılanmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır ve herkesin eşit bir şekilde oy kullanma hakkı doğmuştur. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık %65 demokrasi ile yönetiliyor ve 2010 yılından beri 15 Ekim “Uluslar arası Demokrasi Günü” Olarak kutlanıyor.

 

Demokrasinin Çeşitleri

Antik Yunan’a dayanan demokrasi düşüncesinden yola çıkılarak birçok farklı demokrasi uygulaması ortaya çıkmıştır. Geçmişten günümüze monarşi ve olagarşiyle sentezlenmiş birbirinden fazla demokratik anlayış türetilmiştir. Bunlardan bazıları, doğrudan, sosyal, otoriter, partizan, katılımcı, liberal, köktenci, radikal ve dini demokrasilerdir. Bu örnekleri daha da artırılabilinir. Vatandaşların hükümete katılımı açısından da farklı yöntemler mevcuttur.

Bunlar, doğrudan demokrasi ya da saf demokrasi olarak biliniyor. Halkın bir araya gelerek hükümet kararları almasıdır. Tarihte Yunan site devletlerinde uygulanan bu yapılanma bugün İsviçre’de uygulanmaktadır.

 

meclis

 

Temsili Demokrasi, halkın doğrudan katılmadığı demokrasi şeklidir. Seçimlerle halk tarafından seçilen temsilcilerin halkın iradesini hükümete yansıtmasıdır. Türkiye, Almanya , Fransa gibi ülkelerdeki demokrasilerde bu uygulanıyor.

Yarı Doğrudan Demokrasi:

Halkın hem kendisini hem de temsilcileri ile kendini yönetmesidir. Yasalar referandum ile sunulur. Temsili ile doğrudan demokrasinin birleşimidir. Bir yandan halkın seçtiği temsilciler tarafından yönetilen halk, yeri geldiğinde kararlarını doğrudan kendisi verir. Buna en güzel örneği referandum gösterilebilir.

Son Olarak;

Demokrasiler çoğunluğun hakkını gözetirken azınlık haklarını ise yeteri kadar koruduğu söylenilemez. Seçimlerin sağlıklı ve eşit olanaklarla yapılmasını demokrasinin bir gerekliliği olarak görmek gerekecektir.

Demokrasilerde bulunması gereken temel özellikler;

adalet

 

  1. Özgür ve adil seçimlerle hükümeti seçebilmek
  2. İnsanların politikada ve uygar bir yaşamda etkin olarak rol alması
  3. Tüm vatandaşların insan haklarının korunması
  4. Tüm vatandaşlara eşit şekilde kanun uygulamalarının konulması

Demokrasi diyerek yani çoğunluğu göz önünde tutarak azınlık olan insanların hakları görmezden gelinmemeli yoksa özgürlük, eşitlik ve adaletten söz edilemez.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1131
531
231
131
231
231
1089
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.