Katılımcı Demokrasi Nedir?

Katılımcı Demokrasi Nedir?
31.08.201514:32

Demokrasi türlerinden biri olan katılımcı demokrasi nedir, hangi ülkelerde katılımcı demokrasi vardır?

Haber güncelleme tarihi 31.08.2015 14:59

Demokrasi, temsili demokrasi, yarı doğrudan demokrasi ve katılımcı demokrasi olarak üçe ayrılıyor. Demokrasi türleri içinde yer alan katılımcı demokrasinin ne olduğuna açıklık getirmeden önce diğer demokrasi türleri hakkında kısaca bilgi sahibi olalım.

Temsili demokrasi, halkın doğrudan katılmadığı, seçimlerle halk tarafından seçilen temsilcilerin halkın iradesini hükümette yansıtmasıdır. Türkiye temsili demokrasiye örnektir.

Yarı Doğrudan Demokrasi;

Halkın hem kendisini hem de temsilcileri tarafından yönetilmesidir. Referandum, halka yasalar, kanunların sunulmasıdır. Halkın yeri geldiği zaman kararlarda doğrudan etkisinin olmasıdır.

Katılımcı Demokrasi İse;

demokrasi

İlkesel olarak her vatandaşın karar süreçlerinde aktif olarak rol alabildiği yönetim biçimidir. Antik Yunan dönemlerinde nüfusun belirli bir kısmının yönetime katılması ve verilen kararlarda etkili olması katılımcı demokrasinin ilk örneklerini oluşturmuştur. Ancak günümüzde katılımcı demokrasinin anlamı değişmişti çünkü nüfusun fazlalığı düşünüldüğü zaman bu demokrasinin uygulanması imkansız olmuştur. Kimi zaman hükümetlerin diğer siyasal organlar ile ya da toplumun genelinde yaşanabilecek rahatsızlıkları veya anlaşmazlık durumunda doğrudan halk oylamasına başvurduğu referandum aracılığıyla görüş aldığı durumları katılımcı demokrasi olarak tanımlanıyor. Bildiğimiz üzere bu yarı doğrudan demokrasidir. Ama şartlar bunun bu şekilde tanımlanmasını öngörüyor.

Burada yurttaş “evet” ya da “hayır” kararı vermektedir.Yani bunun ötesine karışamaz. Bunun ideal bir demokrasi olduğunu söylemek güçtür. Artık günümüzde demokratik seçimler yalnızca oy vererek kendini belli etmiyor. Sivil kuruluşlar, meslekler, sendikalar, medya gibi siyasal düşüncelere etki eden kuruluşlar doğrudan olmazsa bile dolaylı yollardan etki etmektedir. Dünya üzerinde baktığımız zaman en çok katılımcı demokrasiye yakın olan ülke İsviçre’dir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
115
1114
111
112
12
12
1112
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.