Siyasal Katılma Nedir?

Siyasal Katılma Nedir?
20.10.201513:01

Siyasal katılım nasıl gerçekleşir? Bizler sadece dört yılda bir oy kullanarak siyasal katılımımızı gerçekleştirebilir miyiz? Bu sorularınızın cevabı haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 16:33

İktidarın halka dayandırma fikrinin yaygınlaşmasıyla birlikte geniş halk kitlelerini temsil eden bir politika anlayışı ortaya çıkmıştır. Bu ilk zamanlarda bir başkaldırı ve isyan olarak nitelendirilmiştir. Oysaki bu bir demokratik yöntemden başka bir şey değildi. Farklı düşüncelere sahip insan toplulukları kendilerinin seçtikleri kişilerin yönetimde söz sahibi olmalarını istemiş, böylece kendi düşüncelerini, isteklerini yönetim mercilerinde dile getirmiş olacaklardı.

Siyasal Katılımın Boyutları Nelerdir?

secim.jpg

Siyasal katılma, toplumun üyesi olan kişilerin siyasal sistem karşısındaki durumunu ve tutumunu belirleyen bir kavramdır. Siyasal katılımı sadece seçimlerde oy vererek geçiştirmek yanlış olacaktır. Siyasal Katılım, bireylerin ve toplumsal kümelerin, içinde yaşadıkları toplumsal sistemde görev almaları, seçilme hakları, görüşlerini açıklayarak bu yollarla katkıda bulunmalarıdır.

Toplumdaki bazı kesimler politikayla yakından ilgilenirken bazıları da hiç ilgilenmezler. Aristo’nun bu sözüne kulak verelim; “İnsan siyasal bir yaratıktır.” Sözü, bizlere aslında bütün insanların siyasal bir yaşayışının olduğunu her ne kadar uzak kalınırsa kalınsın aslında siyasal yapılanmanın içinde olduğunu gösterir. Etrafınıza baktığınız zaman her şey bir sistem ve düzen içindedir. Sizler bu sistemi nasıl görmezden gelerek, araştırmayarak kendinizi bağımsız kılmaya çalışırsınız.

Robert Dalh, siyasal katılımın boyutlarını şu şekilde açmıştır;

İlgi: Siyasal olayları izleme

Önemseme: Siyasal olaylarla ilgili bilgilere önem verme.

Bilgi: Yaşanılan olayları yakından takip ederek bilgi sahibi olmak.

Eylem: Eylem boyutunu ise kademelere ayrılıyor. Siyasal olaylara aktif olarak katılma. Ne ölçüde katılıyorsunuz, hangi konumda katılıyorsunuz. Miting, siyasi programlara ne ölçüde katılıyorsunuz. Bir konuşmacı mısınız? Yoksa sadece seyirci misiniz?

Bu yöntemler demokratik yollarla yapılır. Yapılan illegal eylemler, siyasal katılımın içine girmez.

Siyasal Katılımda Farklı Davranışlar

birlik

İnsanların siyasal sistem karşısındaki davranışlarını etkileyen birçok unsur vardır. Psikolojik unsurlar içinde en önemlisi etkinlik duygusu, yakın hissetmedir. Kişinin kendi davranışlarıyla çevresindeki olaylar doğrultusunda, olayların akışını etkileyip etkilemeyeceklerine olan inancıdır. Robert Dalh, bu açıdan siyasal katılma açısında toplumu 4 grupta kategorize eder.

  1. Siyasal olmayanlar
  2. Siyasal olanlar
  3. İktidarı isteyenler
  4. İktidar Olanlar

İktidar olanlar ve iktidarı isteyenler çoğunluğu oluştururlar. Siyasal olamayanlar ilgisizlere ya da kararsızlara girerler.

Siyasal Katılımı Etkileyen Etkenler Nelerdir?

İnsanların siyasal katılıma dahil olmalarını ya da uzak durmalarını etkileyen bazı etkenler söz konusudur.

Bireyin yaş, cinsiyet, aile eğitim meslek geliri, yerleşim birimi siyasal katılımını yakından etkiliyor.

Yaş: Çoğunlukla orta yaş grupları siyasetle yakından ilgilenirler. Yapılan araştırmalarda Üniversiteli gençlerinde özellikle olaylar zamanında siyasetle iç içe olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitim seviyesi yükseldikçe siyasetle olan ilişki de artıyor.

Kadınlar erkekler kadar siyasete ilgi duymuyor. Özellikle kadınlar evlendikleri zaman çocuk, ev işi gibi uğraşlarından dolayı siyasette uzaklaştıkları görülmüştür.

Ailenin eğitim durumu çocuğun siyasete bakış açısı üzerinde önemli bir etkene sahiptir. İlk zamanlar çocuk aileden etkilenirken, çocuğun eğitim gördükten sonra ailesini etkilediği görülmektedir. Bu tabir çok kullanılır, “ siz gençler daha iyi bilirsiniz.” İlk zamanlar, çocuklar ailelerinden etkilenir; sonrasında ise çocuklar ailelerini etkiler.

Siyasal durumu etkileyen faktörler; ırk, din, ideoloji gibi kavramların çevresinde şekillenir.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
100
3
47
10
2
59
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER