Siyasal İletişim Nedir

Siyasal İletişim Nedir
25.06.201512:53

İletişim, her alanda en önemli araçlardan biridir. İletişim olmadan insanın kendini anlatma olanağı da olmaz. Bu bağlamda siyasal iletişim nedir, siyasal iletişim aktörleri ve araçları nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 14:47

Siyasal iletişim kavramının tek bir tanımlaması yoktur. Her kavramın birden çok tanımı olduğu gibi bu kavramında birçok tanımlanması vardır. Sizlere sadece iki tanımını sunarak siyasal iletişimin tam olarak ne olduğu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Siyasal İletişim Nedir

Siyasal iletişim, bir siyasal görüşün ya da organın bulunduğu siyasal sistem içerisinde kamuoyunun güvenini ve desteğini sağlamak dolayısıyla iktidar olabilmek için reklam propaganda ve halkla ilişkilerinden yararlanarak sürekli bir şekilde gerçekleştirilen tek veya çift yönlü iletişim faaliyetleridir.

Yapılan diğer bir tanıma göre ise siyasal iletişim; bir politika topluluğunda birbirleriyle gerilim içinde bulunan farklı görüşlerin ve düşüncelerin inanma ya da eylem tarzlarının tarafları arasında dolaşımıyla oluşan veya oluşabilecek ortak aklın biçimlenmesidir.

Siyasi Aktörler

Siyasal iletişim aktörleri tarihsel süreçlerde farklılık göstermiştir. Eskiden padişahlar, krallar, prensler vb. varken günümüzde var olunan sisteme uygun olarak hükümet başları ve siyasi partiler almıştır. Siyasi partiler halk üzerinde etkili olmak için siyasal iletişim yöntemlerini kullanırlar.

Siyasal İletişim Araçları

Hiç kuşkusuz günümüzde en büyük iletişim aracı medyadır. Medya, doğrultusunda insanlar haber almakta ve bu bilgiler düşünce yapısını oldukça derinden etkilemektedir. Medya’nın içeriği olan reklam da oldukça önemli bir araçtır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte sosyal medya dediğimiz sosyal ağlarla artık iletişim, çift yönlü olarak seyrini gösteriyor. Bu ağlar siyasi parti üyeleri tarafından da aktif olarak kullanılıyor; böylece halkın nabzını daha kolay bir şekilde tutarak bu yönde bir faaliyet göstermelerini sağlıyor.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
9
159
10
5
4
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.