Politika Nedir ?

Politika Nedir ?
13.06.201518:12

Politikanın sözcük anlamı, bir ereğe varmak için karşısındakilerin duygularını okşamak, zayıf noktalarından ya da aradaki uyuşmazlıklardan yararlanmakla işlerini yürütme yöntemine denir. Politika bir çok alanda farklı tanımları vardır.

Haber güncelleme tarihi 29.07.2015 12:18

Politika, bir çok alanda farklı şekillerde tanımlanıyor. Ama sonuç olarak varılan nokta aynı oluyor Ekonomide de oldukça yer bulan bu kavram Felsefenin temellerinde yer alıyor.

Ekonomide Politika Ne Demek?

Ekonomide politika, genel olarak hükümetin belirli konuları düzenlemek ve bu yolda amaçlarına ulaşmak için yapmış olduğu serbest piyasalara sistemli olarak yapılan müdahaleleri ifade eder. Diğer bir deyişle, politika kavramı ekonomide otomatik mekanizmaların işleyişinin tersidir. Örnek verecek olursak, dış açık ve dış fazlalara göre para arzının kendiliğinde genişleyip daralması otomatik bir mekanizmayı ifade eder. Oysa para arzının öngörülen ekonomi ve mali amaçlara göre ayarlanması bir politikanın gereğidir.

Felsefede Politika Ne İfade Ediyor

Politika, oldukça eski bir kavramıdır. Bakıldığı zaman, en küçük toplumsal yapılarda bile görülen bu sistematik sistem, felsefenin içinde oldukça geniş yer bulmuştur.

Sınıflı toplumlarda toplumsal bir fenomen olan politika, öncelikle devlet erkini ele geçirmek, kendi sınıfsal çıkarlarını devlet çerçevesi içinde ve devlet yardımıyla, gerek topluma, gerekse diğer devletlere kabul ettirmek için, sınıfların sürdürdüğü örgütlü mücadeleci bir savaşımı içeriyor. Bakıldığında toplumsal yaşamın her boyutunda varlığını sürdürüyor. A’dan Z’ye her alana yerleşmiş politika, insanın temellerini oluşturur. Örneğin bir küçük sorunu çözebilmek için bile politikaya başvurabiliyoruz.

Acaba güçlü olmak mı, var olmanı güçlendirir ya da toplumsal işlevselliğini sürdürür. Yoksa iyi bir politikayla mı, toplumsal alanlarda kendini ispat edersin. Evet güçlü olmak çok iyi bir silahtır. Ama politika, başlı başına bir silahtır. Güç ve Politika bir araya geldiği zaman egemen sistemler ortaya çıkar. İkisi bir arada olması etkilidir. Unutmayalım, Sosyalizm, Liberalizm gibi sistemler de "güçlü" bir "politikayla" bizlere aşılandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
310
0
1
1
20
15
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.