Siyaset Nedir? İnsanlardaki Siyaset Algısı

Siyaset Nedir? İnsanlardaki Siyaset Algısı
26.08.201511:14

Siyaset kavramı 14. yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanmış ve günümüzde de fazla sarf edilen bir sözcüktür. Her yerde karşımıza çıkan siyaset kavramının tanımını yaparak, siyasetin insanlar üzerindeki algısını sizlerle paylaşacağız.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 16:59

Siyaset ile ilgili birçok tanım yapılmıştır. Sizlere genellikle kullanılan tanımları vereceğiz ve bu tanımlardan yola çıkarak insanlar üzerindeki siyaset algısını anlamaya çalışacağız. Ama bunları aktarmadan önce size bir sorum olacak, siyaset sizin için ne anlam ifade ediyor, siyaset deyince ne anlıyorsunuz? Bunu cevaplayın. Böylelikle sizin de siyasete karşı olan tutumunuz ortaya çıkmış olacaktır.

Siyasetin Sözlük Anlamı

siyaset3.jpg

Siyaset güncel sözlükte: Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayıştır. Arapça kökenli olan bu kavramın anlamı devlet, yönetme ve yönetim anlamlarına geliyor. Politika sözlükte: Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esasının bütünüdür. Mecaz anlamda ise: Bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma ve bu yollarla işini yürütmek anlamına gelir.

İnsanlardaki Siyaset Algısı

Siyaset sözcüğü 14. yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanılan ve eş anlamlısı politika olan sözcük ise 20. yüzyıldan itibaren yaygınlaşan bir sözcüktür. Genel anlamıyla; insanları yurttaşlık düzeyinde etkilemektir. Her döneme, her topluma göre etkileme biçimleri farklılık gösterir, bunun için her yerde seyir eden siyaset anlayışı farklıdır.

Siyasetin oluşumu ve gelişimi Eski Yunan’a kadar dayanıyordur. Halkı ikna etmek için zaman zaman siyasete başvurulmuş ve bu doğrultuda güçler kendi istediklerini yaptırmışlardır. Krallıklar zamanı, mutlak monarşilerde siyasete gerek kalınmazdı. Ancak daha sonraları mutlak monarşilerin yıkılması, devlet yapılanmasının değişmesi, Fransız ihtilali ile birlikte ulus devletlerinin kurulması siyasetin de yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Ulus devletleriyle birlikte halkın söz sahibi olduğu devlet yapılanmaların kurulmasıyla artık devlet halkın temsil hakkını verdiği insanlar tarafından yönetilecekti. Bunun için de bu insanların ya da partilerin insanlarda temsili hakkı almaları için artık etkin siyaset içinde kendilerini bulmuşlardır.

siyaset algısı

Siyasetin etkin hale gelmesi, bu yolda siyasetçilerin birbiriyle yarışması ve sürekli vaatler verilmesi insanların siyasete bakış algısını etkilemiştir ve çoğu insana göre siyaset yalan ve dolandır. Verilen vaatlerin seçilen siyasetçiler tarafından yerine getirilmemesi ya da eksik bir şekilde yapılması insanların siyasetçilere olan güvenini sarsmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
617
1125
408
152
175
207
337
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.