Siyasette Kadının Yeri

Siyasette Kadının Yeri
03.06.201513:47

Kadınların her alanda yaşadığı cinsiyet ayrımcılığı siyaset alanında da karşımıza çıkmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 14:58

SİYASET VE KADIN

Günümüzde kadının siyasi hayatındaki yeri ne yazık ki erkeklerin siyasi hayatıyla aynı düzeye ulaşamamıştır. Çoğu toplumda yasal düzenlemelere rağmen siyasetin bir erkek işi olduğu anlayışı hakimdir. Kadınların siyasi hayata giriş yaptığı andan itibaren, çok sayıda faktörler, kadınları olumsuz yönde etkilemiştir.

kadin-siyasetttt.jpg

Özellikle seçme ve seçilme hakkından yararlanma ve siyasal kararlar alma konusunda, her yerde olduğu gibi cinsiyet ayrımcılığı yapılarak kadınlar bir adım geride bırakılmıştır. Kadın adaylar hala günümüzde tam anlamıyla siyasete girme cesaretinde bulunamamaktadır. Kadınların özel hayatlarının dışında, kamusal alanlarda erkeklere oranla daha az bulunması,siyasi ilgi eksikliği, eğitiminin seviyesi, gelir düzeyinin düşüklüğü, ailevi sorumluluklar, cinsiyet rollerinin ve siyasal sistemlerle yeterinde bütünleşememelerinden kaynaklanmaktadır.siyaset-kadin.jpg

Kadına her zaman değersiz ve itaatkar bir rol yüklenmiştir. Kadın, ev işleri yapan, çocukları büyüten kişiden öteye gidememiştir ve bu görevleri içselleştirmiştir. Kadınların bu görevleri kabullenmesi demek, ev dışı işlerde bulunmamalarını doğrudan etkilemesi demektir.

Kadınların insani hak ve özgürlüklerini kabul etmesi gerekmektedir. Erkeklerin bulunduğu her işte bulunabileceği, kamusal alana açılabilecekleri bilmesi, bu konularda bilinçlenmesi ve farkında olması gerekmektedir. Kadınlarda siyasal alana olan eğiliminin azlığı, ilgisinin az olmasına da bağlanabilir. Kadınların siyasi partilere üye olmaması, siyasetten kaçması sorumluluk alma isteğiyle de alakalı olmaktadır.

Genel olarak, kadınların eğitim oranı yükseldikçe, siyasete girme oranı ve görevler üstlenme oranı yükselmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.