Prematüre Bebeklerin Beslenmesi

Prematüre Bebeklerin Beslenmesi
21.11.201513:26

Prematüre bebeklerin bakımı kadar beslenme şekli ve düzeni de oldukça önemlidir. Erken doğan ve gelişimini tam olarak tamamlayamayan bebeklerin beslenmesi hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 15:59

PREMATÜRE NEDİR?

Hayata yeni gözlerini açmış her bebek özel bir bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyar. Ancak zamanından önce doğan bebeklerin anne karnındaki gelişimleri yarıda kaldığından daha çok ilgiye ve özene ihtiyaç duyarlar. Normal ve sağlıklı bir gebelik süreci 9 ay 15 gün (38-42 hafta) sürmesi gerekirken çeşitli nedenlerden dolayı erken doğum gerçekleşebilir. Bebeğin 37 haftadan önce doğması durumunda prematüre olarak adlandırılır.

Bebek 36. haftada doğabileceği gibi 21. haftada da doğabilir. Bebeğin kaçıncı haftada doğduğu göz önünde bulundurularak bir sınıflandırma yapılır. İleri derece prematüre, normal prematüre ve sınırda prematüre olarak nitelendirilen prematüre, aynı zamanda bebeğin kilosuyla da doğru orantılıdır. Doğum haftasının yanı sıra bebeğin kilosunun normalin çok altında olan bebeklerde prematüre olarak nitelendirilmektedir.

21 – 31 Hafta : İleri derece prematüre.

32 – 35 Hafta : Orta derece prematüre.

36 – 37 Hafta : Sınırda prematüre.

 

kuvozde-premature-bebek-008.jpg

 

İlerleyen tıp ve teknoloji sayesinde erken doğan bebeklerin yaşama şansı eskiye göre önemli ölçüde artmıştır. Prematüre bebeklerin gelişimlerini tamamlayabilmeleri için özel bir bakım uygulanır. Prematüre bebeklerin gelişimlerini sorunsuz tamamlayabilmeleri için küvözde bekletilirler. Küvözde bebeğe yetecek kadar oksijenin olmasının yanı sıra doktor, hemşire ve sağlık görevlerinin özel bakımı sayesinde kısa sürede sağlıklarına kavuşmaları beklenir.

Hastanede gerçekleştirilen özel bakım sonrasında bebeğin kilosunun artması ve gelişimini tamamlaması ile aile taburcu edilir. Bebekten önce anne taburcu edilerek evde gereken hazırlıkların yapılması sağlanır. Bebeğin odasının temizlenmesi ve bebeğe uygun olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı gerekli hijyen sağlanmalıdır.

 

premature-bebek.jpg

 

PREMATÜRE BEBEĞİN EVDE BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Bebek taburcu olmadan önce annenin hergün hastanede bebeğinin bakımı ile ilgilenmesi ve bu konu hakkında gerekli bilgileri alması oldukça önemlidir. Küvözden alınan bebek mutlaka 24 saat boyunca gözetim altında tutulmalıdır. Annenin küvözdeki bebeği ile ilgilenmesi ve hemşirelerle birlikte bakımını yapması oldukça iyi bir alıştırma olacaktır.

Yapılan tetkik ve gözetimler sonrasında herhangi bir sakınca bulunmazsa bebeğin taburcu olması sağlanır. Ancak ebeveynlerin taburcu olmadan önce doktorlarından bebekleri ile ilgili gerekli bilgileri almaları oldukça önemlidir. Bebeklerinin durumunun yanı sıra eve çıktıklarında dikkat etmeleri gereken konular ve bebeğin bakımıyla ilgili detaylar da ayrıca öğrenilmesi gereken konulardandır.

Zamanında doğan bebeklere kıyasla daha hassas olan prematüre bebeklerin odaları mutlaka temizlenmeli ve gerekli olan hijyen sağlanmalıdır. Bebeğin odası temiz, rahat ve düzenli olmalıdır. Mümkün olduğunca güneş alan bir oda seçilmeli ve odanın kapısı gün içinde kapalı tutulmamalıdır. Odanın her gün temizlenmesi ve havalandırılması oldukça önemlidir. Ancak havalandırma sırasında bebeği başka bir odaya almalı ve havalandırma sonrasında odanın sıcaklığının 26 dereceye ulaşmasını sağlamalısınız.

 

evde-premature-bebek-bakimi.jpg

 

Prematüre bebeklerin cilt altı yağ dokularının yetersiz olması daha çok üşümelerine neden olmaktadır. Bu nedenle odanın ısısının 26-27 derecede olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğinizin üşümemesi için çift eldiven ve çift tulumda giydirebilirsiniz. Bebeğin odasının ortalama 26 derece olması gerekirken vücut ısısının da 36-37 derece olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeğinizi yıkamadan önce gerekli olan tüm malzemeleri eksiksiz olarak hazırlamalı ve banyo işlemi bittikten sonra bir an önce havluyla kurulayıp giydirmelisiniz. Bebeğinizin üşümemesi için suyun sıcaklığının 36-37 derece olmasını sağlamanız önerilmektedir. Banyo sonrasında bebeğinizin vücut ısısını dengelemenize yardımcı olacak bir diğer öneri ise banyo sonrasında bere takmaktır.

 

premature-bebek-banyosu.jpg

 

PREMATÜRE BEBEKLERİN BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

Her yenidoğan için en değerli besin şüphesiz ki anne sütüdür. Uzmanlar ilk 6 ay yalnızca anne sütü tüketilmesini önermektedir. Ancak prematüre olarak adlandırılan 34 haftalıktan küçük bebeklerin emme ve yutma kabiliyetlerinin gelişmemesinden dolayı sütün akciğerlerine kaçması söz konusu olabilir. İleri derece ve normal prematüre bebeklerde bu riski ortadan kaldırmak için sonda ile beslenmesi sağlanmaktadır.

Bebeğin gelişimini tamamlamaya başlamasıyla birlikte emme ve yutma gibi refleksleri kontrol etmeye başlar. Bu süreçte bebeğe biberon ile anne sütü verilebilir. Anne sütü biberon ile bebeği fazla yormadan verilmelidir. Gerekirse sütün geri kalanı sonda ile verilebilir. Prematüre bebek 3 saat aralıklarla biberonla beslenebiliyorsa bu durum taburcu olmasında önemli bir rol oynar.

 

sonda-ile-beslenen-premature-bebek.jpg

 

Anne sütü ile beslenen prematüre bebeklerinin kilo oranları düzenli olarak artıyorsa anne sütünün yeterli olduğu kanaatına varılmaktadır. Ancak bazı durumlarda anne sütünün az olmasıyla nedeniyle bebeğin beslenmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu tip durumlarda prematüre bebekler için özel olarak üretilen mamalar ile besin takviyesi yapılabilir. Bebeğinize anne sütü dışında bir besin takviyesinde bulunmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

34 hafta veya 1800 gramın altındaki bebekler için zenginleştirilmiş anne sütü önerilmektedir. Toz ve sıvı halde bulunan anne sütü zenginleştiricilerini kullanırken gerek kullanım dozu gerekse kullanım süresi açısından doktorunuzla sürekli olarak irtibat halinde olmanızı öneririz. Bebeğinizin gelişim tablosuna bakılarak bu süreç uzatılabilir veya kısaltılabilir.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş için önerilen süreç 6 aydır. 6 ay sonrasında bebeklerin ek gıdaya geçişleri önerilirken prematüre bebeklerde bu süreç daha uzun sürmektedir. Erken doğan prematüre bebeklerin normalde doğması gereken zamandan itibaren hesaplanan 6 aylık süreçten sonra ek gıdaya geçilmesi uygun görülür. Ancak bebeğin kilosu ve gelişimi göz önünde bulundurularak 4-6. aylarda ek besinlere başlanmalıdır.

 

premature-bebek-beslenmesi-001.jpg

 

Premstüre Bebek Mamasını Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

  • Cam biberon kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Mamayı hazırlamadan önce ellerinizi iyice yıkamayı unutmayınız.
  • Biberon ve biberon ucunu kaynatın.
  • Kullanacağınız içme suyunu kaynatın ve ılımaya bırakın.
  • 30 ml suya 1 ölçek mama ekleyiniz. Su oranına göre mama oranını arttırabilirsiniz.
  • Mamayı hazırladıktan sonra bekletmeyin.
  • Mamayı bebeğinize içirmeden önce ısısını bileğinizin iç kısmında kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

bebeklerde-ek-gidaya-gecis-001.jpg

 

EK GIDAYA GEÇİŞ SÜRECİ NASIL OLMALI?

Bebeğin gelişiminde herhangi bir soruna rastlanmamış, emme ve yutma reflekslerini kontrol edebilir durumda ise ek gıdalara başlanabilir. Ek gıdalara öncelikle taze hazırlanmış meyve suları ve meyve püreleriyle başlanmalıdır. İlk başlarda 1-2 yemek kaşığı ile vermeye başladığınız bu ek gıdaları yaklaşık 1 hafta sonunda 1 kaseye çıkarabilirsiniz. Meyve püresinin yanı sıra haşlanmış havuç, kabak ve taze fasulye pürelerini hafta içinde dönüşümlü olarak verebilirsiniz.

7 ve 8. ay itibariyle evde yapımı yoğurt veya anne sütüne eklenmiş 1-2 adet bebe bisküvisi verilebilir. Aynı zamanda kahvaltı için tahıl içeren kaşık mamaları da bu süreçte önerilen ek gıdalardandır. Ek gıdaların çeşidinin arttırıldığı 7. ay itibarıyla bebeğinizin çorbasına az miktarda dana eti ekleyebilirsiniz. Bebeğinizin yavaş yavaş bu besinlere alışmasıyla birlikte tavuk etini de çorbalara katabilirsiniz.

 

ek-gidaya-gecis.jpg

 

9. ay itibarıyla bebeğinizin ek gıda seçimini daha çok arttırabilirsiniz. Bu dönemde yumurta sarısının dörtte biri, etli sebze yemekleri, baharatsız köfte ve patates püresi bebeğiniz için önerilen diğer besinlerdendir. Ayrıca bu dönemde 2-3 kaşık makarna ve pilav yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde ise artık sizinle aynı masaya oturabilir. Hazırladığınız yemeklerin çok baharatlı, salçalı ve acı olmamasına dikkat ederek bebeğinizin sizinle birlikte bu besinleri tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
428
10
225
3
2
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.