Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebek Nasıl Emzirilir?
10.09.201514:58

Genç ve deneyimsiz annelerin ortak kaygılarından olan emzirme dönemine dair tüm soruların cevabı haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:30

İlk kez anneliği tadanların ortak sıkıntılarından biri de bebeği nasıl tutacakları ve hangi pozisyonda emzirecekleridir. Bu dönemlerde deneyim oldukça önemlidir. Bu nedenledir ki tecrübeli bir kişi lohusalık dönemince annenin yanında refakat eder. Bebeğe zarar vermeden, en rahat pozisyonu bulmakta sıkıntı çeken anneler için bu haberi hazırladık.

Hayata yeni gözlerini açmış bir bebek için en önemli şey anne sütüdür. Beslenmesini yalnızca anne sütü ile sağlayan bebeklerin gelişimi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru pozisyonlarda uygulanan emzirme gerek bebek için gerekse anne için yüz güldürücü olacaktır.

emzirme-donemi-001.jpg

Emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri ise kısa süren aralıklarla az az emzirmektir. Böylece süt üretiminizde bir sorun yaşanmayacağı gibi bebeğinizin sindirim sisteminde oluşabilecek sorunlarında önüne geçmiş olursunuz. Göğüslerinizin düzenli boşalması durumunda yeniden süt üretimi başlar.

EMZİRME ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Emzirmenin doğru bir pozisyonda gerçekleştirilmesi bebeğin daha uzun süreli emmesini sağlayacaktır. Aksi halde bebeğin veya annenin rahat etmediği emzirme pozisyonu bebeğin huzursuzlanmasına ve emmeyi bırakmasına neden olacaktır. Bebeğin kendini güvende hissetmesi emzirme sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır.

Doğru kabul edilen tek bir emzirme pozisyonu yoktur. Bu nedenle önemli olan belli başlı önerilere uyduktan sonra gerek annenin gerekse bebeğin rahat olabileceği bir pozisyonda emzirmektir. Bebeğin kendini güvende hissetmesi için her iki kol mutlaka bebeği desteklemelidir. Aynı zamanda da bebeğinizin ağız izası ile göğüsünüz birbiri ile karşılıklı olmalıdır.

emzirme--001.gif

Emzirme esnasında en önemli unsurlardan bir diğeri ise bebeğin memeye tamamen yapıştırılmamasıdır. Mutlaka arada bir mesafe olmalıdır. Bebeğinizin yalnızca meme ucunuzu ağzınıza alması, meme ucunuzu ısırmasına ve yara oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle meme ucunun cevresindeki halkayı tamamen ağzına alırsa daha kolay ve rahat bir emzirme sağlanır.

EMZİRME POZİSYONLARI

Beşik Pozisyonu

besik-pozisyonunda-emzirme.jpg

Anne oturur pozisyonda iken bebeğin başı annenin dirseğinin iç kısmına dayalıdır. Anne bebeği kolu ile destekler. Ancak bu pozisyonda annenin ayaklarının yere veya bir desteğe basıyor olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda annenin beli bir yastık ile desteklenebilir. Bebeğin baş ve sırtına destek veren kol oldukça önemlidir. Kolun dış yana doğru olması, bebeğin sırtına destek vermesi bebeğin rahatlığını sağlar.

Bu tip emzirme pozisyonunda bebeğin zamanında ve normal yolla doğmuş olması oldukça önemlidir. Sezaryen ile doğum yapmış annelere bu tip emzirme pozisyonu önerilememektedir. Aksi halde dikişlerine baskı yaparak çeşitli sorunlara yol açabilir. Erken doğmuş ve baş hareketlerini kontrol edemeyen bebeklerin bu tip emzirme pozisyonunda oldukça dikkatli olunmalıdır.

 Çapraz Beşik Pozisyonu

capraz-besik-pozisyonu-.jpg

Beşik pozisyonunun tam tersi olan bu pozisyonda bebeğin başı annenin eli tarafından desteklenmektedir. Bu pozisyonda bebek hangi memeyi emiyorsa o taraftaki kol bebeğin başını desteklemelidir. Diğer kol ise bebeğin sırt ve popo kısmına destek vermelidir. Bu posizyonda bebeğin sırt kısmının yastık ile desteklenmesi söz konusu olabilir.

Genellikle erken doğmuş ve başını yeterince kuvvetli tutamayan bebeklerin emme sürecini daha rahat tamamlamaları açısından önerilmektedir.

Çanta Pozisyonu

capraz-besik-pozisyonunda-emzirme.jpg

İsminden de anlaşılabileceği gibi yastık ile desteklenen bebek koltuk altına doğru alınarak kafası elle desteklenir. Bu pozisyonda anne dirsek kısmı ile bebeğin sırt ve popo kısmını desteklerken dirseğini dizine de dayayabilir.

Özellikle sezaryan ile doğum yapmış anneler için önerilen bir pozisyondur. Bu pozisyon ile annenin karın bölgesine baskı uygulanmaz ve rahat bir emme süreci gerçekleştirilir. Bu pozisyon meme başını tutamayan bebekler için oldukça uygundur. Bebeğin başı annenin eli ile desteklendiğinden rahat bir emzirme sağlanır. Çanta pozisyonu ile emzirme önerilen bir diğer anne ise ikiz anneleridir. Bu pozisyon ile iki bebeğini de rahatlıkla emzirebilir.

Yatar Pozisyon

yatar-pozisyon-emzirme.jpg

Annenin haraket etmekte zorlandığı ve yatakta doğrulamayacak durumda tercih edilen bir emzirme pozisyonudur. Bebeğin altı yastık ile desteklendikten sonra anneye paralel olarak yatırılarak anne göğsünü kavraması sağlanır. 

Annenin diğer eli bebeğin başını ve sırt kısmını destekler nitelikte konumlandırılır. Bu pozisyonda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, bebeğin memeye uzanmaya çalışmamasıdır. Bebeğin anne memesine yakın olması sağlanmalıdır. Bunun için bebeğin başı bir yastık ile desteklenebilir.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.