Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
10.08.201510:10

Günümüz hastalıklarından olan dikkat eksikliği, çocuk ve yetişkin ayırmaksızın karşımıza çıkan problemlerden biridir.

Haber güncelleme tarihi 05.10.2018 09:30

Dikkat Eksikliği Nedir?

Özellikle çocuklarda daha sık görülen dikkat eksikliği problemi günümüzde yetişkinlerde de görülmektedir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde sıkça rastlanılan dikkat bozukluğu ve hiperaktivite tedavi edilmemesi durumunda bireyin ileriki yaşlarında bazı sorunlar olarak karşısına çıkmasına neden olabiliyor.

Dikkat eksikliği, gerek okul hayatını gerekse iş hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Kişinin okul ve iş hayatında çeşitli başarısızlıklar yaşamasının başlıca nedenlerinden biri de dikkat eksikliğidir. Bireyin, dikkat eksikliği nedeniyle yaşadığı başarısızlıklar sonucunda kendine olan güveni azalır.

dikkat-eksikligi.jpg

Dikkat sabit değildir. Çeşitli çevresel faktörler nedeniyle dikkat dağınıklığı yaşanabilir. Ancak dikkat bozukluğu yaşayan kişiler, hemen toparlanma ve kısa sürede işine geri dönmede zorluk yaşarlar. Dikkat bozukluğu ve hiperaktivite kendiliğinden geçen bir durum olmadığından mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin Farkları

Hiperaktiviteyi dikkat eksikliğinden ayırmanın en temel yolu çocukta gözlemlenen sürekli hareketlilik hali ve yerinde duramama gibi durumlar hiperaktivite sorunu olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu durum çocuğun dikkatini ve konsantrasyonunu büyük oranda etkilese de başlı başına bir dikkat eksikliği problemi değildir.

Dikkat eksikliği problemini ayırt etmek için öncelikle çocuğun neler yapabildiğini gözlemlemek gerekir. Birçok çocuk yapabilecek kapasitesi ve yeteneği olduğu halde dikkat eksikliği nedeniyle çeşitli başarısızlıklara maruz kalmaktadır. Öncelikle çocuğun neler yapabildiği gözlemlenmelidir.

dikkat-eksikligi-belirtileri.jpg


Dikkat Eksikliği Belirtileri

 • Dış etkenler nedeniyle dikkati çabucak bozulur.
 • Görev ve sorumluluklarını tamamlamakta güçlük çeker.
 • Verilen iş ve görevlerde dikkatsizlik nedeniyle basit hatalar yapar.
 • Zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçınır.
 • İlgi alanlarında çok çabuk değişkenlik gözlemlenir.
 • Kendisi ile konuşulduğunda dinliyormuş gibi görünür. Ancak söylenilenlerin birçoğunu anlamamıştır.
 • Düzenli ve programlı ders çalışamama
 • Günlük olarak yerine getirmesi gereken iş ve görevlerini uygulamayı unutur.

hiperaktivite-002.jpg

 

HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

 • Yerinde duramaz ve sürekli hareket halinde olmak ister.
 • Sıra beklerken sabırsızlanır.
 • Hareketlerini sınırlayıcı iş ve hareketlerden kaçınır.
 • Çok konuşur.
 • Tehlike ve risk içeren görevlere atılır.
 • Hareketli iş ve oyunları tercih eder.
 • Kendisine yöneltilen soru daha tam bitmeden cevap verir.

 

OKUL ÇAĞINDA DİKKAT EKSİKLİĞİ

Çocuklarda görülen dikkat eksikliği genellikle okul döneminde sıklıkla görülmektedir. Çocuk verilen görevleri yerine getirirken çeşitli sorunlarla karşılaşır. Dikkatleri çok çabuk dağılır ve planlı bir şekilde hareket edemezler. Sınavlarda dikkat eksikliğine bağlı olarak soruları yanlış okumaları ve soruları okurken dikkatsiz davranmaları sonucunda başarısızlık görülebilir.

Özellikle sınavlarda uzun paragraflı soruları okurken zorluk çekerler. Sorunun sonuna doğru dikkatleri çok çabuk dağılır ve bu nedenle soruya konsantre olamazlar. Bazı çocuklar yeteneği ve kapasitesi olduğu halde kendisinden istenilen başarıyı gösteremez. Bir sınavdan yüksek not alırken başka bir sınavda düşük not alabilirler.

ders-calisma-ortami.Jpeg

Dikkat Eksikliği Problemi Olan Çocukların Evdeki Ders Çalışma Ortamları Nasıl Olmalıdır?

 • Sessiz bir ortam olmalıdır.
 • Televizyon, bilgisayar ve telefon gibi dikkatini dağıtacak nesnelerden uzak bir ortam sağlanmalıdır.
 • Verilen görevleri yerine getirmek için bir sıra düzeni oluşturmalı ve planlı çalışmalıdır. Gerekirse bu konuda ebeveynlerinden yardım almalıdır.
 • Verilen ödevlerin yapılması durumunda ertesi gün gerekli olan malzemeler hazırlanmalıdır.
 • Dikkat eksiliği yaşayan çocuklarda sıklıkla unutkanlık görülmesi nedeniyle sınav günleri, ödevler ve sorumluluklarının yer aldığı bir pano hazırlanmalıdır.
 • Mümkün olduğunca planlı bir çalışma programı hazırlanmalı ve bu konuda ebeveynlerden destek alınmalıdır.

dikkat-eksikligi-tedavisi.jpg


Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği zamanla ve kendiliğinden düzelen bir durum değildir. Mutlaka bir uzman kontrolü gerektiren ve tedavi uygulanması gereken bir durumdur. Dikkat eksikliğinde tedavi amaçlı ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle mutlaka doktor onayı ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Dikkat eksiliği ilaçlarının bazıları 3 yaş sonrası için uygunken bazı ilaçlar ise 6 yaş sonrası için uygun görülmektedir. Ancak hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan çocukların tedavisinde kullanılan ilaçlar kişiden kişiye değişmektedir. Buna bağlı olarak bazı çocuklarda uyku düzeninde bozukluk, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı ve sinirlilik gibi yan etkiler gözlemlenebilir. 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
3
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.