Afazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Afazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
24.02.201614:21

Dil bozukluğu olarak tanımlanan afazi, beynin dil merkezinde meydana gelen hasar sonucunda oluşan konuşma ve yazma bozukluğudur. Bu içeriğimizde afazi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 17:00

Afazi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beynin sol yarı küresinde bulunan dil merkezini doğrudan etkileyen beyin travmaları veya dejenere hastalıklar sonucunda meydana gelen dil bozukluğu afazi olarak adlandırılmaktadır. Yazma, okuma ve anlama becerilerini etkileyen bazı beyin hastalıkları, daha önce edinilmiş dil becerilerinin kaybedilmesine neden olur. Dil merkezinde meydana gelen hasar sonucunda kişinin yazma, okuma, konuşma, konuşalanı anlama, adlandırma ve tekrarlama gibi becerilerinde de hasar meydana gelir. Antik Yunanca’da "konuşamamazlık" anlamına gelen afazi, genellikle inme ve travma sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ancak inme veya travmanın yanı sıra beyin tümörü ve enfeksiyon sonucunda da afazi oluşabilir. Yavaş yavaş büyüyen beyin tümörleri ve beyin hücrelerini yapısal olarak olumsuz etkileyen çeşitli hastalıklar afazi oluşumunda etkili rol oynamaktadır.

afazi.jpg

Afazi herkeste farklı derecelerde ve şiddetlerde görülebilir. Bu nedenle hastalığın tedavisi ve iyileşme süreci de kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak afazi tedavisinde standart bir rehabilitasyon uygulanması pek mümkün değildir. Uygulanan terapi hasarın şiddeti, yaygınlığı, hastanın yaşı, cinsiyeti ve eğitim düzeyi gibi birçok unsura bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.


Afazi Türleri Nelerdir?

Afazinin derecesi meydana gelen hasarın büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Afazi, akıcı ve tutuk olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Akıcı afazi; anlama güçlüğüne dayanırken, tutuk afazi; hastanın kendini ifade etmede zorluk çekmesine dayanmaktadır.

 

akici-afaziler-001.jpg

Akıcı Afaziler

Wernicke Afazi : Konuşmanın akıcı ancak anlamsız olması durumudur. Bu tip afazide kişi dili anlamada zorluk çeker. Kelime seçiminde ve dil bilgisinde yapılan yanlışlar kaçınılmaz olabilir. Konuşmada meydana gelen bozulmanın yanı sıra yazmada bozulma ve yazı dilini anlamada zorluk söz konusu olabilir.

Kondüksiyon Afazi : Bu tip afazide tekrarlamalarda zorluk çekme söz konusudur. Konuşma akıcıdır ancak hasarın şiddeti ve yerine göre tutukluk meydana gelebilir.

Transkortikal Afazi : Wernicke afazisiyle benzerlik gösteren transkortikal afazisinde tekrarlama yetisinde sorunlar görülmektedir.

tutuk-afaziler.jpg

Tutuk Afaziler

Broca Afazi : Hastanın dili ifade etmekte zorlanması olarak tanımlanmaktadır. Broca afazi türünde konuşma zorlaşmış ve ritm kaybolmuştur. Hasta yalnızca bazı kelimeleri anlamlı bir şekilde cümle içinde kullanabilir. Bazı broca afazi vakalarında yazı yazma da bozulabilir.

Transkortikal Motor Afazisi :  Okuma ve tekrarlamada herhangi bir probleme rastlanmamakla birlikte broca afazine benzerliğiyle bilinir. Kişi, spontane konuşma üretemez, kelime oluşturamaz ve ne demek istediğini anlatamaz.

Global Afazi : En yaygın afazi türü olarak bilinmektedir. Bu tip afazide hasta konuşulanı anlayamaz ve konuşamazlar.

konusma-bozuklugu.png


Afazi Belirtileri Nelerdir?

 • Kısa ve eksik cümlelerle konuşma
 • Anlaşılması zor kelimeler kullanma
 • Anlamsız cümleler kurma
 • Konuşulanı anlamada güçlük
 • Yazmada zorluk çekme
 • Kelimeleri yanlış yazma
 • Yazı yazarken anlamsız kelimeler yazma
 • Kelimeleri hatırlamada zorluk çekme
 • Okumada zorluk çekme

afazi-belirtileri.jpg


Afazi Neden Olur?

Afaziler beyindeki dil merkezinde meydana gelen hasar sonucunda oluşmaktadır. Bu hasarlar genellikle inme ve travmaya bağlı olarak oluşmaktadır. Beynin bir bölümünün kansız kalması sonucunda meydana gelen inme, afazinin temel nedenlerinden biridir. Beynin oksijensiz ve kansız kalması durumunda etkilenen bölgedeki hücrelerin ölümü gerçekleşir. İnme ve travmanın yanı sıra kafaya alınan şiddetli darbeler, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları ve beyni etkileyen diğer hastalıklar afazi nedenleri arasında yer almaktadır.

afazi-sonucu-olusan-sorunlar.jpg


Afazinin Neden Olduğu Sorunlar

 • Konuşmada bozukluk
 • Konuşmanın akıcı ancak anlamsız olması
 • Kelime haznesinde gerilemeye
 • Gramersiz konuşma
 • Kelimeleri hatırlamada güçlük
 • Yazı yazmada güçlük
 • Konuşulanları anlamada güçlük
 • Aynı kelimeyi cümle içinde gereksiz yere tekrarlama
 • Benzer anlamlı kelimelerin karıştırılması
 • Kelimeleri yanlış yazma
 • Cümle kuramama
  afazi-nedenleri.jpg

Afazi Tedavisi

Afazi tedavisinde standart bir tedaviden bahsetmek mümkün değildir. Afazinin şiddeti, yaygınlığı, kişinin eğitim düzeyi ve cinsiyetine bağlı olarak farklı rehabilitasyon yöntemleri uygulanmaktadır. Afazinin şiddetine bağlı olarak kısmen veya tam iyileşme sağlanabilir. Günümüzde ilerleyen tıp sayesinde afazi sorununa karşı önemli ilerlemeler elde edilmiştir. Meydana gelen inme veya kafa travmaları sonucunda hastanın hastanede tedavi görmesi oldukça önemlidir. Bu süreçte uygulanan dil ve konuşma terapisi afazi tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle ilk 6-12 ayda uygulanan terapilerde daha hızlı bir gelişim sağlanmaktadır. Afazi tedavisinde etkilenen bölgeye göre ayrı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu nedenle öncelikle hastada konuşma, yazma ve okuma gibi yetilerden hangisinde sorun olduğu belirlenmeli ve buna uygun olarak bir terapi uygulanmalıdır. 

afazi-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Nedenleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
123
21
16
51
46
56
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.