Diskalkuli Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Diskalkuli Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
26.02.201615:19

Matematik bozukluğu olarak tanımlanan diskalkuli hakkındaki tüm detayları, bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 27.12.2018 17:16

Diskalkuli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öğrenme güçlüğünün çeşitlerinden biri olan diskalkuli, matematik bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Çocukların %5’inde görülen matematik bozukluğu kızlara kıyasla erkeklerde daha çok görülmektedir. 1980’li yıllarda tanımlanan matematik bozukluğunun zeka seviyesi ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Diskalkuli problemi genellikle 2. veya 3. sınıfta farkedilen bir durumdur. Çocuklar genellikle 1. sınıfta ezber yeteneklerini kullandıkları için diskalkuli probleminin varlığını görmek pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle 2. ve 3. sınıf itibarıyla kendini göstermeye başlayan diskalkuli, çocuğun tek ve çift sayıları yazmada ve işlem yapmada zorlanmasına neden olmaktadır.

diskalkuli-(matematik-bozuklugu).jpg

Diskalkulik bireyler, rakamları yazmakta, basit işlemleri yapmakta ve problem çözmekte zorlanırlar. Toplumda sık görülen bir problem olan diskalkuliyi matematiksel işlemleri kavrama, hesaplama, sayısal sembolleri tanıma ve kullanma gibi durumlarda ortaya çıkan bozukluk veya yetersizlik olarak tanımlayabiliriz. Diskalkuli problemi okul döneminde çocuğun yaşıtlarına kıyasla matematik dersinde geride kalmasına neden olur. Bir diğer deyişle aritmetik bozukluk olarak adlandırılan diskalkuli, matematik terimlerini kavramada zorlanma, sayı ve sembolleri tanıyamama, çarpım tablosunu öğrenmede zorlanma ve toplama işleminde eldeki sayıları eklemeyi unutma gibi sorunlara neden olur.

diskalkuli-001.jpg


Diskalkuli Belirtileri Nelerdir?

 • Hatalı hesaplamalar
 • İşlem yaparken sürekli on parmak kullanma
 • Hataların çoğunluğunun dikkatsizlikten dolayı olması
 • Negatif ve pozitif sayıları ayırt edememe
 • Para üstü verirken şaşırma
 • Temel matematik işlemleri çok yavaş yapma ve zor çözme

matematik-islemlerinde-zorlanma.jpg

 • Toplama ve çarpma işlemlerindeki değişme özelliğini tanımada zorlanma
 • Gün, hafta, ay ve mevsimleri anlamada güçlük çekme
 • Zamanı anlatmada zorlanma
 • Yer ve yön bulmada zorlanma
 • Matematiksel semboller karşısında görülen kafa karışıklığı
 • Kesirler konusunu kavramada zorlanma
 • Matematikteki genel kavramları anlayamama ve hatırlayamama
 • Stratejik planlama becerisinde yetersizlik
 • Analog saatleri okumada zorlanma
 • Müzik notalarını okumada zorlanma
 • Nesneler arası uzaklığı tahmin etmede zorlanma
 • Sağ ve sol arasındaki farkı anlamada zorlanma
 • Erken ve geç gibi kavramları anlamada zorlanma

matematik-islemleri.jpg


Dsikalkuli Tedavisi Hakkında Bilgi

Diskalkuli tedavi edilmemesi durumunda ömür boyu devam edebilen bir sorundur. Bu nedenle çocukta diskalkuli belirtilerinin gözlemlenmesi halinde bir an önce uzmana başvurulmalı ve gereken önlem alınmalıdır. Aksi halde bu sorun ömür boyu devam edebilir ve kişinin gerek okul gerekse iş hayatında başarısızlıklara sebebiyet verebilir. Diskalkuli sorununun erken teşhis edilerek tedaviye başlanması durumunda çocuğun okul başarısının artması sağlanabileceği gibi özgüven kaybına uğraması da engellenecektir. Okul çağına gelen çocukların ebeveynleri tarafından sürekli gözlemlenmesi ve yaşıtları ile uyumunun göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Aksi halde görmezden gelinen sorunlar çocuğun okul ve sosyal hayatında dışlanmasına neden olabilir. Öğrenme bozuklukları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle özel olarak hazırlanan tarama testlerinden yararlanılmalı ve çocuğa özel bir tedavi uygulanmalıdır. Doğru uygulanan tedavi ile %100’e yakın bir iyileşme sağlanabilir. 

 

diskalkuli-tedavisi.jpg


Çocukları Tehdit Eden Unsurlar

Matematik bozukluğu olan çocuklar, arkadaşları tarafından –maalesef- alay konusu olabilirler. Daha vahim olan ise, bilinçsiz bir öğretmenin kendisine “aptal, tembel” gibi sıfatlar yakıştırmasıdır. Bu hataları, bilinçsiz ebeveynlerin söylemleri takip eder. Çocuğunuz bazı konularda çok yetenekliyse, zeka geriliği problemi olmadığını size kanıtlıyor demektir. Özel bir yeteneği olmasına da gerek yok. Eğer çocuğunuz, matematik dışında diğer konularda normal becerilere sahipse yine zekasıyla ilgili bir problem yaşamadığını işaret ediyor demektir. Kendi kendinize yorumlamak yerine bir an önce uzman çocuk psikiyatristlerinden destek almanız gerekmektedir. İşte bu gibi durumları sağlıklı analiz edemeyen çevre ve aile bireyleri, diskalkulik çocukların ruh sağlığına olumsuz etki edebiliyor. Kendini doğru ifade edemeyen ve çeşitli şekilde aşağılanmaya maruz kalan çocuklar zamanla motivasyonlarını kaybedip tüm sorumluluklardan kaçma eğilimi gösteriyor. İçine kapanan ve benlik duygusunu kaybeden çocukların toplumdan soyutlanma ve ciddi psikolojik sorunlar yaşama olasılığı her zaman var!

cocuklari-tehdit-eden-unsurlar.jpg

Önerilen İçerik;

 Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
1
59
1
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.