Ön Mektup Nasıl Hazırlanır?

Ön Mektup Nasıl Hazırlanır?
16.10.201514:24

İş başvurusunda önemli bir yeri olan ön mektup nasıl hazırlanır merak diyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 14:58

Öz geçmişiniz kadar önemli olan ön mektup, öz geçmişinize ilgi uyandıracak olan yazıdır ve görüşmeye çağırılmanıza katkı sağlayacaktır. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki, o da ön mektubu öz geçmişin ilk bölümüne yazmamak. Eğer bu şekilde yazarsanız ne öz geçmiş etkili olacaktır ne de ön mektup.

Ön Mektubun Hitap Bölümü Nasıl Olmalıdır?

Eğer bir ilana cevap veriyorsanız ve ilanda öz geçmişinizi yollayacağınız kişi belliyse iş daha kolaydır. Nasıl hitap edeceğinizi bilirsiniz. Merhaba deyip ismini yazabilirsiniz. İlana cevap vermiyor, bir iş olasılığını araştırmak için ön mektup yazıyorsanız kime hitap edeceğinizi bilmediğiniz zaman da çok sorun olmayacaktır. Ancak ön mektuba Sayın İlgili, Sayın Genel Müdür gibi hitaplarla başlamak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden hitap edeceğiniz kişinin ismini öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

Ön Mektubun İçeriği Nasıl Olmalıdır?

İlk cümle okuyan kişide ilgi uyandırmalıdır. Bu yüzden ilk cümle her zaman en önemli cümledir. İlk cümlede hangi işe başvurduğunuzu ve neden o işe ilginiz olduğunu anlatabilirsiniz. İlerleyen cümlelerde sektör hakkında bilgili olduğunuzu gösterin. Daha sonra da işe uygun olduğunuzu belirtecek yetkinliklerinize yer verin. Bunu yaparken bir paragrafı iş deneyimlerinize, bir paragrafı ise eğitiminize ayırabilirsiniz. Ön mektubun sonunda ise görüşme talep ettiğinizi belirtin.

oz-gecmis-ve-on-mektup.jpg

Ön Mektubun Biçimi Nasıl Olmalıdır?

Ön mektup ile öz geçmişin yazıldığı kağıt uyumlu olmalıdır.

Mektup çok uzun olmamalıdır.

Paragraflar 3-6 satır arası olmalıdır.

Mektup hızlı okunmaya uygun olarak yazılmalıdır.

İlk satırın etkili olması gerekir.

Adınız ve iletişim bilgileriniz mektupta olmalıdır.

Mektup en fazla bir sayfa olmalıdır.

Mektubun fotokopisi olmamalıdır ve imzalanmalıdır.

is-gorusmesi.jpg

Hatalı Ön Mektup Örneği

İlişikte bulabileceğiniz bir fotoğraf ile İngilizce öz geçmiş örneği ile firmanızda görev alma isteği üzerine başvuru yapmaktayım. (net olmayan, pasif bir ifade)

Firmanızda satış şefi olarak görev almak istiyorum. Fotoğraflı öz geçmişim ekte sunulmuştur. (ilgi uyandırmayan, sıradan bir ifade)

Firmanızda ürün müdür asistanı gibi bir pozisyonla başlayarak okulda kazandığım ileri seviyede teorik bilgi ve kulüp çalışmalarının verdiği pratik tecrübeyi daha da güçlendirmek, yaratıcılığımı kullanmak ve firmanıza maksimum faydayı sağlamak istiyorum. (abartılı ifade)

Bundan sonraki çalışma hayatımı firmanız gibi Türkiye çapında başarılı olan bir firmada yönetici olarak sürdürmek istiyorum. (firma hakkında eksik bilgi)

Niteliklerimi ve amaçlarımı daha ayrıntılı öğrenmek istediğinizde, öz geçmiş örneğindeki yazılı adres ve telefondan kontak kurulmak isterim. (pasif ifade)

Doğru Ön Mektup Örneği

İlanınızdaki Personel Yöneticisi pozisyonu ile ilgileniyorum çünkü firmanızın personele verdiği önemi biliyor ve böyle bir ortamda yöneticilik yapmanın yararına inanıyorum. (ilgi çekici ve kendine güvenen ifade)

Alman Lisesi, İşletme Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans, yayımlanmış bir kitap, 8 yıl yönetim tecrübesi, çok iyi derecede Almanca ve İngilizce, 36 yaş ve işe uygun kişilik özellikleri. (sıradan olmayan, kendine güvenli ifade)

Türk moda endüstrisinin dinamik isimlerinden biri olan kuruluşunuzda kariyer yapmakla ilgileniyor ve bu konu ile ilgili cevabınızı bekliyorum. (net ve kendine güvenli ifade)

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
7
0
0
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.