CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
25.05.201511:18

CV iş dünyasına adım atmamızı sağlayacak anahtardır. Bu anahtar ne kadar iyi olursa o kadar çok kapının açılmasını sağlar. Peki, iyi bir CV nasıl hazırlanır? CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 13.12.2019 10:28

CV (Öz geçmiş) Nasıl Hazırlanır?

CV yani Curriculum Vitae Türkçe karşılığı öz geçmiş kelimesidir. İş hayatına kapılarınızı açacak anahtar olan özgeçmiş nasıl hazırlanır? İşte CV (özgeçmiş) hazırlarken dikkat edilmesi gereken konular…

1. Üzerinde İyi Düşünün

CV’ nizi hazırlarken üzerinde iyi düşünmeli ve nasıl olacağı konusunu kafanızda netleştirmeniz gerekmektedir. Sizinle ön tanışma niteliği taşımalı, iş verenlerin sizin hakkınızda  doğru fikir sahibi olmalarını sağlamalıdır. Hazırlayacağınız CV’ nin genel hatlarını ve neler yazıp nelerden kaçınmanız gerektiğini iyi öğrenip kafanızda tasarlamalı ve ondan sonra hazırlamalısınız. 

CV


2. Fotoğraf ve Mail Adresi Düzgün Olmalıdır!

CV’ nizde kullanacağınız fotoğraf önemlidir. Karşı tarafın sizi ciddiye alması için seçeceğiniz fotoğraf sosyal medyada kullandığınız profil fotolarından olmamalıdır. Özellikle bu tip fotoğraflardan uzak durmalısınız. İyi çekilmiş bir vesikalık olabilir ya da arka planı düz ve açık renkli olacak şekilde yine yüzünüzün tam karşıdan çekilmiş fotoğrafı kullanabilirsiniz. İlk izlenim önemlidir. Bırakacağınız izlenimin iyi olması için iyi bir fotoğraf seçmelisiniz.

Mail adresine geldiğimizde ise internet ile ilk tanıştığınız zamanlardaki garip mail adreslerinden uzak durmalısınız. Zamanında aldığınız sizinle alakası olup olmadığı belli olmayan hatta saçma İngilizce kelimeleri kullandığınız mail adresleriniz varsa kesinlikle bunu CV için kullanmayınız. Vereceğiniz mail adresi, adınızın ya da soyadınızın güzel bir biçimde yer aldığı mail adresi olmalıdır. Eğer böyle bir adresiniz yoksa yine adınız ya da soyadınız geçen kısaltmalar ile bir mail adresi almanız iyi olacaktır. 

CV


3. Dürüst, Samimi ve Net Olun

Hazırladığınız CV’ de yer alan bilgilerin doğruluğuna ve dürüst olmaya gayret edin. Sizin bilgileriniz incelendiğinde, edindikleri fikir ile sizinle görüştüklerinde edinecekleri fikir tutarlı olmalıdır. Yani bilgiler ve tecrübeler kısımlarına dikkat çekmesi için bilmediğiniz ya da çok iyi olmadığınız konuları çok iyimiş gibi yazarsanız belki ilk elemeyi geçip görüşmeye çağırılırsınız fakat görüşme heyeti karşısına çıktığınızda en ufak yanlışınızla kaybedersiniz. Kimisi iyi laf yapma kabiliyetine güvenebilir fakat en ufak falsonuzda heyet sizi sıkıştırmaya ve nasıl tepkiler verdiğinizi ölçmeye başlayacaktır. Yalan beyanlar ile kimseyi kandırmaya gerek yok. Siz kendinizden emin oldğunuz konuları güzel samimi ve net cümleler ile ifade ederseniz daha başarılı olursunuz.

CV


4. CV Çok Uzun Olmamalı ve İmla Noktalama Kurallarına Uygun Olmalıdır

Firmalar her gün belki de binlerce CV ile karşılaşmaktadırlar. Hepsini tek tek okumaya vakitleri olmayacağı için ilk başta dikkat ettikleri noktalara göre ön eleme yaparlar. İşte bu durumda çok uzun ve çok kısa CV ler ilk elenenler olacaktır. Gerekli gereksiz bir sürü bilgiyi yazmak yerine firmanın asıl istediği niteliklere odaklanmalısınız. Asıl istenen nitelikleri güzelce anlatıp diğer niteliklerinizi kısa şekilde geçmelisiniz. Bu şu da demek oluyor başvuracağınız ilanlara göre CV nizi farklılaştırmak faydalı olacaktır.

İmla ve noktalama kuralları her alanda olduğu gibi CV için de çok önemlidir. Doğru Türkçe kullanımı olmayan CV ler de ilk elenenler arasında olacaktır. Hazırladığınız CV yi kontrol etmek sizin için faydalı olacaktır. İmla ve noktalama kuralları hatası sizin hakkınızdaki ilk izlenimi de olumsuz yönde etkileyecektir.

CV


5. Yaratıcı Olun

Yüzlerce CV arasından sıyrılmak için farklı olmak ge4rekebilir. Yani klasik düz bir CV yerine, hayal gücünüzü kullanarak yapacağınız farkı bir CV tasarımı mutlaka dikkat çekecektir. İşiniz ya da niteliklerinize göre ufak dokunuşlar katabilirseniz öne geçebilirsiniz. Tabi bunu yaparken de aşırıya kaçmaktan ve fantastik davranmaktan kaçınmak gerek. Bunun bir iş olduğunu ve ciddiyetin her zaman korunması gerektiğini unutmamak gerekmektedir.

Ayrıca iletişim bilgilerinizi ve ön yazınızı eklemeyi unutmayın. 

Yukarıda iyi bir CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli bunları değerlendirdik fakat iyi bir CV hazırlamanın kaynağı üniversiteden geçiyor. Kariyerinizi şekillendiren bu yıllar içinde yapacağınız her aktivite ya da her staj deneyimi sizin geleceğiniz için yönlendirici ve faydalı olacaktır. Üniversitede ne ekerseniz iş hayatında onu biçersiniz.

CV


CV'nizin İyi Olması İçin Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Staj çok önemlidir. bir iş dalına yakından bakmak ve şartları öğrenmek için mutlaka ilerde yapmak isteyeceğiniz işler arasından seçin. Eğer umduğunuzu bulamazsanız farklı bir meslek tarafına vakit geçmeden yönelmenize yardımcı olacaktır.
  • Okul etkinliklerine ve sosyal faaliyetlere katılmaya çalışın. Okullardaki etkinliklerde görev almak grup çalışması, sorumluluk alma ve karar verme yetilerinizi geliştirir. Bu nitelikler zaten işverenlerin en çok aradığı niteliklerdir. Aynı zamanda katılacağınız etkinlikler ile sosyalleşirsiniz. Daha çok ve çeşitli insan ile karşılaşmanız gelecekteki iş yaşantınızı olumlu yönde etkileyecektir.
  • Eğitim, sertifika programları ve kurslara gitmeye çalışın. Alacağınız her ek belge siz bir adım öne taşıyacaktır. İş hayatında donanımlı olmanız gerekmektedir. Eğer öğrencilikte yapmayıp da iş hayatına girdiğimde yaparım diyorsanız bu işin sandığınızdan daha zor olduğunu bilmeniz gerekiyor. İş yoğunluğunuzun nasıl olacağı konusunda şimdiden fikir sahibi olamayacağınız için hayatınızın bu boş zamanlarını boş işlerle geçirmek yerine değerlendirmelisiniz.
  • Gündemi takip edin ve kendinize bir hobi belirleyin. Gündemi takip etmeniz önemlidir. gündemdeki konular hakkında bilgi sahibi olmanız iş yaşamında sohbetlerde ya da paylaşacağınız konularda size avantaj sağlayacaktır. Gündemi takip etmek aynı zamanda genel kültürünüzü de arttıracaktır. Ayrıca kendinizi geliştireceğiniz bir alan olmalı. Hobi edinmeye çalışın. Edineceğiniz hobiler ile yeni insanlar ile karşılaşabilir ve farklı dünyalara girebilirsiniz. İş hayatında, hobileriniz sayesinde yeni kişilerle tanışmak daha kolay sosyal çevre edinmenizi ve yeni iş kapısı fırsatlarını beraberinde getirir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.