Öz Geçmiş Nasıl Hazırlanır?

Öz Geçmiş Nasıl Hazırlanır?
15.10.201516:52

Kişiliğinizi oluşturan bilgi, beceri, tecrübelerinizi sizi tanımayan birine tanıttığınız ve iş bulmak için kullandığınız öz geçmişinizi hazırlanırken dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 14:59

Öz geçmişiniz iş deneyimi gibi bilgilerinizin yanı sıra zevklerinizi ve mesleki amaçlarınızı da içermelidir. Öz geçmişiniz sadece öğrenim ve iş deneyiminizi bildiren bir liste olmamalıdır çünkü kendinizi anlatmak ve ben dikkate alacağınız biriyim demeniz için “hayat özetinizi” tam anlamıyla hazırlamanız gerekmektedir.

İşveren öz geçmişte şu sorulara cevap bulmalı:

  • Bize neden başvuruda bulundu?
  • Bizim için neler yapabilir?
  • Yeterlilikleri, becerileri, değerleri nelerdir?
  • Özellikleri, işimizin gerektirdiği özelliklere uygun mu?
  • Kişisel bilgileri nelerdir?

Öz geçmiş hazırlarken abartıdan kaçınmaya çalışmalı ve yanlış bilgi vermemelisiniz. Öz geçmişin uzunluğu kolayca okunmasına imkan vermelidir, uzunluğu buna uygun olarak ayarlanmalıdır.

Öz Geçmiş Çeşitleri Nelerdir?

Herkesin öz geçmişinde vurgulamak istediği şey farklıdır. Ancak en çok kullanılan kronolojik öz geçmiş ve işlevsel öz geçmiştir.

Kronolojik Öz Geçmiş

kronolojik-ozgecmis-002.jpg

Alınan eğitim ve iş tecrübelerinin sondan geriye doğru yazıldığı bu öz geçmişte çalıştığınız işyerlerinin yanında çalıştığınız tarihler de yer almaktadır. Çok fazla iş deneyiminiz yoksa bu öz geçmiş yararlı olabilir. Son çalıştığınız iş yeri tanınan bir yerse de bu öz geçmiş çeşidini kullanarak hazırlamanızda fayda var.

Fonksiyonel (İşlevsel) Öz Geçmiş

fonksiyonel-oz-gecmis.jpg

Profesyonel iş hayatında uzmanlık alanlarında tercih edilen öz geçmiş türüdür. İş tecrübeleri, uzmanlık alanları altında toplanarak yazılır. Aynı iş alanında birçok yerde çalıştıysanız, uzun süre çalışma hayatına ara verdiyseniz bu öz geçmiş çeşidini kullanmalısınız.

Yeni Mezunlar İçin Öz Geçmiş Hazırlama

İş deneyiminiz olmadığı için daha çok dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle niteliklerinizi yazmaktan başlayın. En çok önem vereceğiniz şey eğitiminiz olmalı. Not ortalamanız iyiyse ekleyebilirsiniz. Öz geçmişinize iş arayan gözüyle de bakmalısınız. İstedikleri niteliklerin sizde olduğunu gösteren ve destekleyen unsurlar yazmalısınız.

Öz Geçmişin Bölümleri Nelerdir?

Öz geçmişte isim ve iletişim bilgileriniz ilk yazılacak şey olmalıdır. Kişisel bilgilerinizde doğum yeri ve tarihiniz gibi bilgiler yer almalıdır. Kariyer hedefinizi öz geçmişinizde belirtmelisiniz. Bu, aday olarak kendinize güveninizi ortaya koyar. Eğitiminiz sırasında alınan sertifikalar, katıldığınız kongreler veya pozisyonla ilgili alınan dersler varsa bunları öz geçmişinize eklemelisiniz. Stajınız veya iş deneyiminiz varsa ayrıntılı olarak bu bilgileri vermelisiniz. Yabancı dil ve bilgisayar bilginiz de öz geçmişinizde bulunması gerekenlerden biridir. İlgi alanlarınızı da öz geçmişinize ekleyebilirsiniz. Bu, sizin sosyal biri olduğunuzu gösterir. Yalnız bunlar kitap okumak, müzik dinlemek vb. değil, şiir yazmak ve bir müzik aleti çalmak gibi ilgi alanlarıdır. Üyeliğiniz varsa bunu da eklemelisiniz. Referans eklemek, sizin hakkınızda bilgi verebilecek birinin olması son derece yararlı olacaktır. Akademisyenler, yöneticiler bilgileri dahilinde referans olarak yazılabilir. Öz geçmiş fotoğrafınızı seçerken çok dikkat etmelisiniz. Yeni bir fotoğraf olmalı ve yüz ifadenize bile dikkat etmelisiniz.

Farklı Öz Geçmiş Hazırlamak

Diş macunu reklamları hep birbirinin aynıdır ve bu yüzden inandırıcılığını kaybeder değil mi? Hepsinin özellikleri ve etkisi aynı gibi düşünmemize sebep olur. Tıpkı bunun gibi öz geçmişler de birbirinin aynı olduğunda işveren, hepsinin aynı görevi yapabileceğini düşünür ve bir yeteneği daha fazla olanı işe alır. Oysa belki de diğerlerinden biri o görevi daha iyi yerine getirecekti. Bu yüzden öz geçmiş hazırlarken farklılık yapabilirsiniz. Bu cesaret ister fakat az önce bahsettiğimiz durumlarda da işinize yarayabilir.

farkli-oz-gecmis.jpg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER