İlaçların Kötüye Kullanımı

İlaçların Kötüye Kullanımı
29.07.201511:57

İlaçların kötüye kullanımı nasıl araştırılmaktadır? İşte ilaçların kötüye kullanımı konusunda yapılan araştırmalar...

Haber güncelleme tarihi 30.07.2015 23:34

Günümüzde belirli ilaçların etkileri genellikle dikkatlice kontrol edilen bilimsel koşullar altında araştırılmaktadır.

Çalışmaların çoğunda deneyciler, davranışta gözlenen tüm değişikliklerin sadece ilaçtan kaynaklandığından emin olmak için özel önlemler alarak, insanların ilaç verilmeden önceki davranışları ve ilaç aldıktan sonraki davranışlarını karşılaştırmaktadırlar.

Bazen, sadece bir ilacın belirli bir etkiye yol açacağını beklemek bile bu etkinin ortaya çıkması için yeterlidir. Eğer denekler farkında olmadan mariyuananın içerisindeki etken madde ya da kahvenin içerisindeki kafein çıkartılırsa, bu madde denekler üzerinde gerçek ilacın ortaya çıkartığı etkinin aynısına neden olabilir. Bu durumda denekler, gerçekten de mariyuana ya da kafein kullanmış gibi davranırlar!

Benzer bir şekilde, eğer deneyciler alkolün davranışı yavaşlatacağını beklerlerse, alkol kullanan deneklerde bu durumu aramaları ve gözlemeleri olasılığı artacaktır. 

İlaç araştırmacılarının çoğu, bu tür araştırma hatalarını ortadan kaldırmak için bazı deneklerin ilacı, bazılarının ise plasebo olarak adlandırılan nötr ve aktif olmayan (etkisiz) bir maddeyi aldıkları çift körlemesine işlem uygularlar. Ne araştırmacı ne de denekler kimin ilaç kimin plasebo aldığını bilmezler.

Veriler toplandıktan sonra, araştırmacı gerçekten ilaç alan deneklerin davranışlarını, bilmeden plasebo alan deneklerin davranışlarıyla karşılaştırır. Daha sonra, eğer grupların davranışları farklılaşırsa, bunun nedeni muhtemelen ilacın içerisindeki etken maddedir.

Belirli ilaçların etkilerinin incelenmesinde, ilaçları depresanlar, stimulanlar ve halüsinojenler olarak belirli kategoriler içerisinde gruplamak yararlıdır. Bunlar değişmez kategoriler olmamalarına karşın, bu sınıflama ilaçlar hakkındaki bilgilerimizin bir araya getirilmesine yardımcı olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.