Zehirlenme Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Zehirlenme Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
22.01.201617:40

Genelde hafif geçirilmekle birlikte ölümcül de olabilen zehirlenmenin nedenleri, belirtileri ve çeşitlerini sizler için derledik. Hadi hep birlikte zehirlenme hakkında bilmediğiniz şeylere göz atalım. İşte zehirlenme neden olur ve çeşitleri..

Haber güncelleme tarihi 06.12.2020 19:04

 Zehirlenme Nedir?

Zehirlenme zehirli madde veya maddelerin vücuda girmesi sonucunda kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemesidir. Zehirlenmeler sindirim, solunum ve temas gibi çeşitli yollarla meydana gelebilir. En sık karşılaşılan zehirlenme tipi gıda zehirlenmeleridir. Ancak gıda zehirlenmelerinin yanı sıra hayvanların ısırması evde veya endüstride kullanılan gazların solunum yolu ile vücuda girmesi ciddi zehirlenmeleri beraberinde getirebilir. Kısacası zehirlenme; bakteri, virüs, parazit veya toksinlerin bulunduğu gıdalar yoluyla bulaşabileceği gibi çeşitli kimyasalların gerek solunum gerekse temas yoluyla vücuda girmesiyle zehirlenme gerçekleşebilir. Bu nedenle zehirlenme sonrasında ortaya çıkan belirtiler zehirlenmenin nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı zehirlenmeler sonucunda kusma ile zehirin vücuttan atılması söz konusu olabilir. Ancak kimyasal zehir etkisi taşıyan maddelerin cilde ve kıyafetlere bulaşması durumunda acilen kıyafetler çıkarılmalı ve cilt bol su ile yıkanmalıdır. Hastanın solunumunun durması durumunda suni tenefüs uygulanmalı ve hemen ardından hasta acilen hastaneye yetiştirilmelidir.

Unutmayınız ki, erken müdahale hayat kurtarır. Bu nedenle herhangi bir zehirlenme şüphesi durumunda acilen doktora başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Aksi halde zehirlenmenin derecesine göre hastada hayati tehlike söz konusu olabilir.


Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenmenin şekli ve özelliğine göre farklı belirtilere neden olabilir. Hastanın nefesinde benzin veya tiner kokusuna benzer bir koku hissediliyorsa kimyasal zehirlenmeden şüphelenilirken; deride görülen kızarıklık veya yanık kişinin zehirli madde ile temasta bulunduğunu ifade eder. Zehirlenmenin nedenine veya derecesine bağlı olarak kişiden kişiye farklı belirtiler gözlemlenebilir. Zehirlenmenin belirtileri 1-2 gün sonra ortaya çıkabileceği gibi kısa süre içinde de gözlemlenebilir. Özellikle gıda zehirlenmelerinde bozuk gıdanın ne kadar yendiğine bağlı olarak belirtilerin görülmesi 3 günü alabilir.

  • Bulanık görme 
  • Bilinç kaybı
  • İshal 
  • Kusma
  • Mide bulantısı 
  • Mide kramplar
  • Baş ağrısı 
  • Deride kızarıklık
  • Hastanın nefesindeki kimyasal koku (kimyasal zehirlenmelerde)

Zehirlenme Çeşitleri Nelerdir?

Zehirlenme çeşitleri, gıda zehirlenmesi, gaz zehirlenmesi, yakıcı madde zehirlenmesi ve ilaç zehirlenmesi olmak üzere 4'e ayrılır. Hadi bunları hep birlikte inceleyelim.


1. Gıda Zehirlenmesi

En sık karşılaşılan zehirlenme, şüphesiz ki gıda zehirlenmeleridir. Tarihi geçmiş ve çeşitli bakterilere ev sahipliği yapan gıdaların tüketilmesi durumunda zehirlenme gerçekleşebilir. Özellikle yeterince pişmemiş et, tavuk ve balık gibi besinler gıda zehirlenmelerinin en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Açıkta kalmış, tarihi geçmiş, dış görünüşü bozukmuş ve rengi değişmiş gıdaların tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. Özellikle hazır gıdaları almadan önce son kullanma tarihlerini kontrol etmeli ve son kullanma tarihi geçmiş veya son kullanma tarihine 2-3 gün kalmış ürünleri kesinlikle satın almamalısınız. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi belirtilere yol açan gıda zehirlenmeleri 1 saat içinde belirti gösterebileceği gibi 3 gün sonrasında da belirti gösterebilir. Kusma ve ishal görülmesi durumunda zehirin atılmasını sağlayan doğal tedavi olarak görülsede gıdanın ne kadar tüketildiğine bağlı olarak hastanın bir an önce doktora başvurması gerekebilir. Gıda zehirlenmesi sorunu ile karşılaşan kişi, kusma ve ishalin yanı sıra çorba, haşlanmış patates, bol sulu gıdalar ve bol su tüketmelidir. Ancak her ihtimale karşı kişinin doktorunu arayarak gerekli bilgileri alması önerilir.


2. Gaz Zehirlenmesi

Solunum yollarının tahriş olmasına neden olan gaz, buhar, duman ve yakıcılar nedeniyle meydana gelen zehirlenmelerdir. Kişinin nefes almasını zorlaştıran gaz zehirlenmeleri, göz yaşartıcı gazlar, klor gazı ve plastik madde dumanı gibi etkenler solunum yolunun tahriş olmasına neden olarak ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Rölantide çalışan araba motoru, kömür sobası, ocaklar, apartmanların alt katında yer alan catlak borular ve iyi kurulmamış gazlı su ısıtma aygıtları yaydıkları gaz nedeniyle zehirlenmelere yol açabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise evlerde yaşanma olasılığı oldukça yüksek olan temizlik maddelerinin neden olduğu zehirlenmelerdir. Özellikle çamaşur suyu ile yapılacak temizliklerde tuvalet küvetine önceden soda konulmamış olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle gaz zehirlenmelerine yol açacak her türlü faktörü göz önünde bulundurarak evde ve iş yerlerinizde gerekli önlemleri almanızı öneririz. Gaz zehirlenmeleri öncelikle baş ağrısı ve kusma ile kendini gösterir. Kişinin hissettiği ciddi anlamdaki halsizlik, çevreden yardım istemesini önleyecek nitelikte olabilir. Bu nedenle birçok kişi gaz zehirlenmesini gıda zehirlenmesi ile karıştırabilmektedir. Ancak gaz zehirlenmeleri ortamdaki diğer kişileri de etkileyebileceğinden ciddi anlamda hayati risk taşıyabilirler. Bazı vakalarda iyileşme sağlanabilse de kişide ciddi beyin hasarları söz konusu olabilmektedir.


3. Yakıcı Madde Zehirlenmesi

Yakıcı madde zehirlenmeleri genellikle çocukların merak duygusu nedeniyle ortaya çıkmasıyla görülür. Çeşitli kap ve tüplerin içerisinde muhafaza edilen yakıcı maddeler çocukların içecek olduğunu düşünerek içmesiyle meydana gelir. Ağızdan mideye kadar pek çok bölümde hasar oluşturan yakıcı madde zehirlenmeleri oldukça ciddidir. Midenin delinmesinden yemek borusunun yanmasına kadar pek çok soruna neden olabilen yakıcı madde zehirlenmeleri, ses tonunda değişiklik, solunum güçlüğü, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, ağızda kızarıklık, ağızda ağrı ve yanma gibi belirtilerle kendini gösterir. Öncelikle yakıcı madde zehirlenmelerinde vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önerilmektedir. Ancak bunun öncesinde yakıcı maddenin bulunduğu şişe veya kabın üzeride bulunan alınabilecek önlem uyarılarını dikkatlice okumalı ve gerekli önlemleri aldıktan sonra bir an önce doktora başvurmalısınız. Yakıcı maddenin tüketilmesi durumunda ağız ve ağız çevresinin yaklaşık 10 dakika boyunca yıkanması önerilmektedir. Ancak yıkama işlemi sırasında kişinin su yutmamasına özen göstermelisiniz. Suyun yanı sıra kişinin herhangi bir sıvı tüketmesi tahrişin artmasına neden olabilir.


4. İlaç Zehirlenmesi

İlaç zehirlenmesi sıkça rastlanılan zehirlenmelerin başında gelmektedir. Bilinçsiz ilaç kullanımı, çocukların merak duygusu beraberinde ilaç kullanması, yaşamama isteği ve aşırı ilaç kullanımı gibi durumlarda ilaç zehirlenmesi söz konusu olabilir. Organları doğrudan olumsuz yönde etkileyen ilaçlar, bazı durumlarda beyin ve merkezi sinir sisteminde de olumsuzlluklara yol açar. Özellikle uyku ilaçları, ağrı kesiciler ve morfin özelliği taşıyan ilaçların bilinçsiz kullanımı ilaç zehirlenmelerine yol açabilir. Solunum bozukluğu, kalp-damar hastalıkları ve kan dolaşımı bozukluklarına neden olabilir. İlaç zehirlenmelerinde hastanın acilen hastaneye görülmesi durumun ciddiyeti açısından önemlidir. Aksi halde böbrek, karaciğer, akyuvar üzerinde olumsuz etkiler gözlemlenebilir.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1033
531
831
286
269
246
93
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.