• DOLAR5,68030.31
 • EURO6,5153-0.19
 • ALTIN222,8230.34
 • BIST94.682-1.84

Zehirlenme Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Zehirlenme Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Zehirlenmenin nedenleri, belirtileri ve çeşitlerine dair tüm detaylar haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2018 23:30

ZEHİRLENME NEDİR?

Zehirlenme zehirli madde veya maddelerin vücuda girmesi sonucunda kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemesidir. Zehirlenmeler sindirim, solunum ve temas gibi çeşitli yollarla meydana gelebilir. En sık karşılaşılan zehirlenme tipi gıda zehirlenmeleridir. Ancak gıda zehirlenmelerinin yanı sıra hayvanların ısırması evde veya endüstride kullanılan gazların solunum yolu ile vücuda girmesi ciddi zehirlenmeleri beraberinde getirebilir.

Kısacası zehirlenme bakteri, virüs, parazit veya toksinlerin bulunduğu gıdalar yoluyla bulaşabileceği gibi çeşitli kimyasalların gerek solunum gerekse temas yoluyla vücuda girmesiyle zehirlenme gerçekleşebilir. Bu nedenle zehirlenme sonrasında ortaya çıkan belirtiler zehirlenmenin nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

zehirlenme.jpg

Bazı zehirlenmeler sonucunda kusma ile zehirin vücuttan atılması söz konusu olabilir. Ancak kimyasal zehir etkisi taşıyan maddelerin cilde ve kıyafetlere bulaşması durumunda acilen kıyafetler çıkarılmalı ve cilt bol su ile yıkanmalıdır. Hastanın solunumunun durması durumunda suni tenefüs uygulanmalı ve hemen ardından hasta acilen hastaneye yetiştirilmelidir.

Unutmayınız ki, erken müdahale hayat kurtarır. Bu nedenle herhangi bir zehirlenme şüphesi durumunda acilen doktora başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Aksi halde zehirlenmenin derecesine göre hastada hayati tehlike söz konusu olabilir.

zehirlenme-tedavisi.jpg


ZEHİRLENME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zehirlenmenin şekli ve özelliğine göre farklı belirtilere neden olabilir. Hastanın nefesinde benzin veya tiner kokusuna benzer bir koku hissediliyorsa kimyasal zehirlenmeden şüphelenilirken; deride görülen kızarıklık veya yanık kişinin zehirli madde ile temasta bulunduğunu ifade eder.

Zehirlenmenin nedenine veya derecesine bağlı olarak kişiden kişiye farklı belirtiler gözlemlenebilir. Zehirlenmenin belirtileri 1-2 gün sonra ortaya çıkabileceği gibi kısa süre içinde de gözlemlenebilir. Özellikle gıda zehirlenmelerinde bozuk gıdanın ne kadar yendiğine bağlı olarak belirtilerin görülmesi 3 günü alabilir.

 • Bulanık görme 
 • Bilinç kaybı
 • İshal 
 • Kusma
 • Mide bulantısı 
 • Mide kramplar
 • Baş ağrısı 
 • Deride kızarıklık
 • Hastanın nefesindeki kimyasal koku (kimyasal zehirlenmelerde)

zehirlenme-belirtileri.jpg


ZEHİRLENME ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

GIDA ZEHİRLENMESİ

En sık karşılaşılan zehirlenme, şüphesiz ki gıda zehirlenmeleridir. Tarihi geçmiş ve çeşitli bakterilere ev sahipliği yapan gıdaların tüketilmesi durumunda zehirlenme gerçekleşebilir. Özellikle yeterince pişmemiş et, tavuk ve balık gibi besinler gıda zehirlenmelerinin en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır.

Açıkta kalmış, tarihi geçmiş, dış görünüşü bozukmuş ve rengi değişmiş gıdaların tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. Özellikle hazır gıdaları almadan önce son kullanma tarihlerini kontrol etmeli ve son kullanma tarihi geçmiş veya son kullanma tarihine 2-3 gün kalmış ürünleri kesinlikle satın almamalısınız.

gida-zehirlenmesi.png

Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi belirtilere yol açan gıda zehirlenmeleri 1 saat içinde belirti gösterebileceği gibi 3 gün sonrasında da belirti gösterebilir. Kusma ve ishal görülmesi durumunda zehirin atılmasını sağlayan doğal tedavi olarak görülsede gıdanın ne kadar tüketildiğine bağlı olarak hastanın bir an önce doktora başvurması gerekebilir.

Gıda zehirlenmesi sorunu ile karşılaşan kişi, kusma ve ishalin yanı sıra çorba, haşlanmış patates, bol sulu gıdalar ve bol su tüketmelidir. Ancak her ihtimale karşı kişinin doktorunu arayarak gerekli bilgileri alması önerilir.

gaz-zehirlenmesi.Jpeg


GAZ ZEHİRLENMESİ

Solunum yollarının tahriş olmasına neden olan gaz, buhar, duman ve yakıcılar nedeniyle meydana gelen zehirlenmelerdir. Kişinin nefes almasını zorlaştıran gaz zehirlenmeleri, göz yaşartıcı gazlar, klor gazı ve plastik madde dumanı gibi etkenler solunum yolunun tahriş olmasına neden olarak ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Rölantide çalışan araba motoru, kömür sobası, ocaklar, apartmanların alt katında yer alan catlak borular ve iyi kurulmamış gazlı su ısıtma aygıtları yaydıkları gaz nedeniyle zehirlenmelere yol açabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise evlerde yaşanma olasılığı oldukça yüksek olan temizlik maddelerinin neden olduğu zehirlenmelerdir. Özellikle çamaşur suyu ile yapılacak temizliklerde tuvalet küvetine önceden soda konulmamış olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle gaz zehirlenmelerine yol açacak her türlü faktörü göz önünde bulundurarak evde ve iş yerlerinizde gerekli önlemleri almanızı öneririz.

Gaz zehirlenmeleri öncelikle baş ağrısı ve kusma ile kendini gösterir. Kişinin hissettiği ciddi anlamdaki halsizlik, çevreden yardım istemesini önleyecek nitelikte olabilir. Bu nedenle birçok kişi gaz zehirlenmesini gıda zehirlenmesi ile karıştırabilmektedir. Ancak gaz zehirlenmeleri ortamdaki diğer kişileri de etkileyebileceğinden ciddi anlamda hayati risk taşıyabilirler. Bazı vakalarda iyileşme sağlanabilse de kişide ciddi beyin hasarları söz konusu olabilmektedir.

yakici-madde-zehirlenmesi.jpg


YAKICI MADDE ZEHİRLENMESİ (Asit vs.)

Yakıcı madde zehirlenmeleri genellikle çocukların merak duygusu nedeniyle ortaya çıkmasıyla görülür. Çeşitli kap ve tüplerin içerisinde muhafaza edilen yakıcı maddeler çocukların içecek olduğunu düşünerek içmesiyle meydana gelir. Ağızdan mideye kadar pek çok bölümde hasar oluşturan yakıcı madde zehirlenmeleri oldukça ciddidir.

Midenin delinmesinden yemek borusunun yanmasına kadar pek çok soruna neden olabilen yakıcı madde zehirlenmeleri, ses tonunda değişiklik, solunum güçlüğü, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, ağızda kızarıklık, ağızda ağrı ve yanma gibi belirtilerle kendini gösterir.

kimyasal-madde-zehirlenmesi.jpg

Öncelikle yakıcı madde zehirlenmelerinde vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önerilmektedir. Ancak bunun öncesinde yakıcı maddenin bulunduğu şişe veya kabın üzeride bulunan alınabilecek önlem uyarılarını dikkatlice okumalı ve gerekli önlemleri aldıktan sonra bir an önce doktora başvurmalısınız.

Yakıcı maddenin tüketilmesi durumunda ağız ve ağız çevresinin yaklaşık 10 dakika boyunca yıkanması önerilmektedir. Ancak yıkama işlemi sırasında kişinin su yutmamasına özen göstermelisiniz. Suyun yanı sıra kişinin herhangi bir sıvı tüketmesi tahrişin artmasına neden olabilir.

ilac-zehirlenmesi.jpg


İLAÇ ZEHİRLENMESİ

İlaç zehirlenmesi sıkça rastlanılan zehirlenmelerin başında gelmektedir. Bilinçsiz ilaç kullanımı, çocukların merak duygusu beraberinde ilaç kullanması, yaşamama isteği ve aşırı ilaç kullanımı gibi durumlarda ilaç zehirlenmesi söz konusu olabilir.

Organları doğrudan olumsuz yönde etkileyen ilaçlar, bazı durumlarda beyin ve merkezi sinir sisteminde de olumsuzlluklara yol açar. Özellikle uyku ilaçları, ağrı kesiciler ve morfin özelliği taşıyan ilaçların bilinçsiz kullanımı ilaç zehirlenmelerine yol açabilir.

Solunum bozukluğu, kalp-damar hastalıkları ve kan dolaşımı bozukluklarına neden olabilir. İlaç zehirlenmelerinde hastanın acilen hastaneye görülmesi durumun ciddiyeti açısından önemlidir. Aksi halde böbrek, karaciğer, akyuvar üzerinde olumsuz etkiler gözlemlenebilir.

NeOldu.com / Özel Haber - Cansu YAVAŞ

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.