Vücut Geliştirme İlaçları Zararlı Mıdır?

Vücut Geliştirme İlaçları Zararlı Mıdır?
18.04.201609:17

Vücut geliştirme yapanların kullandığı ilaçların zararı var mı? Bu ilaçlar nasıl üretiliyor? Protein tozu zararları nelerdir? Merak edenler için tüm detaylar bu haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 15.05.2019 15:58

Vücut Geliştirme İlaçları Nasıl Üretildi?

Vücut geliştirme sporunun gelişmesiyle birlikte vücut geliştirmede kullanılan ilaçlar pazardaki yerini aldı. Bu ilaçların üretim amacı vücut geliştirme sürecini hızlandırmak ve vücut geliştiricilerin işini kolaylaştırmaktı. Fazla miktarlarda yemek yerine bu takviyeleri kullanarak normal sınırlarda yiyerek vücudun gelişmesi sağlandı.

ilaç

Biyolojinin gelişmesiyle birlikte araştırmacılar kasların yapısını ve vücudun işleyişini araştırmaya başladılar. Ağırlık kaldırırken kaslarda hangi değişimler oluyor, ertesi gün vücut nasıl hareket ediyor ve kaslar neye göre gelişiyor diye araştırdılar. Araştırmaların sonunda bu sporu tamamen değiştirecek olan temel bilgilere ulaşmayı başardılar. Bilimin içine girmesiyle birlikte vücut geliştirme sporuyla birlikte büyüyen ve sonrasında tüm sporculara yayılan bir pazar yaratıldı.

kasli-zayif-kol.jpg

İlk yapılan araştırmalar vücudun kas kütlesi oluşturabilmek için proteine ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Kas dokuları, ağırlık kaldırıldığı zaman ve zorlandığı zaman mikroskobik düzeyde parçalanıyor ve sonrasında vücut tarafından proteinler kullanılarak tamir ediliyordu. Bu gerçeğin ortaya çıkmasıyla beraber doğru beslenmenin bu sporda ne kadar önemli olduğu kanıtlanmış oldu. İlerleyen zamanlarda moleküler biyoloji gelişti ve vücut yapısı moleküler düzeyde incelenmeye başlandı. İşte o zaman amino asitlerin önemi ortaya çıktı. Sadece proteinler değil, daha farklı moleküller de kasların yapısında yer alıyor ve her biri farklı işlevlere yarıyordu. Ortaya çıkarılan gerçekler ile farklı ilaçlar üretilmeye ve pazarlanmaya başladı. Sonuç ise yukarıdaki iki resimde olduğu gibi 40 yıl önceki vücut geliştiriciler ile şimdiki vücut geliştiricilerin görüntüsünden net şekilde anlaşılabilmektedir.

eski-ve-yeni-vucut-gelistirmeci.jpg


Vücut Geliştirme İlaçları Nelerdir?

Vücudun üretemediği ya da yetersiz miktarda ürettiği besinleri dışarıdan tamamlamak için ortaya çıkmışlardır. Protein, amino asit, karbonhidrat, bcaa, creatine, carnitine, glutamine başlıca vücut geliştirme ilaçları arasındadır. Bu saydığımız besinler doğal ve biyolojiktir. Bunlara ek olarak steroid adı verilen ve hormonal düzeyde etki eden kimyasal ilaçlar mevcuttur. Steroidleranabolik, androjenik, yağ yakıcı, anti-östrojenler, büyüme hormonları ve insülin hormonları olmak üzere 6 çeşide ayrılır. Vücuda yararından çok zararı vardır.

Biyolojik olan ilaçlara kısaca değinmek gerekirse:

Proteinler: Proteinler vücudun yapı taşları arasında yer alır. Özellikle kasların yapısında görev alır, onların beslenmesini ve tamir edilmesini sağlar. Peynir altı suyundan, sütten, yumurtadan ve soyadan elde edilen farklı emilim hızına sahip çeşitleri mevcuttur.

Amino Asitler: Proteini oluşturan moleküllerdir. Çok fazla çeşitleri olan amino asitlerin 20 çeşidi proteinleri oluşturanlardır. Bunlar arasında 10 çeşit ise temel amino asitler olarak sayılırlar ve vücutta yeterli miktarlarda sentezlenemezler. Mutlaka dışarıdan alınması gereklidir. 

Karbonhidratlar: Yapı taşı olan glikoz, vücudun ihtiyacı olan temel enerjinin üretimini sağlar. Karbonhidrat yeterli değilse vücudun enerjisi de yeterli olmayacaktır. Kilo aldırıcı adıyla satılan ürünlerinde ağırlıklı olarak karbonhidrat olmak üzere, protein, mineral ve vitamin içeriği de mevcuttur.

BCAA: BCAA' nın açılımı Branced Chain Amino Acids (Dallanmış zincirli amino asitler) manasına gelir. Yukarıda bahsettiğimiz insan vücudunun üretemediği mutlaka dışarıdan alması gereken lösin, izolösin ve valin amino asitlerini içerirler.

Kreatin: Salgı bezlerinde doğal olarak üretilen ve genelde kaslarda depolanan bir çeşit amino asittir. ATP üretiminde, yani enerji ihtiyacına cevap istendiği durumlarda devreye girer. Örneğin ani koşmak gerektiğinde ya da hızlı tempo geçişlerinde patlama etkisi yaparak kaslara gerekli enerjiyi verirler.

Karnitin: Yağ yakıcı olarak bilinirler. Bir çeşit amino asit olan karnitinler, yağ hücrelerini enerjiye çeviren ve gerekli enerji ihtiyacını buradan karşılamaya yarayan moleküllerdir. Yeterli alındığı zaman yağsız kas kütlesi gelişimi, yağ dokusunun azalması, dayanıklılık sağlayarak yorgunluk ve bitkinlik hissi yaşanmasını engeller.

Glutamin: Bağışıklık sistemini güçlendiren bu Glutamin, genelde kaslarda depolanır ve ayrıca bağırsaklar tarafından da kullanılır. Yeterli alınmadığı zaman kaslar enzimlerle tüketilir ve vücut tarafından elde edilir. Böylece kas kaybı yaşanmasına sebep olur.

toz-protein.jpg


Vücut Geliştirme İlaçları Zararlı Mı?

Kas geliştirme ilaçları biyolojik yollardan üretilen ve besin takviyesi denen ilaçlardır. Kimileri için ilaç demek yanlıştır çünkü supplement adı verilen bu moleküller aslında birer besindir. Besinlerin temelini oluştururlar. Bazı yöntemler ile filtre edilerek doğal besinlerden üretilirler. Dünyadaki sağlık örgütleri tarafından gerekli testler yapıldıktan sonra pazara sürülürler. Doğru kullanıldıkları zaman marketlerde satılan çikolatalardan ya da diğer ürünlerden farkı yoktur. Doğru zamanda ve kararında kullanıldığı zaman zararları yoktur. Aksine faydaları vardır.

hangi-supplement.jpg

Doğal olmadığı yönünde çokça eleştirilseler de aslında çoğu marka tamamen biyolojik hammaddeler kullanmaktadır. Tüketicinin dikkat etmesi neticesinde hangi markanın yüksek kaliteli maddeler kullandığı çok kolay öğrenilebilmektedir. Bu konuda daha fazla detay isteyenlerin en uygun ve ucuz vücut geliştirme ilaçları başlıklı yazımıza göz atmalarını tavsiye ederiz. 

kas-gelistirme-ilaci.jpg

İçeriğindeki maddeler normal besinlere göre yoğunlaştırılmış olarak sunulan bu ilaçlar, kullanan kişinin çok fazla hayvansal gıda almasını önlemek içindir. Doğada bulunan besinler ayrıştırılmış olmadığı için et yediğiniz zaman yağ ve karbonhidrat da alırsınız. Bunun miktarları yediğiniz etin türüne bağlıdır. Hayvansal gıdalarda, fazla tüketimde damarları tıkayan kolesterol yoğun miktarda alınmış olur. Bunu engellemek için vücut geliştirme ilaçları kullanmak gereklidir. Ayrıca ihtiyaç olan besinleri temin etmek ekonomik açıdan bütçenizi zorlayacaktır. Vücut geliştirme ilaçları, bu anlamda da sporculara katkı sağlamaktadır.

kas-gelistirme-diyet.jpg

İlaçların faydalarının yanında zararları da vardır. Nasıl ki her şeyin fazlası zarar ise bu ilaçlar için de durum aynıdır. Vücudun ihtiyacına göre almak gerekir. Bu ilaçlar için en önemli husus vücuda takviye olarak alındığı için onun tamamen harcanmasıdır. Eğer harcanandan fazlası alınırsa vücuda göre kıymetli olan moleküller depolanmaya çalışılacaktır. Farklı organlardaki işleyişleri bozabilir ve sağlık sorunlarına yol açabilirler. 

Kullanım konusunda dikkat edilecek diğer bir husus da su kullanımıdır. Günlük tüketilmesi gereken su 2-3 litre arasıyken spor yapanlarda ve bu takviyeleri kullananlarda miktar daha fazla olmalıdır. Yeterli su alınmazsa böbreklerde yorgunluğa ve sorunlara yol açabilir. Yeterli su tüketildiği takdirde ve uygun miktarlarda tüketildiği takdirde zararları yoktur.

su-icmek.Jpeg

Önerilen İçerik;

► Dar Pantolon Giymenin 8 Zararı!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
111
36
24
27
29
14
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.