Dünyanın En Pahalı 10 İlacı

Dünyanın En Pahalı 10 İlacı
03.08.201910:11

Hastalıklara karşı mücadelede birçok farklı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Peki ya dünyanın en pahalı ilaçları hakkında neler biliyorsunuz? Bu içeriğimiz de amansız hastalıklara karşı mücadelede kullanılan en pahalı 10 ilacı sıraladık.

Haber güncelleme tarihi 14.08.2019 18:23

Hayat Kurtaran En Pahalı 10 İlaç

İlaçlar, dünyanın en nadir görülen hastalıklarına karşı mücadelede büyük rol oynamaktadır. Umut kapısı olarak da bilinen ilaçlar, içerdikleri etken maddeler sayesinde tedavi sürecini hızlandırarak bireylerin sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Listemizde yer alan ilaçlar, dünyanın en tehlikeli hastalıklarına karşı üretilmiştir. İlaç firmalarına oldukça pahalıya patlayan ve yüksek maliyetleriyle dikkat çeken 10 ilaç sizlerle!


10. Truvada - 2.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Truvada veya PrEp olarak bilinen ilaç, enfekte olmayan yüksek riskli insanlarda HIV ve AIDS'i önlemede kullanılmaktadır. Devrim niteliğinde ki bu ilaç, hastalığı taşıyan bireylerde %90 oranında etki etmektedir. Haftada 4 kez kullanılması gereken Truvada, üretici firma tarafından 2 bin dolara mal edilmektedir.


9. Humira - 8.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Humira, sindirim sistemi bozukluklarına bağlı Crohn hastalığı ve romatizma hastalıklarına bağlı romatoid artrit tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde oldukça sık rastlanan bu hastalık türlerine karşı Humira umut ışığı olmaktadır. Ortalama 8 bin dolara mal edilen ilaç, içerisinde barındırdığı etken maddeler sayesinde hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır.


8. Myozyme - 100.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Myozyme, kalp ve iskelet kaslarına saldıran nadir ve bazen ölümcül olan pompe hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Pompe genellikle kalp hastalıkları, kas erimesi, karaciğerde büyüme ve solunum yetmezliğine bağlı olarak glikojen sentezini etkileyen kalıtsal bir hastalık olarak bilinmektedir. Ortalama 40 bin ile 150 bin kişide 1 rastlanan hastalık, bebeklerde görülmesi durumunda ölümcül olabilmektedir. 


7. Acthar - 200.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Acthar, bebeklerde meydana gelen nöbet ve spazm hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle 4 ay ile 11 aylık bebeklerde görülen hastalık, iki yaşına kadar ki bazı çocuklarda da görülebilmektedir. Acthar, bebeklerde kullanılmasının yanı sıra multipl skleroz gibi sendromlara karşı yetişkin bireylerde de kullanılmaktadır. 2017 yılında yapılan araştırmalarda, ilacın 200 bin dolardan fazla maliyetinin olması tartışma konusu yaratmıştır.


6. Folotyn - 320.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Folotyn, T hücreli lenfoma adı verilen nadir görülen kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapinin etki etmediği hastalarda, altı hafta süren son çare tedavisi olarak da bilinmektedir. Ortalama 100 binde 1 görülen bu hastalık, belirtilerini yavaş gösteren ancak çok hızlı ilerleyen bir kanser türüdür. Lenfomayla mücadelede kullanılan ilacın maliyeti 320 bin dolardan fazla tutarken, tümörü yok ettiği ancak yaşam ömrünü uzatmadığı için tartışma konusu olmuştur.


5. Cinryze - 350.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Cinryze, vücutta meydana gelen ödem ve şişlik durumlarına bağlı anjiyoödem tedavisinde kullanılmaktadır. Ortalama 50 bin kişide 1 rastlanan hastalık, hatalı çalışan inhibitör proteinine bağlı olarak gelişmektedir. Genellikle küçük yaşta evlendirilen kız çocuklarının hamile kalması sonucunda meydana gelebilmektedir. Hastalığın tedavisi için İrlanda merkezli Shire firması tarafından üretilen ilaç, 350 bin dolara mal olmaktadır.


4. Naglazyme - 365.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Naglazyme, bağ dokularını etkileyen etkileyen Maroteaux-Lamy Sendromu tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalık yaygın olarak cücelik, engellenmiş gelişim, kap sorunları ve beyin hasarına yol açmaktadır. Hasarlı enzimlerin kurtarılmasına yardımcı olan Naglazyme, dört saat içerisinde hastaya damardan enjekte edilerek uygulanmaktadır. Ortalama 365 bin dolara mal olan bu ilaç, ABD merkezli BioMarin firması tarafından üretilmektedir.


3. Elaprase - 500.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Elaprase, milyonda bir görülen Hunter Sendromu tedavilerinde kullanılmaktadır. Hastalık, sülfataz enziminin eksikliğine bağlı olarak kıkırdak dokunun beyin ve fiziksel gelişimini tamamlayamaması durumudur. Ortalama 500 bin dolara mal olan ilaç, İrlanda merkezli Shire firması tarafından ABD'de üretilmektedir.


2. Soliris - 700.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Alexion Pharmaceuticals firması tarafından üretilen Soliris, "paroksismal nokturnal hemoglobinüriye" adı verilen kan hücresi tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça nadir rastlanan bu durum, dünyada sadece 8.000 kişide görülmektedir. Hastalık, kırmızı kan hücrelerini tahrip ederek enfeksiyonlara, kansızlığa ve kan pıhtılarına yol açmaktadır. 2015 yılına kadar dünyanın en pahalı ilacı olan Solaris, 700 bin dolara mal olmaktadır.


1. Glybera - 1.2 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı İlacı

Glybera, Avrupa'da yalnızca 1.200 kişiyi ve dünya genelinde bir milyon insanı etkileyen ailesel lipoprotein lipaz eksikliği tedavisinde kullanılmaktadır. Üretici firma UniQure, ilaç maliyetinin yüksek olmasından dolayı 2017 yılı itibariyle Avrupa'daki satış ruhsatını yenilemeyeceğini dile getirmiştir. Glybera'nın maliyeti yıllık 1.2 milyon doların üzerindedir.

Önerilen İçerik; Zihin Sağlığına İyi Gelen Doğal İlaçlar

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
7
167
5
5
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.