İlaç Çeşitleri

İlaç Çeşitleri
09.10.201516:14

Günlük hayatta hastalandığımız zaman bir sürü ilaç içiyoruz. Peki, ya ilaç çeşitlerinden haberimiz var mı? Buiçeriğimizde ilaç çeşitlerini araştırdık ve derledik. İşte günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ilaçların çeşitleri.

Haber güncelleme tarihi 06.12.2018 14:47

İlaç Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda hasta olduğumuz da veya sağlığımızı korumak istediğimizde ilaçlar tüketiriz. Peki ya tükettiğiniz ilacın hangi tür ve hangi çeşit bir ilaç olduğunu biliyor musunuz? İnsanların bilinçsiz ilaçlar kullandığında belirli hastalıkların meydana geldiğini biliyor muydunuz peki? Bilinçsiz ilaç kullanımı, mide bulantısı, baş dönmesi, sindirim sistemi bozuklukları, zehirlenme, baş ağrısıdepresyon, hatta bazı ölümcül hastalıkları da meydana getirebilmektedir. Bu içeriğimizde günlük hayatımızda kullandığımız ilaç çeşitlerini araştırdık ve derledik

ilaç çeşitleri


İlaç Çeşitleri Nelerdir?

 • Tablet İlacı
 • Efervesan Tablet
 • Kapsül
 • Flakon
 • Ampul
 • Krem
 • Merhem
 • Şampuan
 • Transdermal Sistem
 • İnhaler Sistem
 • Şurup
 • Fitil 
 • Lasyon
 • Damla
 • Sprey

1. Tablet

Tablet formunda bir veya daha fazla etken madde yardımcı maddelerle birlikte genellikle toz şeklinde baskı ile veya kaplanarak katı hale getirilirler. Şeker kaplı renkli olanlarına draje denir. Kontrollü salınan ve uzun süre etkin olanları vardır. Oral yolla yutularak, dil altı, vaginal ve makattan kullanılanları vardır. Ağızdan kullanımda bir ilaç mide, bağırsak ve kalınbağırsakta emilebilir. 

tablet.jpg


2. Efervesan Tablet

Aslında tablet halinde hazırlanır, farklı olarak suda eritilerek kullanılan preparatlardır.

suda-.jpg


3. Kapsül

İlacın içeriğinin belli bir bölgeye kadar gastrointestinal sisteme karışmaması veya uygun formulasyon kaygısı gibi nedenlerle bazen ilaç etken maddesi dolgu maddesiyle birlikte değişik materyallerden yapılmış kapsüller içinde verilir.

kapsul.jpg


4. Flakon

Üstü lastik kaplı küçük steril çam şişecik. Çoğunlukla içinde enjeksiyonluk toz bulunur. Bu tozlar çözelti içersinde bozulabileceğinden ampul yerine, flakona konur. Yanlarında genellikle izotonik enjeksiyon sıvağı içeren ampul bulunur. Bazı demir preparatları oral yolla kullanılan flakonlar halindedir.

flakon.jpg


5. Ampul

Enjeksiyon uygulamalarında kullanılan ilaçların saklanmasında kullanılır. Çoğunlukla im (kas içine) ve iv (damar içine) uygulanır. Steril ve izotonik hazırlanırlar.

ampul.jpg


6. Krem

Deriye sürülerek uygulanan yarı katı preparatlardır. Su bazlıdır.

krem.jpg


7. Merhem

Deriye sürülerek uygulanan yarı katı preparatlardır. Yağ bazlıdır.

merhem.jpg


8. Şampuan

Özellikle kepeğe karşı ketakonazol içeren preparatlarda tercih edilir. Vizkoz sıvı preparatlardır.

sampuan-003.jpg


9. Transdermal Sistem

Deri üstüne yapıştırılan bant. Bant ile deri içersinde ilaç muhafaza eder. İlacı kontrollu salması avantajıdır. Uygulama bölgesinde hassasiyete neden olabilir. Günümüzde çoklukla nikotin ve nasır bantlarında kullanılmaktadır.

bant.jpg


10. İnhaler Sistem

Genellikle içinde toz bulunan havanın bazen de spreylerin çekilmesi esasına dayanan preparat. Solunum yolları hastalıklarında sıklıkla tercih edilir.

astim-004.jpg


11. Şurup

Sıvı halde bulunan ve oral yoldan kullanılan ilaçların çoğunlukla saklamak için kullanılır. Genellikle 40-200 ml şişeler içinde bulunan çözelti, emülsiyon veya süspansiyonlardır.

surup.jpg


12. Fitil

Genel olarak makattan kullanılan yarı katı ilaç formu.

fitil.jpg


13. Losyon

Çoklukla saç ve deriye uygulanan sıvı preparatlardır.

losyon.jpg


14. Damla

Genellikle çözelti ve emülsiyon formunda göze, kulağa, ağza ve buruna lokal uygulanan steril preparatlardır.

damla.jpg


15. Sprey

Cilde veya ağıza uygulanabilen sıvı preparatlardır.

sprey-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Şimdiye Dek Hiç Görmediğiniz 15 Fantastik Görüntü

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
222
20
48
13
48
48
21
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.