Dil Alt Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dil Alt Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?
27.02.201615:16

Dil altı hapı, isminden de anlaşılacağı üzere "dil altına koyulup erimesi beklenen" bir ilaç türüdür. Peki, dil altı hap nedir? Dil altı hap nasıl kullanılır ve kimler kullanır. İşte dil altı hapı kullanımı ile ilgili bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 18.01.2019 14:53

Dil Altı Hapı Nedir ve Kimler Kullanılır?

"Dil altı hapları" genellikle kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Hızlı ve etkili bir önlem sağlayan dil altı hapları mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Hayat kurtarıcı olarak nitelendirilen dil altı hapları yüksek tansiyon ve kalp hastaları için önerilmektedir.

dil altı hapı nedir

"Kalp krizi" esnasında hayat kurtarıcı olarak nitelendirilen dil altı hapı, bilinçsiz kullanılması durumunda ölüme sebebiyet verebilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktor tarafından yapılan muayanelere, şikayetlere ve risk gruplarına bakılarak hastanın dil altı hapı kullanıp kullanamayacağına karar verilir.

dil altı hapı nedir

Dil altı hapı, önceden koroner arter hastalığı olanlar, kalp krizi geçirmiş olanlar ve efor sarfedilmesi durumunda göğüste şiddetli ağrısı olan ciddi kalp hastalığı olanlara önerilmektedir. Kalp hastalarının birçoğuna dil altı hapı önerilirken kalp yetmezliği olanlara ve viagra tipi ilaçlar kullanan kişilere kesinlikle önerilmemektedir.

dil altı hapı nedir


Dil Altı Hapı Nasıl Kullanılır?

Dil altı hapını ilk kez kullanmaya başlayacak insanların kafasında en çok dönen soruların başında "dil altı hap nasıl yutulur?" sorusu yer almaktadır. Birçok kişinin yanlış bildiği dil altı hap yutulması ya da çiğnenmesi hiç bir katkı sağlamamaktadır. Dil altı hapı adından da anlaşılabileceği gibi dilin altına yerleştirildikten sonra erimeye bırakılır. Erimeye başlayan dil altı hapı, dilin altındaki kan damarlarından girerek etkisini kısa sürede gösterir. Ancak dil altı hapının yutulması veya çiğnenmesi durumunda ilacın etki göstermesi söz konusu değildir.Dil altı hapının bilinçsiz ve yanlış kullanılması durumunda ilacın etkisini göstermesi pek mümkün olmayabilir. Buna bağlı olarak hastanın hayati riskinde artış gözlemlenebilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

dil altı hapı


Dil Altı Hapı Hangi Durumlada Kullanılır?

Dil altı hapı kullanımında mutlaka doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Aksi halde yanlış kullanıma bağlı olarak hastanın hayatı tehlikeye girebilir ve ölüm riski söz konusu olabilir. Dil altı hapı kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle ve rastgele kullanılmamalıdır. Bu durum hastanın şikayetlerinin artmasına ve yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

dil altı hapı

"Dil altı hapı" kullanımında mutlaka doktor onayı almalısınız ve kan basıncının yüksek olmadığı durumlarda dil altı hapı kullanımından kaçınmalısınız. Aksi halde tansiyonun aniden düşmesine neden olur.

kolestrol-beslenme.jpg

Dil altı hapı kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise aynı anda birden fazla dil altı hapı kullanımından kaçınmaktır. Şikayet nedeniyle alınan dil altı habının etkisini göstermesinden bir süre sonra şikayetin yeniden nüksetmesi durumunda ikinci bir dil altı hapı kullanılabilir. Ancak aynı anda iki dil altı hapı kullanımı oldukça risklidir.

Önerilen İçerik;

 İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
374
33
35
36
326
179
320
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.