Aspirin Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Aspirin Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?
30.10.201811:57

En çok kullanılan ilaçlardan olan Aspirinin faydaları olduğu gibi zararları da bulunuyor. Peki bunlar nelerdir? Aspirin hakkındaki her şey içeriğimizde...

Haber güncelleme tarihi 17.05.2023 09:46

Aspirin Nedir?

Dünyada en çok bilinen ve kullanılan ilaçlardan biri olan aspirin, ağrı, ateş ve kan pıhtılaşmasını azaltan bir ilaçtır. Kalp krizine karşı korunmak için sıklıkla kullanılan bu ilacın etken maddesi asetilsalisilik asittir. 100 yıldan uzun süredir kullanılan bu ilaç neredeyse her evde bulunur.

Aspirin Nedir?

Aspirin bu yoğun kullanımı ve birçok yararı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü'nün temel ilaçlar listesinde yer almaktadır. Çok fazla kullanılsa da yararları olduğu gibi zararları da bulunur. Yine de bilinçsiz kullanılmaması gerekmektedir.

Aspirin Ne İşe Yarar?

Aspirin Nedir?

Aspirin çoğunlukla ağrı kesici, ateş düşürücü ve kan sulandırmak için kullanılır. Genel ağrı tedavilerinde ve soğuk algınlığı gibi ateşe neden olan rahatsızlıklarda ilk başvurulan ilaçlardandır. Aspirin 300 mg ve Aspirin 500 mg genelde ağrı ve ateş için kullanılırken, 75 mg'lik düşük dozlu aspirinler kalp hastalarında kalp krizini önlemek için kanı sulandırma amacıyla kullanılır.

Aspirinin kan sulandırıcı etkisi kalp krizinin yanı sıra, felç, kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığının neden olduğu komplikasyon ve hastalıklarda işe yaramaktadır. Bu tür amaçlar için aspirinin düşük dozları olan 75 ile 100 mg arasındaki aspirinler yeterlidir.

Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Aspirinin diğer birçok ilaç gibi hedeflediği şeyler vardır ve bunları başarmasının yanında da vücuda birçok faydası bulunur. Gelin, aspirinin faydalarına birlikte bakalım.

İşte aspirinin faydaları:

1. Ağrı Kesici Görev Görür

Aspirin Nedir?

Aspirin genel olarak ağrıları dindirmesiyle tanınan bir ilaçtır. Yetişkinlerde her türlü ağrıyı keser. Özellikle baş ağrısında mucizevi bir etki yaratan aspirin, vücudu rahatlatır. Vücutta yaşanan genel ağrılar, boğaz ve baş ağrıları için aspirin kullanılabilir.

2. Ateşi Düşürür

 Aspirin Nedir?

Aspirinin diğer bir ana görevi de ateşi düşürmesidir. Pek çok kişi aspirini hızlı ateş düşürmek için kullanır. Ancak bu yetişkinler için geçerlidir. Kesinlikle çocuklarda ateş düşürmek için aspirin kullanılmamalıdır. Aspirinin etken maddesi, su çiçeği ve grip gibi enfeksiyonlarda reye sendromu denilen ciddi bir rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

3. Kanser Riskini Azaltabilir

Aspirin Nedir?

Uzun yıllardır aspirinin kanseri önlediği hatta kanserin tekrarlamamasında önemli rol oynadığı düşünülüyor. Aspirinin rahim ağzı, prostat ve mide kanseri gibi birçok kanseri başlangıç evresinde durdurduğu ve geciktirdiği söyleniyor. Buna dair binlerce kişinin katılımıyla bir çok araştırma yürütülüyor.

Araştırmaların bazı sonuçları umut verici ve olumlu olsa da henüz kesin bir sonuca varılmış değil. Bunun için aspirin hala bilinçsizce kullanılmaması gereken bir ilaç sınıfında kalıyor.

4. Alzheimerı Önleyebilir

Aspirin Nedir?

Aspirin ile ilgili kanserde olan araştırmalar alzheimer ve parkinson gibi hastalıklarda da yapılıyor. Bazı araştırmalar aspirin kullanımının beyinde alzheimera yol açan amiloid plağının oluşmasını engellediğini gösteriyor. Beyin hücrelerini kaplayan bu plağın oluşumunun engellenmesiyle alzheimerın da engellenebileceği düşünülüyor.

5. Kalp Krizi Riskini Azaltır

Aspirin Nedir?

Aspirinin kan sulandırıcı etkisi uzun zamandır kalp hastalarında kullanılmaktadır. Kalp hastalarına düşük miktarda aspirin verilmektedir ve bu hastaların ömür boyu aspirin kullanmaları gerekir. Bu sayede kan bir miktar sulandırılır ve damarlarda pıhtı oluşumu engellenir. ABD'de yapılan araştırmada aspirinin kalp krizi riskini yüzde 50 oranında azalttığı görülmüştür.

Aspirinin Zararları Nelerdir?

Aspirin Nedir?

Yanlış ve gereksiz aspirin kullanımının zararları arasında kanın fazla sulanması, üsler, beyin ve beyin kanaması, ameliyatlarda fazla kanama riski, dudak ve dilde şişme, baş dönmesi, ciltte morarma ve şişme, böbrek hasarı, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, başka ilaç ve hastalıklarla etkileşime girme bulunur.

Aspirinin zararları hafife alınmamalıdır, tümü çok ciddi zararlardır. Doktora danışılmadan aspirinin gereksiz ve yanlış kullanılması ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Bu yüzden ne olursa olsun aspirinin bilinçsizce kullanılmaması önemlidir.

Aspirinin arı sokması, güneş yanığı ve adet söktürmeye iyi gelmesi gibi bilgiler kanıtlanmamış ve doğru olmayan bilgilerdir. Bunları düşünerek aspirin kullanmak bilinçsizce bir davranış olur ve istenmeyen sorunları ortaya çıkarabilir.

Aspirin Nasıl Kullanılmalı?

 Aspirin Nedir?

Her ne kadar aspirin çok kullanılan yaygın bir ilaç olsa da doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez. Bilinçsizce kullanımı kanı fazla sulandırabilir ve kanama gibi istenmeyen sonuçları doğurabilir. Aspirin kullanılırken hapın doğrudan yutulması ve çiğnenip parçalanmaması önemlidir. İlaca zarar vermeden ve ağızda ilacı eritmeden suyla yutulması gerekir.

Cerrahi operasyonlar öncesi aspirin kullanmamak gerekebilir. Kan sulanması operasyonda sorunlar çıkarabileceği için bu konuda doktora başvurulmalıdır.

Aspirinin çocuklarda kullanılması önerilmez, sadece yetişkinler tarafından kullanılabilir. Çocuklardaki bazı hastalıkların varlığında aspirin kullanıldığı zaman ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hastayken Kullanılan İlaç ÇeşitleriDil Altı Hapı Nedir?
Hamileyken Kullanılabilecek İlaçlarEmziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

Her gün aspirin içmek faydalı mı?

Eğer aspirin içecek bir rahatsızlığınız yoksa ve doktor önermediyse her gün aspirin içmenin faydası yoktur. Aksine zararları bulunur. Kanın fazla sulanmasıyla beyin kanaması riski artabilir, çok fazla asit biriktiğinde mide kanaması yaşanabilir. Bu sebeple doktora danışılmadan aspirin kullanılmamalıdır.

Aspirin kimler kullanamaz?

Aspirin daha önce kanama geçiren, ülseri bulunan, hemofili gibi kanama hastalıklarına sahip olan, farklı ağır ilaçlar kullanan ve kan sulandırıcı ilaçlar alan kişilerce kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda aspirinin etkisi artabilir ve vücut zarar görebilir. Aspirin yerine aynı etkiyi yaratacak başka ilaçlara başvurulabilir.

Aç karna aspirin içersek ne olur?

Aspirin gibi aç karna içilmeyen bir çok ilaç gibi asidik özelliktedir ve aç karnına alınmamalıdır. Mutlaka yemeklerden sonra tok karna içilmelidir. Aç karna içilen aspirin mideye zarar verebilir, ülser ve mide kanaması risklerini artırabilir. Fark etmeden şifa ararken çok ciddi rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz.

Aspirin gribe iyi gelir mi?

Aspirinin grip hastalığı için kullanılması tavsiye edilmiyor, özellikle çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Grip gibi rahatsızlıklarda aspirin kullanmak başka ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bunun yerine aspirin ile aynı görevi gören parasetamol etken maddeli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Coraspin ile aspirin arasında ne fark var?

Coraspirin klasik aspirinin bir başka çeşididir. Mide asidine karşı dirençli olan coraspirin midede değil bağırsaklarda çözülür. Daha çok mide rahatsızlığı bulunan hastalarda coraspirin kullanılır. Bu ilaç midede çözünmediği için asidik özelliğiyle mideyi etkilemez ve rahatlıkla kullanılabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
281
15
53
17
30
7
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.