Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
21.09.201515:23

Göz sağlığı açısından oldukça önemli olan gözyaşı, gözün nemlenmesini sağlayarak aynı zamanda daha net bir görüş imkanı sağlar. Bu içeriğimizde gözyaşı kanalı tıkanıklığı hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Haber güncelleme tarihi 14.12.2018 16:08

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz sağlığı açısından oldukça önemli olan gözyaşı, daha net bir görüş elde etmenizi sağlamaktadır. Net görüşün yanı sıra göz kırpma refleksiyle birlikte gözün tüm yüzeyine dağılan gözyaşı toz, kir ve duman gibi çevresel faktörler nedeniyle gözün yüzeyine bulaşan kirleri temizlemektedir. Gözün temizlenmesini sağlayan göz yaşı, aynı zamanda gözün nem dengesini koruyarak batma, yanma ve göz yüzeyinde kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırır. Gözün koruma kalkanı olarak nitendirilen gözyaşı, göz kapaklarının içinde bulunan gözyaşı bezinde üretilerek göz kapaklarımız aracılığıyla göz yüzeyine dağılmaktadır. Sürekli gözyaşı ve tepki gözyaşı olarak iki farklı şekilde meydana gelen gözyaşı söz konusudur. Sürekli gözyaşı, gözün nem dengesini sağlarken tepki gözyaşı rüzgar, toz ve ruhsal durumlar nedeniyle meydana gelmektedir.

gozyasi-kanali-tikanikligi.jpg

Gözyaşının bir diğer önemi ise göz kapaklarının daha kolay açılıp kapanmasını sağlayarak göz yüzeyinin korunmasını sağlamaktadır. Aksi halde göz hastalıklarından biri olan göz kuruluğunda yetersiz gözyaşı nedeniyle gözün yüzeyi daha çok zarar görmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse gözün fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi adına gözyaşına ihtiyacı vardır. Gözü çevresel faktörlerden korurken aynı zamanda gözün nemli kalmasını sağlayarak daha net bir görüş elde etmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle göz sağlığı açısından gözyaşı miktarı oldukça önemli bir yere sahiptir.

gozyasi-.png


Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur?

Halk arasında göz pınarı olarak adlandırılan, gözün iç kısmındaki bölümde bulunan gözyaşı bezinden salgılanan sıvı gözün nemlenmesini sağlar. Gözün ön ve arka kısmının nemlenmesini ve aynı zamanda temizlenmesini sağlar. Gözyaşı kanalından burunun içine doğru ilerleyen sıvı, oradan da boğazımıza akar. Gün içinde sürekli olarak tekrarlanan bu işlem göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

gozyasi-kanali-tikanikligi-neden-olur.jpg

Bebeklerde ve orta yaş sonrasında kadınlarda sıkça görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, burun yapısına bağlı olarak enfeksiyonlara neden olabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bulunan kişilerde göz enfeksiyonlarına sıkça rastlanılmaktadır. Aynı zamanda çapaklanma ve göz sulanması en sık görülen belirtilerdendir. Göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gün içinde gözde ağrı, kızarıklık, şişkinlik ve çapaklanma gibi sorunlara neden olur. Özellikle burun yapısı eğri olan kişilerde, 1 yaşındaki bebeklerde ve orta yaş üzerindeki kadınlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla 1 yaş ve civarındaki bebeklerde görülen ve doğuştan meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, aynı zamanda travma ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı hemen hemen her yaşta meydana gelebilir.


Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı göz sulanması
  • Sık sık çapaklanma
  • Burun kökünde şişlik
  • Burun köküne basıldığında göze iltihap gelmesi
  • Burun ve çevresinde ağrı

gozyasi-kanali-tikanikligi-belirtileri.jpg


Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Doğuştan meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, bebeğin anne karnındayken gözyaşı kanallarının gelişememiş olmasından kaynaklanmaktadır. Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı bölümde bulunan zarın yırtılmadan bebeğin doğması durumunda gözyaşı buruna boşalamaz ve doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı meydana gelir. Bebekte sürekli olarak göz yaşarması, çapaklanma, burun kökünün yan tarafında şişme ve burun köküne basıldığında göze iltihap gelmesi en belirgin belirtilerdir. Bu durumda aile bir an önce doktora başvurmalı ve gerekli olarak tetkikleri yaptırmalılardır. Bebeklerde gözaltının şişmesi ve kızarması durumunda oldukça hassas olurlar. Öncelikle her gün düzenli olarak ılık su ile gözkapakları temizlenmeli ve masaj yapılmalıdır. Gözyaşı kanallarının tıkanması nedeniyle meydana gelen enfeksiyonu önlemek adına göz doktorunun muayene sonrasında önerdiği antibakteriyel göz damlaları kullanılabilir.

gozyasi-kanali-tikanikligi--004.jpg

Bebeklerde meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığında öncelikle başvurulan tedavi yöntemi masajdır. Ebeveynlerin gün içinde düzenli olarak 15’er defadan 4 kez tekrarlanan masaj uygulaması ile gözyaşı kanalı tıkanıklığında %95 oranında iyileşme görülür. Burun köküden başlayarak aşağı doğru uygulanan masaj oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Kendiliğinden açılmayan gözyaşı kanalı tıkanıklığında bebek 1 yaşını geçmiş ise sondalama işlemei uygulanır. İyileşme sağlanamaması durumunda 2 ay sonra 2. kez tekrarlanan sondalama işleminden de sonuç alınamazsa 3 yaş sonrasında “dakriyosistorinostomi” işlemi uygulanır.


Yetişkinlerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

Gözyaşı kanalı tıkanıklığında tedavi oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen gözyaşı kanalı tıkanıklığı gözde sürekli olarak enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Enfeksiyonların uzun süre devam etmesi durumunda menenjit ve sinüzit gibi hastalıklar kaçınılmaz olmaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavi yöntemi ameliyattır. Dakriyosistorinostomi adı verilen cerrahi yöntem ile kapalı olan kanal açılmaz. Bunun yerine yeni kanal açılarak %95 oranında iyileşme sağlanır. Ancak bu ameliyatın uygulanması sırasında yeni açılan kanalın iyileşme sürecinde kapanmayacak şekilde yapılması gereklidir. Aksi halde 3 ile 6 aylık iyileşme sürecinde kanalın yeniden kapanması söz konusu olabilir.

gozyasi-kanali-tikanikligi-tedavisi.jpg

Gözyaşı kanalı tıkanıklığında tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise slikon tüp kullanımıdır. Ancak sondalama işleminde olduğu gibi başarı oranının düşük olması bu tedavi yöntemini ikinci planda bırakmaktadır. Uygulanan cerrahi tedavinin kanamasız ve dikişsiz olmasını isteyenler multidiode lazer olarak adlandırılan işlemi tercih edebilir. 8-10 dakika süren işlemde herhangi bir dikiş izi veya kanama söz konusu değildir. Kişi uygulamanın ertesi günü günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda daha önce gözyaşı kanalından ameliyat olmuş ancak sonuç alamamış kişiler için oldukça uygundur. Cilt yüzenin kesilmemesi nedeniyle burun çevresindeki kasların zarar görmesi söz konusu değildir. 

Önerilen İçerik;

 Blefarit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
6
8
8
6
8
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.