Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi
15.07.201515:57

Toplumda yaygın olarak görülen fakat hakkında pek az bilgiye sahip olunmasından dolayı farkedilemeyen göz kuruluğu hakkındaki tüm detayları bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 05.02.2019 09:19

Göz Kuruluğu Nedir?

Gözyaşı gözün daha rahat hareket etmesini sağlar. Gözyaşı eksikliği nedeniyle gözde yanma, batma ve kızarıklık gibi durumlar meydana gelir. Göz kuruluğu toplumda oldukça yaygın olsa da çoğu kişi tarafından bilinmediğinden herhangi bir tedavi uygulanmaz. Önlem alınmayan göz kurulukları, bulanık görmeye neden olurken zamanla kronikleşen bir durum haline gelir. Gözyaşı, gözü toz, duman ve rüzgar gibi çevresel faktörlere karşı korumaktadır. Çevresel etkenlerden dolayı kirlenen göz yüzeyi gözyaşı ile temizlenmektedir. Göz kırpmaları sayesinde salgılanan göz yaşı, gözün yüzeyine yayılarak gözün temzilenmesini ve nemlenmesini sağlamaktadır. Sürekli gözyaşı olarak adlandırılan gözyaşı, az miktarda üretilerek gözün yüzeyinin sürekli olarak nemli kalmasını sağlar. Böylece göz hareketlerinin kolaylaşması sağlanır. Tepki gözyaşı ise, ağlamalarda, göze kaçan toz ve alerjik durumlarda ortaya çıkan tepki gözyaşyarıdır. Gözyaşları azaldığı taktirde gözde yanma, batma ve kızarıklık gibi sorunlara yol açar.

gozyasi-nedir.jpg


Göz Kuruluğuna Neden Olan Faktörler

 • Klimalı ve kaloriferli ortamlar,
 • Yaşlılık,
 • Göz tansiyonu,
 • Kontakt lens kullanımı,
 • Uyku hapları ve antidepresanlar,
 • Lazerle yapılan göz ameliyatları,
 • Yoğun ışığa maruz kalma,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kalp ve diyabet hastalıkları,
 • Menopoz,
 • A vitamini eksikliği,
 • Uzun süre bilgisayar kullanımı,
 • Yoğun dumanlı ortamlar (sigara dumanı dahil)
 • Uzun süre gözün kırpılmaması gibi durumlar göz kuruluğuna neden olmaktadır.

Göz kuruluğuna neden olan birçok çevresel faktör bulunmaktadır. Doğru bildiğiniz yanlışlar ve dikkatsiz davranışlar göz kuruluğune neden olan faktörler arasındadır. Uzun süre kitap okumak ve bilgisayara bakmak göz kırpmanızı kısıtlamaktadır. Uzun süre göz kırpmamak göz kuruluğuna neden olan başlıca etkenlerdendir. Uzun süre ve düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak göz kuruluğuna neden olmaktadır. Bu ilaçlar genellikle akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, antidepresanlar ve uyku haplarıdır. Katmanlardan oluşan göz yaşının içerisinde protein, yağ ve elektrolit gibi maddeler bulunur. Bu maddelerden birinin azalması durumunda göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Göz kuruluğune neden olan faktörler;

Göz Kuruluğu


Göz Kuruluğu Belirtileri

 • Gözde batma
 • Gözde yanma ve kızarıklık
 • Göz yüzeğinin kaşınması
 • Bulanık görme

Göz Kuruluğu Belirtileri


Göz Kuruluğu Tedavisi

Öncelikle tedavinin olumlu sonuç vermesi adına göz kuruluğuna neden olan faktör belirlenmelidir. Kişi uzun bir süre kitap okuyor ve bilgisayar başında çalışıyorsa bu süreyi kısaltmalı ya da sık sık kısa süreli molalar vermelidir. Böylece göz kaslarının rahatlaması sağlanır. Göz kuruluğunun tedavisinde en temel amaç göz yüzeğinin nemlendirilmesidir. Her hastalıkta olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis çok önemlidir. Tedavinden hızlı ve olumlu bir sonuç alabilmek adına önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda rahatsızlığın kronikleşmemesi adına göz kuruluğuna ait belirtilerin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurulmalıdır. Schirmer gözyaşı testi, boyama veya slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülerek doğru teşhiş konur. Göz kuruluğu tedavisinde hastanın dikkat etmesi gereken hususlardan biride bulunduğu ortamın sürekli nemlendirilmesidir. Kuru havaya sahip oda ve ofisler göz kuruluğunu tetikleyici niteliktedir. Aynı zamanda doktorun önerdiği suni göz yaşı damlaları tedavide kullanılan öncelikli yöntemlerden biridir. Kişiden kişiye değişebilen tedavide eğer doktor uygun görürse, kişinin göz yaşı seviyesini arttıracak ilaçlar kullanılır. Ayrıca göz kuruluğu tedavilerinde cerrahi yöntemlerde uygulanmaktadır.

suni-gozyasi-002.jpg

Önerilen İçerik;

► Sevgiliyle Yapılabilecek 10 İlginç Aktivite!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.