Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?
30.03.201615:39

Göz kapağı estetiği olarak bilinen blefaroplasti ameliyatına dair bazı araştırmalar yaptık. Göz kapağı estetiği günümüzde en çok bayanların tercih ettiği bir estetik ameliyatı çeşididir. İşte göz kapağı ameliyatı hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 13:08

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Gerek fonksiyonel olarak gerekse estetik amaçlı yapılan göz kapağı estetiği tıp alanında blefaroplasti olarak adlandırılmaktadır. Yüz ifadesini doğrudan etkileyen göz ve göz kapağının zaman içerisinde torbalanması veya sarkması kişinin daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Göz kapaklarında meydana gelen sarkmaların yanı sıra alt veya üst göz kapaklarındaki fazla yağ dokusunun deri ve kas ile birlikte çıkarılması işlemi de göz kapağı estetiği olarak nitelendirilmektedir. Diğer adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, en sık yapılan yüz gençleştirme işlemidir. Güzelliklerine ve cilt bakımlarına düşkün olan kadınların yanı sıra bu işlem erkeklere de uygulanmaktadır. İyi yapılan göz kapağı estetiği ile kişi daha genç bir görünüm kazanır.

blefaroplasti-.jpg

Göz kapağı estetiği, orta yaş ve üzerindeki bireylerin sıklıkla başvurduğu bir işlem olsa da gençler tarafında da rağbet görmektedir. Yaşlılık belirtilerinin en erken görüldüğü bölge göz çevresidir. Bu nedenle göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar ve bozulmalar kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Otuzlu yaşların başlamasıyla birlikte ciltte çeşitli defarmasyonlar meydana gelir. Üst göz kapaklarındaki cilt yığılmaları ve alt göz kapaklarındaki torbalanmalar genellikle 30’lu yaşların ortalarında kendini göstermektedir. Bu defarmasyonlar kişinin daha yorgun ve daha yaşlı görünmesine neden olurken üst kapaklardaki deri yığılmaları, zamanla ilerleyerek hastanın gözünü açmasına da mani olabilir.

goz-kapagi-estetigi.jpg

Göz çevresinde meydana gelen defarmasyonlar genetik etkenlere bağlı olarak oluşabileceği gibi güneş ışını gibi çevresel faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Göz çevresinde meydana gelen bozulmalar pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. İlerleyen yaş, genetik ve çevresel faktörler sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Cilt altındaki kas tabakasının gevşemesiyle birlikte ciltte sarkmalar meydana gelir.  

blefaroplasti-uygulamasi.jpg

Göz kapağı estetiği kişinin yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir işlemdir. Mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklar oluşur. Bu kırışıklıkların yanı sıra gözaltlarında oluşan çökmelere ve morluklara da sıkça rastlanılmaktadır. Göz kapaklarında meydana gelen defarmasyonların giderilmesini sağlayan blefaroplasti ameliyatı, aynı zamanda göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.

goz-kapagi-estetiginin-etkileri.png


Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı

Göz kapağı estetiği fonksiyonel veya estetik amaçlı uygulanabilir. Blefaroplasti ameliyatı ile göz kapağındaki deri veya kas tabakasında bulunan fazlalık alınarak sıkılaştırma işlemi yapılır. Yağ tabakasındaki fıtıklaşmış kısımlar alınır veya yeri değiştirilir. Bu sayede kişinin daha genç bir görünüm kazanması sağlanır. Blefaroplasti ameliyatı lokal anestezi uygulanarak yapılabileceği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat mutlaka hastane koşullarında ve anestezi uzmanının refakatinde gerçekleştirilmelidir. Sadece üst, sadece alt veya alt-üst olmak üzere 4 göz kapağı aynı anda ameliyat edilebilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.

goz-kapagi-estetigi-uygulamasi.jpg

Ameliyat öncesinde sorunlu bölgeler hasta ayakta iken işaretlenir. Kesi yerleri göz kapağının doğal kıvrım yerine denk gelecek şekilde belirlenir. Aynı durum alt göz kapağı için de geçerlidir. Standart bir tekniğe bağlı olmayan blefaroplasti ameliyatı, soruna ve cerrahın tercihine göre farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Blefaroplasti ameliyatı plastik cerrah tarafından uygulanmaktadır. Ancak ameliyat mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Özellikle alt göz kapağı ameliyatı birden fazla deneyim gerektirir. Blefaroplasti ameliyatı sonrasında göz kapakları yeni şeklini uzun yıllar boyunca muhafaza eder. Olası bir sorun karşısında ikinci ameliyat her zaman için uygulanabilir. İkinci ameliyat yıllar sonra yeniden sarkma oluşması durumunda gerçekleştirilebileceği gibi ilk ameliyatın başarısızlığına bağlı olarak da tekrarlanabilir.

goz-kapagi-estetigi-kimlere-uygulanir-001.jpg


Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Blefaroplasti olarak adlandırılan göz kapağı estetiği, 35 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Sigara içmeyen, ciddi bir göz hastalığı olmayan ve hayatı tehdit edebilecek kronik hastalığı olmayan kişiler blefaroplasti ameliyatı için uygun nitelikteki kişilerdir. Ameliyatın uygulanabilmesi için öncelikle hastanın psikolojik olarak kendini hazır hissetmesi gerekmektedir. Hastada göz hastalıkları veya tiroid hormon bozuklukları gibi sağlık sorunları var ise ameliyat öncesinde bu hastalıklar tedavi edilmelidir.

goz-kapagi-estetigi-kimlere-uygulanir.jpg

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

 • Ameliyattan 3 hafta önce aspirin, kan sulandırıcı ve vitamin şeklindeki ilaçların kullanımı kesilmelidir.
 • Multivitamin ilaçlarının kullanımı ameliyata kadar kesilmelidir.
 • Sigarayı bırakmak gerekmektedir.
 • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı ve domates çekirdeği tüketiminden kaçınılmalıdır.

goz-kapagi-estetigi-sonrasi.jpg


Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

 • Ameliyattan sonra hastanın yüksek yastıkta yatması önerilmektedir.
 • Morluk oluşumuna karşı soğuk kompres yapılabilir.
 • Ameliyat sonrasında genellikle ağrıya rastlanılmaz. Ancak ağrı söz konusu ise doktor mutlaka haberdar edilmelidir.
 • Ameliyattan 1 hafta sonra kontakt lens kullanılabilir.
 • Ameliyattan hemen sonra pembe renkte olan ameliyat izleri zamanla cildin kendi rengine dönüşür.
 • 3-5 gün sonrasında dikişler alınır.
 • Şiddetli hapşırma ve öksürmeden kaçınılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Ağır kaldırılmamalıdır.
 • Kan basıncı takip edilmeli ve tansiyon yüksek ise düşürülmelidir.

Göz Kapağı Estetiği

Önerilen İçerik;

 Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.