Göz Yanması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Yanması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?
02.10.201511:20

Göz yanması, alerjik nedenlerden dolayı meydana gelebileceği gibi hava koşulları ve göz kuruluğu gibi nedenlerde de meydana gelebilir. Bu içeriğimizde göz yanması hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.12.2018 09:56

Göz Yanması Nedir?

Genellikle uykusuz, yorgun ve stresli günlerde kendini gösteren göz yanması, aynı zamanda göz kuruluğunun belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Başta basit olarak görülen göz yanması ihmal edilerek tedavi edilememesi durumunda görüş kalitesini doğrudan etkileyen bir sorundur. Göz yüzeğinde veya göz pınarında meydana gelen sulanma ve ağrı ile birlikte görüldüğünde göz yanması olarak nitelendirilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen göz yanması çevresel faktörlerin yanı sıra çeşitli göz hastalıklarının belirtisi de olabilir. Göz pınarının sulanmasıyla birlikte görülen ağrı, gözde yanma ve batma hisine neden olurken aynı zamanda gözde kızarıklık oluşmasına da neden olmaktadır. Tozlu, dumanlı ve rüzgarlı hava koşulları gibi çevresel faktörlere dayanan göz yanmaları aynı zamanda enfeksiyonel bir göz hastalığı olan konjoktivit nedeniyle de oluşabilir. Bu nedenle başta basit olarak görülen göz yanmaları mutlaka doktor kontrolünden geçirilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

goz-yanmasi-.jpg


Göz Yanması Neden Olur?

Göz yanması birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Başta göze yabancı bir madde kaçmasından dolayı oluşsa da çevresel faktörler ve çeşitli göz hastalıkları da göz yanmasına neden olabilir. Hava koşulları, göz hastalıkları ve alerjik durumlar göz yanmasının başlıca nedenlerindendir. Göze kaçan yabancı bir maddeden dolayı göz yanması meydana gelmiş ise gözün temizlenmesi ve yabancı maddenin çıkarılması ile birlikte kısa bir süre içinde yanma hissi geçecektir. Ancak uzun süre devam eden ve gözde sulanmalara neden olan göz yanmaları söz konusu ise mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Göz yanmasına neden olan başlıca nedenlerden bir diğeri ise çevresel faktörlerdir. Hava koşulları, parfüm, sprey ve sigara dumanı gibi etkenler göz yanmasına neden olmaktadır. öncelikle göz yanmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırmalı ve gözünü rahatsız edecek kirli havaya sahip ortamlardan kaçınmalısınız. Hava koşullarının yanı sıra uzun süre güneşe maruz kalmakta göz yanmasına neden olur. Bu nedenle güneşin zararlı etkilerinden gözlerinizi korumak için UV korumalı güneş gözlüğü takmalı ve uzun süre güneşte kalmamalısınız. Özellikle hassas göz yapısına sahip kişilerin dikkatsiz davranması durumunda sürekli tekrarlayan çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

goz-alerjisi.jpg

Göz yanmasına neden olan bir diğer etken ise alerjik faktörlerdir. Hassas göz yapısına sahip olan kişilerin tozlu ve dumanlu ortamlardan kaçınmaları önerilmektedir. Aynı zamanda hayvan kepeği, polen, toz ve küf mantarları alerjinizi tetikleyerek göz yanmasına neden olabilir. Göz yanmasının yalnızca çevresel faktörlerden dolayı oluştuğu söylenemez. Çeşitli hastalıklar göz yanmasına neden olarak bu şekilde belirti gösterebilir. Bu nedenle tek bir gözde veya her iki gözde de meydana gelen göz yanmaları ciddiye alınarak bir uzmana başvurulmalıdır. Göz yanmasına neden olan başlıca hastalıklar göz kuruluğu, konjonktivit ve göz nezlesidir. Tüm bu nedenlerin yanı sıra uykusuzluk ve yorgunlukta göz yanmasına neden olan başlıca faktörlerdendir. Göz yanması olarak nitelendirilen bu durum gözün uzun süre dinlenmemesine bağlı olarak gelişir. Uzun süre bilgisayar başında çalışanlarda sıkça rastlanılan göz yanması aynı zamanda düzensiz uyku düzenine sahip kişilerde de görülmektedir.  

goz-yanmasi-nedenleri.jpg


Göz Yanmasına Neden Olan Çevresel Faktörler

 • Rüzgarlı veya kirli hava
 • Toz
 • Sigara dumanı
 • Uzun süre güneşe maruz kalma
 • Göz kaçan yabancı madde
 • Yüzme havuzlarındaki klor
 • Saç boyası ve saç spreyi
 • Polen

goz-yanmasina-neden-olan-cevresel-faktorler.jpg


Göz Yanmasına Neden Olan Hastalıklar

 • Göz kuruluğu
 • Konjonktivit (göz nezlesi)
 • Fotofobi (ışık korkusu)
 • Blefarit
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz hastalıkları

gozde-yanma-ve-batma-hissi.jpg


Göz Yanması Tanısı ve Tedavisi

Göz yanması tedavisine başlanmadan önce göz yanmasına neden olan faktör belirlenmelidir. Göz yanmasının neden meydana geldiği belirlendikten sonra doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanmalıdır. Öncelikle göz yanmasına neden olan faktörlerden kaçınılmalıdır. Tozlu, kirli veya dumanlı ortamlardan kaçınmalı ve çevresel faktörlere karşı gözünüzü korumalısınız. Bilgisayar başında çalışıyorsanız belirli aralıklarla mola vermeli ve gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Gerekirse dokturunuzun onayını almak şartı ile numarasız ancak filtreli bir gözlük kullanabilirsiniz.

cay-pansumani-.jpg

Göz yanmanız alerji veya göz nezlesinden dolayı meydana gelmişse soğuk kompres uygulaya bilir ya da soğuk çay poşetleriyle gözünüzü dinlendirebilirsiniz. Özellikle göz yanmaları ve göz alerjilerinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri olan çay pansumanını uygulamak için demlenmiş ve oda sıcaklığına gelmiş çay yeterli olacaktır. Soğutulmuş ve oda sıcaklığına getirilmiş çayı pamuk yardımıyla gözlerinize sürebilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda demlik poşet çayları oda sıcaklığına getirdikten sonra gözlerinizin üzerine koyarak yaklaşık 5 dakika bekletebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz uygulamaların yanı sıra mutlaka doktora başvurmalı ve gerekli tetkik ve muayeneleri yaptırmalısınız. Göz yanmanıza neden olan faktör belirlendikten sonra doktor tarafından uygun görülen ve kullanmanız söylenen göz damlası veya ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. 

alerji.Jpeg

Önerilen İçerik;

 Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
65
155
4
5
29
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.