Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir?

Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir?
10.07.201519:34

Genellikle tansiyon ve şeker yüzünden oluşan göz kararmasının nedenlerini, belirtilerini, tedavisini ve iyi gelen şeyleri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 29.12.2022 09:15

Gün içerisinde yapılan rutin veya yorucu işler sırasında aniden gerçekleşen bir göz kararmasını hemen hemen herkes bir kerede olsa yaşamıştır. Tansiyon, açlık, sıcak ve strese bağlı olarak gelişebilen göz kararması, bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu içeriğimizde göz kararması neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir ve tedavisi nasıldır gibi soruların cevabını vereceğiz.

İşte göz kararması hakkında her şey...

Göz Kararması Nedir?

Göz Kararması

Kişinin aniden ayağa kalkması üzerine yaşanan göz kararmasına "ortostatik" adı verilmektedir. Yoğun tempoda ve masa başında çalışan kişilerde daha çok meydana gelen bu durum, uzun süre oturduktan sonra aniden ayağa kalkılması yüzünden yaşanmaktadır.

Aniden ayağa kalkmalarda beyine yeterince kan gitmez ve hafif bayılma hissi, çarpıntı, göz kararması, baş dönmesi ile birlikte rengin solması gibi durumlar gözlenmektedir. Bu durum kansızlık, kalp ve beyin hastalıklarının belirtisi olabilir. Eğer sürekli olarak bu durum yaşanıyor ise bir uzmana başvurmak gerekir.

Göz Kararması Nedenleri

Göz Kararması

Göz kararmasına neden olan başlıca durumlar tansiyonun aniden düşmesi ya da yükselmesi, kansızlık, şekerin yükselmesi veya düşmesi, bazı ilaçlar, Tiroit sorunları, boyun damarlarının daralması, açlık, vitamin ve mineral eksikliği, susuzluk, yorgunluk, yoğun çalışma temposu ve strestir.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler yüzünden göz kararması yaşanabilmektedir. Ancak göz kararması yaşıyorsanız ve bu nedenlerden herhangi birisi sizde yoksa mutlaka uzman bir doktora görünün. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaptıktan sonra göz kararmasının altında yatan nedeni ortaya çıkaracaktır.

Göz Kararması Nasıl Geçer?

Göz Kararması

Göz kararmasını nasıl geçer sorusunun birçok hastalıkta olduğun gibi tek bir cevabı bulunmamaktadır. Göz kararmasını geçirilmesinde en önemli etkenlerin başında yaşam tarzının değiştirilmesi gelmektedir. Gün içerisinde yapılan bazı alışkanlar değiştirildiği takdirde bu hastalığa çare bulabilirisiniz.

Göz karmamasını önlemek için susuz kalmamalı, alkol tüketmemeli, aç kalmamalı, yavaş hareket etmeli, uzun süre ayakta duracaksanız varis çorabı kullanmalı, izometrik egzersizler yapmalı, tuzdan faydalanmalı ve doktorlara başvurarak göz kararmasına engel olan ilaçları kullanmalısınız. Bu yöntemler sayesinde göz kararmasını engelleyebilirsiniz.

Göz Kararmasına Ne İyi Gelir?

Göz Kararması

Yukarında belirtilen göz kararması nasıl geçer sorusunda olduğu gibi göz kararmasına ne iyi gelir sorusunda da aynı şeyler belirtilebilir. Kısaca belirmek gerekirse, yukarıda yer alan susuz kalmama, ayakta durmama gibi maddeler aynı zamanda göz kararmasına iyi gelen, göz kararmasını engelleyen etkenlerin başında gelmektedir.

Göz kararmasına iyi gelen bitkisel çözümler ise salatalık, meyve dilimli su, domates suyu, çörek otu ve havuçtur. Bu bitkisel çözümlerden faydalanarak gerçekleşen göz kararmasının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Uzun süreli ve sürekli yaşanan göz kararmalarına karşı koruyucu bir etkisi de vardır.

Göz Kararmasıyla Gelen Baş Dönmesi, Mide Bulantısı ve Kulak Çınlaması Nedenleri

Göz Kararması

Göz kararması kendi başına bir tehlike arz etmez fakat mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik ve hafif bayılma hissi gibi durumlar göz kararmasına eşlik ediyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır. Altta yatan nedenler doktor kontrolü ve muayenesi ile belirlenerek bir tedavi uygulanmalıdır.

Eğer göz kararmasına mide bulantısı eşlik ediyorsa migren ve ülser gibi sorunlardan şüphelenir. Göz kararmalarında mide bulantısının dışında bir de baş ağrılarına sıklıkla rastlanılmaktadır. Göz kararması ve baş dönmesinin tehlikeli sayılabilmesi için sıklıkla rastlanılması gereklidir. Migren, tansiyon, vertigo, beyin ve kalp hastalıkları gibi durumlar baş ağrısı ile göz kararmasına neden olabilir.

Göz kararması tek bir gözde meydana geliyor ve gün içerinde devam ediyorsa boyundan geçen ve gözü besleyen damarlarda bir tıkanıklık söz konusu olabilir. Bu damarlardaki kan seviyesinin azalması durumunda göz ve beyin iletişimini sağlayan sinirlerde hasar göz kararmasına sebebiyet vermektedir. Eğer göz kararmanız gün içerisinde farklı zamanlarda tekrar ediyor ve 4-5 saat sürebiliyorsa bir an önce uzmana başvurmanız gerekir.

Göz Kararması Çeşitleri

Göz kararmasının birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler kararmanın yanında gelen etkilere göre değişmektedir. Ayağa kalktığımızda yaşadığımız göz kararması, mide bulantısı ile gelen göz kararması ve kulak çınlaması ile gelen göz kararması bu çeşitler arasından en öne çıkanlarıdır.

Ayağa Kalktığımızda Yaşadığımız Göz Kararması

Göz Kararması

En çok rastlanan göz kararma şekillerinden bir tanesidir. Bu olay sırasında bir de baş dönmesi vb. sıkıntılar yaşıyorsanız Ortostatik Hipotansiyon yaşıyorsunuz demektir. Kısaca ayağa kalktığınızda bir anda tansiyonunuz düşer ve beyne yeteri miktarda kan gitmediğinden dolayı göz kararma olayı gerçekleşir.

Bu göz kararması şeklinde baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlarla da sık olarak karşılaşılır. Göz kararma sırasında bu belirtileri hisseden kişilerin öncelikle yavaş hareket etmeleri gerekir. Sorun devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşunda muayene olması gerekmektedir.

Göz Kararması ve Mide Bulantısı

Göz Kararması

Göz kararma işlemi ile beraber eğer mide bulantısı da kendisini göstermeye başladıysa, tansiyon ve şeker değerlerinde oynama olmuş olabilir. Migren hastalığının da baş gösterebileceği bu durumda, baş ağrıları kendisini hissettirmeye başlar. Bu da bazı beyin hastalıklarının habercisi olabilir.

Göz Kararması ve Kulak Çınlaması

Göz Kararması

Göz kararması sadece tek başına yaşanan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmamaktadır. Göz kararması, kulak çınlaması, baş dönmesi ve mide bulantısı rahatsızlıkları ile bir görülmektedir. Eğer sizler de bu bulgular eşliğinde bazı rahatsızlıklar yaşıyorsanız ve bu durum süreklilik gösteriyorsa kesinlikle bir uzman doktora görünmeniz gerekiyor. Uzman doktorun verdiği reçete üzerinden de tedaviye başlamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Göz SeğirmesiÇocuklarda Görülen Göz Rahatsızlıkları
Gözde ÇapaklanmaGöz Şişmesi
Göz NezlesiGöze Zarar Veren Şeyler
Göz Hakkında Bilinmesi GerekenlerGözyaşı Kanalı Tıkanıklığı
Göz TembelliğiGöz Yanması
Göz Ağrısı ve TedavisiYaşlılarda Görülen Göz Hastalıkları
Göz TansiyonuGöz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Göz Kapağı EstetiğiGöz Kapağı Düşüklüğü
Göz KuruluğuYaz Aylarında Göz Kızarması

Göz kararması neyin belirtisi?

Göz kararması kan basıncının ani değişiminden kaynaklandığından dolayı kansızlık, kalp ve beyin hastalıklarının belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Eğer bu durum sürekli olarak yaşanıyorsa ciddi bir durum olabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Başım dönüyor gözlerim kararıyor ne yapmalıyım?

İlk olarak bu durumun neden oluştuğunu öğrenmelisiniz. Eğer nedensiz bir şekilde yaşanıyorsa ve sürekli olarak tekrarlanıyorsa mutlaka iç hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde sizi göz hastalıkları, nöroloji ve KBB gibi farklı bölümlere de yönlendirebilir.

Tansiyon düşünce gözler kararır mı?

Göz kararmasının ana sebebi tansiyonun aniden düşmesidir. Ani bir hareket yaptığımızda tansiyonumuz düşebilmektedir. Bu da göz kararmasına neden olmaktadır.

Göz kararması hangi tansiyon?

Göz kararması yaşanmasının ana sebebi kan basıncının aniden değişmesidir. Bu durum aniden ayağa kalktığımızda gerçekleşmektedir. Tıp literatüründe bu durum postüral hipotansiyon olarak adlandırılmaktadır.

Ayağa kalkınca göz kararması için hangi doktora gidilir?

Ayağa kalkınca göz kararması yaşayan kişilerin göz doktoruna gitmesi gerekiyor. Doktor öncelikle göz kararmasının altında yatan nedeni tespit edecek, daha sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Vertigo göz kararması yapar mı?

Vertigo farklı sebepler yüzünden ortaya çıkan bir patolojinin belirtisidir. Bu belirti baş gösterdiği takdirde göz kararması hafif ya da şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Göz kararması için hangi doktora gidilir?

Göz kararması için normal durumlarda Göz Hastalıkları doktoruna görünmeniz gerekiyor. Ancak bazı durumlarda göz kararmasının altında yatan başka nedenler olabiliyor. Bu nedenler yüzünden doktorunuz sizleri İç Hastalıkları, KBB ve Nöroloji uzmanlarına da yönlendirebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2853
2201
1098
1888
1306
462
741
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.