Göz Tembelliği Tedavisi Hakkında Bilgi

Göz Tembelliği Tedavisi Hakkında Bilgi
03.07.201517:36

Göz tembelliği çocuk yaşlarda ortaya çıkan müdahale edilmediği takdirde kalıcı hasarlar bırakan bir gözün yeterince görmeme problemidir. Peki göz tembelliğinin tedavisi nedir? Sizler için göz tembelliği tedavisi hakkında bilgileri derledik.

Haber güncelleme tarihi 20.02.2020 09:36

Göz Tembelliği Hakkında Bilgiler

Göz tembelliği küçük yaşlarda oluşmaya başlayan bir hastalıktır. Göz sinirlerinde ve yapısında hiçbir bozukluk ve hasar olmaksızın bir gözün ya da iki gözün de görme oranının düşük olması durumudur. Göz tembelliği kesin çözümü çocuk yaşlarda tespit edilmesidir. İlerleyen yaşlarda tespit edilirse %100 tedavi başarısı beklenmemelidir.

İnsan gözü 9 yaşına kadar gelişim gösterir. Gelişim tamamlanmadan önce bu sorun araştırmalıdır. Uzmanların tavsiyesine göre çocuklar 4 yaşından önce mutlaka göz kontrolü muayenesine girmelidir. Aksi takdirde ilerleyen zamanlar ortaya çıkabilecek problemler çocuğunuzun tüm hayatını etkileyebilir.


Göz Tembelliğinin Nedenleri

İşte göz tembelliğinin nedenleri şunlardır;


1. Şaşılık

Tek gözde oluşan kayma sonucu kayan göz diğer göz kadar çalışmaz ve tembellik oluşur.

sasilik-002.jpg


2. Kırma Kusurları

Eğer bir göz diğer gözde çok daha fazla yüksek kırma kusuruna sahipse diğer göz gelişimini tamamlar ancak tembel hale gelir. Diğer nedenlere göre bu çok tehlikeli bir nedendir. Çünkü gözde hiçbir problem yok gibi görünür ve şüphe uyandırmaz ve tespit edilmesi zor bir hal alır.

kirma-kusurlari.jpg


3. Diğer Göz Rahatsızlıkları

Eğer gözünüzde katarakt, korneada bozuklu ya da leke varsa göz tembelliği oluşması riski yüksektir. Bu nedenle oluşan göz tembellikleri çok hızlı gelişir. Kolay ve kısa bir muayene sonucu anlaşılabilir.

kataarakt.jpg


Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliğindeki tedavi yöntemleri “10 yaş öncesi” ve “10 yaş sonrası” olmak üzere 2’ye ayrılır. 10 yaşında göz gelişimi tamamen durduğundan bu yaştan sonraki tedaviler değişiklik göstermektedir.


1. 10 Yaş Öncesi Tedavi

Kapama Tekniği

Bu tedavi yönteminde göz tembelliği yaşamayan göz kapatılır ve zayıf gözün kullandırılması ve çalışması sağlanır. Sağlam göze özel bir bandaj çekilir. Bu kapatma süreci gözdeki hasara ve doktorunuzun tedavi sürecine göre haftalarca bazen aylarca sürebilir. Küçük çocuklar bu durumdan pek hoşnut kalmasalar da buradaki tüm görev ebeveynlere düşmektedir. Çocuğun gelecekteki hayatı için sabırla uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Öte yandan bu tedaviye yardımcı çeşitli göz egzersizleri verilmekte ve bunları evde günlük olarak yapılması istenmektedir. Bir diğer adıyla bu egzersizler gözün fizik tedavisidir. Bu uygulamalar bazen bilgisayar oyunlarıyla da olabilir. Şaşılık sonucunda oluşan göz tembelliğinde ise ameliyat gerektiren bir durum var ise genellikle ilk olarak göz tembelliği rahatsızlığı giderilir. Bundan sonra da şaşılığın giderilmesi için operasyon yapılır.

goz-kapama-teknigi.jpg


2. 10 Yaş Sonrası Tedavi

Neurovision Tedavisi

Bu tedavi yöntemi 10 yaşından büyük göz tembelliği çeken hastalar için uygulanmaktadır. Ancak tedavinin uygulanabilmesi için çeşitli koşullar vardır. Bu koşullar;

  • Hasta 9-55 yaş aralığında olmalıdır.
  • Hastanın görme düzeyi %15-20’nin üzerinde olmalıdır.
  • Hastanın gözündeki kayma düzeyi 8 prizmanın altında olmalıdır.

Yapılan testler sonucunda hasta tedaviye uygun ise bilgisayar programı yardımıyla ilk seans doktor gözetiminde uygulanır. Tedavi 40 seanstan oluşmakta ve bir seans ortalama yarım saat ile 40 dakika arası sürmektedir. Hastanede doktor gözetiminde yapılan ilk seanstan sonra bilgisayar programı hastaya verilir ve hasta evinde tedaviye devam eder. Sistem hastaya görme geliştirmesi için ödevler verir. Tedavi gün aşırı olacak şekilde haftada 3 gün uygulanır. Bu arada hastanın belirli aralıklarla doktor muayenesine gitmesi gerekir. Düzenli uygulanan bu sistem sonrasında tedavi 3-4 ay içerisinde başarılı bir sonuç alır. 

Göz tembelliği neurovision tedavisi

Önerilen İçerik: Göz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
0
2
1
0
3
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.