Gebelikte Zeka Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelikte Zeka Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
25.11.201516:17

Gebelikte yapılan zeka testi nedir? Neden yapılır? Nasıl yapılır? Hepsi haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 15:25

Gebelikte Yapılan Zeka Testi Nedir?

Hamilelikte ikili test, üçlü test ve dörtlü test denilen testlere halk arasında zeka testleri denmektedir. Ancak bu testler zeka testleri değildir. Bu testlerin diğer adı tarama testleridir. Bu tarama testleri bebeklerde zeka geriliği olabilir mi, varsa sebepleri nelerdir, bunları araştırmaktadır.
 

gebelikte-zeka-testleri.jpg
 

Hamilelikte yapılan testler;

- İkili test

- Üçlü test

- Dörtlü test
 

İkili Tarama Testi Nedir?

ikili-tarama-test.jpg 
 

İkili test hamileliğin 11. - 14. haftaları arasında yapılır. İkili testin yapılmasının amacı, bebeklerde down sendromu ihtimali olup olmadığının erken dönemde tespiti içindir. Bu tarama testlerinin sonuçları %100 olarak doğru vermez. Bu testin faydası down sendromu riskini belirlemede yardımcı olmasıdır. İkili tarama testi anneden kan örneği alınarak uygulanır.
 

Üçlü Tarama Testi Nedir?

uclu-tarama-test.jpg
 

Üçlü tarama testi hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında yapılır. Üçlü tarama testi bir nevi ikili tarama testinin devamıdır. Üçlü tarama testi ikili tarama testinin sonuçlarına göre yapılır. İkili tarama testi sonuçlarında risk yüksek çıktıysa üçlü tarama testi yapılır ve kesin olarak sonuç belli olur. Üçlü tarama testi sonuçları, bebekte zeka geriliğini % 70 oranında ortaya koyabilir.
 

Dörtlü Tarama Testi Nedir?

dortlu-test.jpg
 

Dörtlü tarama testi, üçlü tarama testi ile neredeyse aynıdır. Sadece dörtlü tarama testinin sonucu, % 80 oranında sonuçlar verir.
 

Down Sendromu Riski İhtimalini Yüksek Oranda Taşıyan Gebeler?

- Annenin yaşı 35 ve üstüyse

- Önceki doğumunda down sendromlu bebek dünyaya getirenler

- Ultrasonda down sendromu belirtileri görülüyorsa

- Üçlü test sonucuna göre risk oranının yüksek çıkması

- Kişinin akrabalarında down sendromu öyküsü bulunan
 

down-sendromu-riski-tasiyan-gebeler.jpg
 

İkili Testi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

İkili testi veya üçlü testi her gebe yaptırmak zorunda değildir. Bu testleri yaptırıp yaptırmama kararı anne ve babaya bağlıdır. Ancak bu testleri yaptırıp yaptırmama kararını vermeden önce, testlerin yapılış amacını, faydalarını aileler iyice araştırıp öğrenmelidirler.
 

Tarama Testlerin Sonuçları Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

İkili test yaptırdınız, down sendromu riski yüksek çıktı. Üçlü test yaptırdınız ve kesin tanı kondu. Peki bundan sonra ne olacak? İşte bu noktadan sonra karar tamamen anne ve babanındır. Down sendromu olan bebeğini doğurmak istemeyen annenin bebeği alınabilir. Bunun için ailelerin, gebeliğin 24. haftasına kadar vakitleri vardır. Tam tersi aile bebeğini doğurmak için karar alıyorsa da down sendromlu bir çocuk yetiştirmek nasıldır, zorlukları nelerdir gibi birçok ayrıntıyı öğrenmelidirler.
 

down-sendromu-.jpg
 

 Gebelikte Yapılan Rutin Testler Nelerdir?

- Anne ve babada kan uyuşmazlığı olup olmadığını anlamak için kan testi

- Kansızlık ihtimaline karşı kan sayımı testi

- Şeker testi

- Hepatit B ve HIV ihtimaline karşı yapılan testler
 

gebelikte-yapilan-testler-001.jpg
 

Tarama Testleri Dışında Yapılan Testler Nelerdir?

- Ultrasonografi

- Ense kalınlığı testi

- Amniyosentez
 

Ultrasonografi

gebelikte-yapilan-testler.jpg
 

Bütün gebelere 18.  ve 23. haftalar arasında ayrıntılı ultrasonografi yapılmaktadır. Bu testte bebeğin tüm organların, plasentanın durumu incelenir. Bebeğin organlarında, gelişiminde bir bozukluk varsa ultrasonografi ile tespit edilir. Bunun dışında down sendromu gibi ciddi bir hastalığın belirtileri ultrasonografi ile belirlenemez.
 

Ense Kalınlığı Testi

ense-kalinligi-testi.jpg
 

Ense kalınlığı testi down sendromu bebekleri tespit etmek için yapılan testtir. Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında yapılır. Bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Bu ölçüm ultrasonografi ile yapılır. Eğer bebeğin ense kalınlığı artıştaysa, o zaman anneye amniyosentez yapılır. İkili test, üçlü testler de down sendromu bulgularını ortaya koymak için yapılır. Ense kalınlığı da bu testlerle aynı amaca hizmet eder. Ense kalınlığı sonucu, ikili test veya üçlü test sonuçları ile beraber tanı koyar.
 

Amniyosentez

amniyosentez.jpg
 

Amniyosentez uygulaması, anne karnında bebeğin bulunduğu sıvıdan, sıvı alımı ile yapılır. Bu testte gebeliğin 15. ve 19. haftaları arasında yapılır. Alınan sıvıdan bebeğin genetiği incelenir. Amniyosentez sonucunu 1 ay içinde öğrenebilirsiniz.
 

Amniyosentez Kimlere Yapılır?

- Tarama test sonuçlarında risk görülen gebelere

- Gebenin yaşının fazla olduğu durumlarda

- Bebeğin genetiğinde bozukluk ortaya çıkmış

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
165
25
72
18
17
11
94
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.