Hamile Anne Adaylarının Cinsellikte Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamile Anne Adaylarının Cinsellikte Dikkat Etmesi Gerekenler
15.12.201509:19

Hamilelik döneminde en sık sorulan soruların başında cinsellik gelmektedir. Hamilelik döneminde cinselliğe dair en çok sorulan soruların cevabını haberimize bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 07.11.2018 19:24

Hamilelik döneminde en çok merak edilen ve sıkça sorulan soruların başında cinsel yaşam gelmektedir. Gebelik döneminde meydana gelen değişikliklerden bir diğeri ise cinselliktir. Gebelik döneminde anne adayının vücudunda ve psikolojik durumunda meydana gelen değişikliklerin yanı sıra hamileliğin tüm sürecini kapsayan genel değişimler de söz konusudur.

Gebelik dönemindeki cinselliğe dair yeterince bilinçli olunmaması birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Eşlerin bu konuda daha çekingen davranmasının yanı sıra korku ve endişe duymasının nedeni ise gebelik dönemindeki cinselliğe dair yeterince bilgili olmamalarından kaynaklanmaktadır. Öncelikle eşlerin bu konuyu kendi aralarında konuşup tartışmaktan çekinmemeleri ve mutlaka doktorlarına danışarak gerekli bilgileri almaları önerilmektedir.  

hamilelikte-cinsellik.jpg

Hamilelik dönemi anne adayının vücudunda meydana gelen çeşitli değişimlerin yanı sıra hormonal değişimler de söz konusudur. Bu hormonal değişimler hamilelik dönemi boyunca devam etmektedir. Anne adaylarında libido (cinsel arzu); gebelik sürecinin belli dönemlerinde azalırken bazı dönemlerinde ise artış gösterebilir.

Halk arasında doğru olarak bilinen yanlışların başında hamilelik dönemindeki cinsellik gelmektedir. Anne ve baba adayları hamilelik dönemindeki cinselliğin bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle hamilelik dönemi boyunca cinselliğe ara vermektedirler. Oysa ki embriyonun yerleştiği bölge ile vajina birbirinden bağımsız alanlardır. Bu nedenle hamilelik dönemindeki cinsel ilişki bebeğin sağlığında herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Ancak bu risk oranı hamileliğin ayına göre değişkenlik göstermektedir.

gebelikte-cinsellik.jpg


HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ NASIL OLMALI?

Anne ve baba adayları için en önemli şey bebeklerinin sağlıklarıdır. Bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmeleri ve anne karnında herhangi bir zarara uğramamaları için özen gösterirler. Bu nedenle ebeveynler gebelik döneminde cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle ilişkiden kaçınırlar.

Uzmanlar hamilelik döneminde cinsel ilişkinin bebeği olumsuz yönde etkilemeyeceği konusunda bilgilendirmektedir. Tıbbi açıdan bakıldığında cinsel ilişkinin bebeğe bir zarar vermesi ve erkek organının bebek ile temasta bulunması mümkün değildir. Halk arasında, hamilelikte cinsel ilişkiye girilmesinin bebeğin sakat doğma riskini arttırdığı gibi bir yanlış bilgiye inanılmaktadır. Aksine anne adayı riskli gebelik grubunda değil ise cinsel ilişki sırasında annede salgılanan seratobin hormonu bebeğin gelişimini destekler niteliktedir.    

Hamilelikte cinsel ilişkinin etkileri kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle riskli hamilelik grubunda olan kişilerin gebelik döneminde cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir. Düşük tehlikesi, erken doğum riski ve sebebi açıklanamayan vajinal kanama gibi durumlar söz konusu ise eşlerin cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir. Bu tip durumlarda doktorunuza başvurmalı ve gerekli bilgileri almalısınız.

hamilelik-doneminde-cinsel-iliski-001.jpg


 

HAMİLELİKTE AYLARA GÖRE CİNSEL İLİŞKİ

İlk 3 Ay

Birçok anne adayı hamile olduğunu öğrendikten sonra cinsel ilişkinin düşüğe neden olabileceğini düşünmektedir. Ancak hamileliğin ilk günlerinde anne adayının henüz hamile olduğunu öğrenmemişken yaşanan cinsel ilişkiden yola çıkarsak cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğu söylenemez. Ancak riskli gebelik grubunda bulunan anne adaylarının cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir.

Daha önce düşük yapmış, tedavi ile hamile kalmış, servikal yetmezlik teşhisinin yanı sıra kanaması olan kişilerin hamileliğin ilk 3 ayında cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir. Düşük tehlikesi taşıyan kişilere çoğu kez doktorları tarafından cinsel ilişki yasağı getirilmektedir.

hamileligin-ilk-3-ayinda-cinsel-iliski.jpg

Hamieliğin ilk 3 ayında oldukça yoğun bir şekilde yaşanan bulantı ve kusmalar, anne adayının cinsel ilişki isteğinde azalma meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle anne adayının değişen hormonları ve psikolojik durumu, cinsel ilişki karşısında isteksiz olmasına neden olabilmektedir.

Hamileliğin ilk aylarında anne adayında meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişimler cinsel ilişki sırasında zorlanmalara neden olabilir. Göğüslerde hissedilen ağrı ve genital bölgedeki kanlanmanın artmasıyla birlikte yoğunlaşan ödem, penisin girişini zorlaştırmakta ve ağrı hissine neden olmaktadır. Bu durum eşlerin hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişki isteklerinin azalmasında etkili bir rol oynamaktadır.

hamilelikte-cinsellik-005.jpg

 

3-6 Ay

Hamileliğin ilerleyen aylarında anne adayının ilgi ve sevgiye daha çok ihtiyaç duyması söz konusu olur. Bu dönemlerde anne adayı, bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlar ve duygusal açısından daha yoğun bir süreç yaşar. Anne adayının şefkat görme ve sevilme ihtiyacının artış gösterdiği bu dönemlerde anne adayında cinsel ilişki isteği artış göstermektedir.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki sırasında anne adayının en rahat olduğu pozisyon tercih edilmelidir. Doğru ve anne adayı açısından en uygun pozisyonun tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bu aylarda cinsel ilişki sonrasında bebeğin hareketlerinde artış gözlemlenir. Bu hareket artışı başta anne adayını korkutsa da herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Rahmin büyümeye başladığı bu dönemlerde cinsel ilişki sırasında meydana gelen kasılmalar, anne adayı tarafından daha çok hissedilmektedir. Bu kasılmalar riski gebelik grubu dışındaki diğer hamileliklerde tehlike arz etmemektedir.

hamileligin-son-aylarinda-cinsel-iliski.jpg

 

6-9 Ay

Uzmanlar tıbbi bir engel görülmedikçe hamileliğin 9. ayına kadar cinsel ilişkinin risk oluşturmadığını belirtmektedir. Ancak hamileliğin son 1 ayında anne adayında meydana gelen fiziksel değişim ve doğumun yaklaşması nedeniyle ortaya çıkan kaygı, cinsel ilişki isteğinin azalmasına neden olabilir. Aynı zamanda rahimde meydana gelen kasılmalar nedeniyle teorik olarak cinsel ilişki önerilmemektedir.

Hamileliğin son ayında erken doğum riskine karşı kontrollü cinsel ilişki önerilmektedir. Bazı durumlarda ise hamileliğin son ayında cinsel ilişkiden kaçınılması önerilmektedir. Spermde bulunan prostaglandin maddesi kasılmaları tetiklediğinden erken doğuma neden olabilir.

hamilelikte-cinsel-iliski-yasagi.jpg


HANGİ DURUMLARDA HAMİLELİK DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ YASAKLANIR?

 • Gebelikte ilk 3 ay
 • Gebelikte son 1 ay
 • Çoğul gebeliklerde son 3 ay
 • Düşük riski
 • Erken doğum riski
 • Sebebi bilinmeyen vajinal kanama
 • Plasenta previa
 • Gebelik kesesince erken açılma ve suyun erken gelmesi
 • Kasık ve bel bölgesinde ağrı
 • Kokulu akıntı
 • Aktif kondilom-HPV lezyonlarının varlığı
 • Partnerin cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyısı olması durumu

 

cinsel-iliski-ve-erken-dogum.jpg


 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUR MU?

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de cinsel ilişkinin erken doğuma yol açıp açmayacağıdır. Cinsel ilişki sırasında meydana gelen kasılmalar, hamileliğin son dönemlerinde doğum sancısını andırarak ağrılara neden olabilir.

Bazı durum ve kişilerde devam eden bu kasılmalar, erken doğumu tetikleyecek nitelikte olabilir. Bu nedenle anne adaylarının hamileliklerinin son aylarında cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir. Özellikle cinsel ilişkinin dışında mastürbasyon sonucu gerçekleşen kasılmalar daha şiddetli olduğundan doğum sancısına dönüşebilir.

 

hamilelikte-cinsel-iliski-sikligi.Jpeg


 

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ SIKLIĞI

Yapılan araştırmalar sonucunda hamile anne adaylarının büyük çoğunluğunda ilk 3 ayında cinsel ilişkiye karşı isteksizlik gözlemlendiği belirtilmektedir. Ancak 3 ay sonrasında artan cinsel istek doğrultusunda eğer anne adayı riskli gebelik grubunda değil ise cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

3-6 ay aralığında haftada 2-5 kez cinsel ilişkide bulunması önerilirken bu oran hamileliğin ilerleyen aylarında düşürülmektedir.  

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
449
85
344
58
27
122
54
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.