Fitness Aletleri & Spor Salonu Aletleri İsimleri ve Özellikleri

Fitness Aletleri & Spor Salonu Aletleri İsimleri ve Özellikleri
05.05.201615:37

Vücut geliştirmede kullanılan aletler ne işe yarar? Spor salonlarında gördüğünüz aletlerin adı nedir? Hangi aletle hangi bölge çalıştırılır? Yeni başlayanlar için merak edilen cevaplar...

Haber güncelleme tarihi 22.02.2019 11:20

Spor Salonu Aletleri

Spor salonuna yeni üye olan kişiler içeriye adımını attığı andan itibaren farklı şekillere sahip aletler görürler. Salonun büyüklüğüne göre çeşitleri artan bu aletlerin her biri farklı kasları çalıştırmak üzere geliştirilmiştir. Bazı büyük spor salonlarında abone sayısı fazla olduğu için aynı aletlerden iki ya da üçer adet bulunduğunu da düşünürsek hiç bilmeyen kişiler için oldukça kafa karıştırıcı bir görüntü yaratması normaldir.

Bu kadar çeşitli aletin içinde hangisinin ne işe yaradığını anlamak ve öğrenebilmek biraz zaman alabilir. Çoğu aletin üzerinde küçük resimlerle hangi kas gruplarını çalıştırdığı belirtiliyor olsa da aynı alet farklı şekillerde kullanılabilmekte ve daha farklı kas gruplarını da çalıştırabilmektedir.

Fitness için kullanılan ile vücut geliştirme için kullanılan aletler benzer özellikler gösterse de günümüzde sadece kadınlara hitap eden salonlarda sıkılaşmayı sağlayan aletler de bulunmaktadır. Bu aletler vücut ağırlığı ile çalışma yapmayı mümkün kılarak, daha çok form tutma ve yağ eritme gibi amaçlar için tercih edilirler.

kadinlar-icin-spor-salonu.JPG


Vücut Geliştirme Aletleri Kaça Ayrılır?

Vücut geliştirmede kullanılan aletler; dambıllar, barlar, makineler ve kondisyon aletleri olmak üzere 4 gruba ayrılır. Dambıllar ve barlar serbest ağırlıklar, makineler ise birden çok hareketi yapmaya imkan tanıyan ve güvenli yapılarıyla öne çıkan aletlerdir. Kondisyon aletleri ise ağırlıktan ziyade dayanıklılık ve kilo vermek için kullanılan makinelerdir denebilir. Şimdi bunları ayrı ayrı başlıklar altında değerlendirebiliriz.


Vücut Geliştirmede Spor Aletleri

Vücut geliştirme sırasında birçok spor aletinden faydalanırız. Peki, spor salonunda hangi spor aletleri kullanılmaktadır.


1. Dambıllar

Dambıllar, ergonomik yapılarıyla her yerde rahatça kullanılabilen ve diğer aletlerde çalıştırılamayan kasları çalıştırabilen işlevsel aletlerdir. Vücut geliştirme sporu içinde son derece önemli yere sahip olan dambıllar, ihtiyaçlara göre çeşitli şekillerde bulunabiliyor.

Vücut geliştirme sporunun çıktığı ilk zamanlardan beri var olan dambıllar, ilk üretildiğinde sadece dökme demirden oluşuyordu. Teknoloji geliştikçe ve ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli şekillerde üretilen dambılları çeşitli ebatlarda ve formlarda görebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için dambıl çeşitleri haberimize göz atabilirsiniz.

dambil-cubugu.jpg


2. Barlar

Bar deyince aklımıza ilk olarak uzun bar gelir. Uzun barlar halter müsabakalarında görmeye alışık olduğumuz dayanıklı metal çubuklardır. Genelde çelik alaşımlı malzemelerden üretilirler ve yüksek ağırlıkları taşıyabilirler. Tek başına 20 kg civarında ağırlığı bulunan metal çubuklar ihtiyaçlara göre farklı şekillerde üretilmektedirler.

Uzun bar, genelde göğüsten itme, omuzdan itme ya da squat ve deadlift gibi hareketlerde kullanılır. Uzun bardan başka boyu daha küçük olan kısa bar yoğun olarak kullanılır. Kısa bar, uzun bar kadar ağırlık kaldırma kapasitesine sahip değildir. Daha küçük kas gruplarını çalıştırmak için kullanılır. Genelde ön ve arka kol kaslarını geliştirmek için kullanılırlar. Uzun bara göre ince ve daha hafiftirler.

halter-demiri.jpg

Uzun ve kısa bar haricinde bir de şekliyle dikkat çeken z bar vardır. Z barlar anatomik yapıya ve ellerin barı tutma açısına göre tasarlanmış demir çubuklardır. Düz formda değildirler ve zigzaglı görünüme sahiptirler. Z bar adını bu tasarımları sebebiyle almışlardır. Ağırlık taşıma kapasiteleri uzun barlar kadar değildir. Kısa barlar gibi kol kaslarının ve daha özel kas gruplarının çalıştırılmasında kullanılırlar.

z-bar.jpg


3. Makineler

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar ilk zamanlarda sadece serbest ağırlıklarda çalışıyorlardı. Kaslar geliştikçe ve çalışılan ağırlıklar artmaya devam ettikçe, tehlikeli durumlar yaşanmaya başladı. Ağırlık altında kalma ve sakatlanma durumları yaşandı. 

Kasların gelişmesi için sporcunun kendini zorlaması ve gücü tükenene kadar hareketine devam etmesi gerektiği için kuvveti kalmayan kişi ağırlığın altında kaldığı zaman hayati tehlikesi bulunmaktaydı. Bunu düşünen kişiler serbest ağırlık yerine daha güvenli olan makineler tasarladılar.

bacak-gunu.jpg

Makineler, fizik kuralları ve makara sistemleri kullanılarak tasarlanan aletlerdir. Ağırlıklar serbest hareket yerine belli bir alanda ve doğrultuda hareket ederler. Ayrıca sahip oldukları emniyet tedbirleriyle de çalışmasını yapanların ağırlığın altında kalmasına ve hayati tehlike yaşamasına engel olurlar.

Makineler sahip olduğu artıların yanında bazı eksilere de sahiptirler. Serbest ağırlıklarda denge unsurunu sağlamak için aynı anda küçük kaslar çalıştırılır. Makinelerde ise bu kasların çalışmasına gerek yoktur. Orta ve ileri seviye vücut geliştiriciler zorunda kalmadıkça makine kullanmayı tercih etmezler. Buna ek olarak makinelerin sunduğu ağırlık kapasitesi belli kalıplara göredir ve istenilen şekilde arttırılamaz. işte, aşağıda sizler için Spor salonlarında yer alan makineleri inceledik...

kablolu-makine.jpg


Lat Pulldown (Sırt ve Omuz Kası Çalıştırma)

Spor salonunda bulunan spor aletleri içerisinde kanat ve sırt ağrılarını çalıştırmak için Lat Pulldown kullanılmaktadır. Barfiks çekerken zorlanan kişiler bu spor aleti sayesinde kollarını ve sırt kaslarını güçlendirecek ve daha kolay bir şekilde barfiks çekme işlemini gerçekleştirebilecek.

spor salonu makineleri


Pec Deck Fly (Göğüs Çalıştırma)

Bu spor makinesi sayesinde ilk olarak göğüs kasları, sonrasında ise koltuk altı ve kol kasları gelişmektedir. Bu spor aleti sayesinde dış göğüs kasları genişler ve dikleşir. Bayanların oldukça çok tercih ettiği spor aletlerinin başında gelen Pec Deck Fly, göğüs sarkmalarına engel olmaktadır.

spor salonu makineleri nelerdir

 


Cable Crossover (Sırt ve Omuz Çalıştırma)

Spor salonlarında en çok kullanılan spor aletlerinin başında Cable Crossover gelmektedir. Bu spor aleti sayesinde omuz, sırt, kol ve göğüs kasları gelişmektedir.

spor salonu makineleri ve aletleri

 


Low Pulley Cable Crossover (Göğüs, Omuz ve Kol Kasları Çalıştırma)

Cable Crossover ile aynı makine de yapılan Low Pulley Cable Crossover farklı bir hareket olsa da aynı şekilde Göğüs, ön omuz ve ön kol kaslarını çalıştırmaktadır.

spor salonu makineleri


Reverse Cable Crossover (Arka Omuz ve Trapez Çalıştırma)

İsminde de yer aldığı üzere bu spor makinesinde işlem ters yani çapraz bir şekil alarak yapılmaktadır. Ayakta ve oturarak yapılabilen bu hareket sırt kaslarını çalıştırır. Yapılması zor olsa da başta kürek, arka omuz ve trapez kaslarını iyi çalıştıran hareketlerdendir.

spor salonu makineleri

 


Triceps Pull Down

Bu spor aleti sayesinde vücutta arka kol kaslarının çalışması ve güçlenmesi sağlanır. Sadece kol kasları değil aynı zamanda her iki omuz kaslarını da geliştirmektedir. Farklı kas gruplarının da genişlemesinde öncü rol oynamaktadır.

spor salonu makineleri

 


Leg Press

Bacakların yukarıya kaldırılmasıyla başlanan bu hareket sayesinde ayak kasları başta olmak üzere, karın kasları ve sırt kasları çalıştırılmaktadır. Bu spor aletinde yer alan güvenlik sistemi sebebiyle ağırlık düşürme tehlikesini ortadan kaldırmaktadır.

spor salonu makineleri

 


Leg Extension

Leg Extension spor aleti sayesinde üst bacak kasları çalıştırılmaktadır. Spor aletini kullananların bu hareketi yaparken dikkat etmesi gerekmektedir. Dizlere yapılan ağır bir baskı sistematik yapılmayan hareket sonrasında sıkıntıları sebebiyet verebilir.

spor salonu makineleri

Leg Curl

Leg Extension bacaklarda üst kasları çalıştırırken, Leg Curl ise arka bacak kaslarını çalıştırmaktadır. Zorlayıcı olsa da oldukça etkili bir harekettir. Bu hareket sayesinde bacaklar genişler ve daha estetik bir görüntüye sahip olur.


Kondisyon Aletleri

Ter atmak, kas dayanıklılığı sağlamak ve kalori harcamak için tasarlanan kondisyon aletleri, spor salonlarının olmazsa olmazları arasındadır. Yürüyüş ve koşu bantları, bisiklet aleti ve eliptik bisikletler kilo vermek isteyenlerin en çok kullandığı ve üzerinde vakit geçirdiği aletlerdir.

Vücut geliştiricilerin çoğu spora başlamadan önce kondisyon aletleriyle ısınma yaparlar. Kasların ısıtılması ve metabolizmanın hızlandırılması için faydalıdırlar. Yine vücut geliştiriciler bazı günlerde yağ yakımı va kas dayanıklılığı sağlamak için kardiyo çalışmaları yaparlar. Kardiyo çalışmalarının vazgeçilmez aletleri yine kondisyon aletleridir.

kosu-bandi.jpg

Kondisyon aletleri grubuna dahil edilebilecek diğer aletler de mekik sehpalarıdır. Sehpalar her çalışma öncesinde ya da sonrasında mide egzersizleri için kullanılır. Sadece mide değil aynı zamanda bel ve yan karın kaslarının çalıştırılmasında da etkin rol oynamaktadırlar.

mekik-sehpasi-001.jpg

Önerilen İçerikYeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1292
408
1307
273
383
219
1322
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.