Çocuklarda Uyku Terörü

Çocuklarda Uyku Terörü
16.12.201509:04

Uyku terörü nedir? Uyku terörü belirtileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:16

Uyku Terörü Nedir?

Uyku terörü uyku esnasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Uykuda anormal davranışlar olarak adlandırılmaktadır. Uykunun en derin anında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Uyku terörü gecenin ilk yarısında ortaya çıkmaktadır. Uyku terörü hastalığında çocuk uykudan bağırarak ve çığlık atarak uyanmaktadır. Çocuğun yüzünde korku ifadesi vardır. Çocuğun yüzünde sararma ve göz bebeklerinde büyüme görülmektedir. Bunlar uyku terörünün belirtileridir. Bu belirtiler esnasında çocuk uyanmış olarak görülür.

 

cocuklarda-uyku-teroru.Jpeg

 

Çocuğun bilinci kapalıdır. Bu durumda çocuğun uykusu devam etmektedir. Uyku terörü sırasında çocuk yataktan kaçar gibi kalkar ve hareketlerinde farklık görülmektedir. Bu hastalık çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak ilk 5 yaş arasında görülmektedir. Çocuğun büyümesi ile uyku terörünün sıklığı azalmaktadır. 15 yaşından sonra en aza inmektedir. Bazı vakalarda tamamen ortadan kalkmaktadır. Yetişkin döneminde ise çok nadir görülür.

 

cocuklarda-uyku-teroru.jpg

 

Uyku Terörü Belirtileri Nelerdir?

Uyku terörünü çocuğun gece uykusundan bağırarak ve çığlıklar atarak uyanması ile başlamaktadır. Uyandıktan sonra yüzünde sararmalar görülür. Çocuğun göz bebeklerinde büyüme sıklıkla görülen bir durumdur. Vücudunda aşırı bir terleme yaşanır.

 

cocuklarda-uyku-teroru-001.jpg

 

Çocuk çok korkmuştur ve yüzünde korku ifadesi vardır. Hareketlerinde farklılık oluşur. Korktuğu bir şeyden kaçar gibi hareketler yapmaktadır. Hatta yataktan kaçmaya çalışır. Yastık ve yorganına vurmaya çalıştığı görülmektedir.

 

cocuklarda-uyku-teroru-004.jpg

 • Uykuda Bağırma
 • Uykuda Çığlık
 • Terleme
 • Göz bebeklerinde büyüme
 • Yüzde sararma
 • Çarpıntı
 • Hareketlerde farklılık

 

Uyku Terörü Neden Olur?

Uyku terörünün neden ortaya çıktığı bilinmemektedir fakat uyku terörüne yatkınlık olarak tabir edilen bir durum söz konusudur. Uyku terörünün genetik faktörlerden dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir fakat herhangi bir gen tespit edilmemiştir. Bazı çocuklar uyku terörüne yatkın şekilde dünyaya gelmektedir. Bu nedenle bu hastalığa sahip olmaktadırlar. Uyku terörünü tetikleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler uyku terörünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genetik faktörlerin yanı sıra psikolojik faktörlerde bu hastalığa neden olmaktadır.

 

cocuklarda-uyku-teroru-002.jpg

 

Psikolojik faktörler genellikle kardeşin dünyaya gelmesi ya da çocuğun arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlar bu hastalığa neden olabilir. Uyku hastalıkları uyku terörüne neden olan faktörler olarak bilinmektedir. Uyku terörüne neden olan uyku hastalıkları uyku apnesi ve horlama olarak adlandırılmaktadır. Bazı vakalarda ise neden olan etkenler değişiklik göstermektedir. Bazı hastalıklar bu duruma neden olabiliyor. Bunlar sara ve epilepsi hastalıklarıdır. Sara ve epilepsi hastası olan kişiler de genellikle gece uykularında uyku terörü görülmektedir.

 • Uykusuz kalma
 • Genetik faktörler
 • Psikolojik faktörler
 • Uyku hastalıkları
 • Bazı hastalıklar

 

Uyku Terörü Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku terörü hastalığında önemli olan hastalığın nedenidir. İlk olarak hastalık nedeni araştırılmalı ve tespit edilmelidir. Uyku terörünün farklı bir hastalık belirtisi olup olmadığı öğrenilmelidir. Hastalık nedeninin tespiti sonrasında bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır. Eğer başka bir hastalık belirtisi ise o hastalık tespit edilerek tedavi edilmelidir. Uyku terörünün tetikleyen uyku hastalıkları var ise bunlar tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.

 

cocuklarda-uyku-teroru-003.jpg

 

Tetikleyen faktörlerin tedavi edilmesi bu hastalığında ortadan kalmasını sağlamaktadır. Psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan uyku terörü ilaçlar yerine psikoterapi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Uyku bozukluğu bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmemiş ise bu durumda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi kişiden kişiye farklılık taşımaktadır. İlaç tedavisi izlenen tetkitlerdeki sinyallere göre seçilmektedir.

 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.