İnsomnia (Uyuyamama) Nedir?

İnsomnia (Uyuyamama) Nedir?
17.12.201509:06

İnsomnia hastalığı, kişilerin yaşam kalitesini düşürerek kişiye zarar verebilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Günümüzde pek çok kişinin dert yandığı bir tür hastalık olan İnsomnie, uyuyamama sorunsalı hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 24.04.2020 09:24

İnsomnia (Uyuyamama) Nedir?

İnsomnia uyuyamama hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık bir uyku sorunudur. Uyuyamama durumu, uyku bozukluğu olarak nitelendirilmektedir. Bu durum gece uykuya geçememe olarak görülür. Uykuya dalamama ve sürekli uyuyamama sorunlarının yaşandığı bir durumdur. İnsomnia durumu yaşayan kişiler yatağa girdikten sonra gözlerini kapalı tutamazlar. Yatakta sürekli farklı yönlere dönerek uyumaya çalışır fakat uyuyamazlar.

uyuyamama

İnsomnia hastalığı 3 farklı şekilde görülmektedir. Bunlar geçici insomnia, kısa süreli insomnia ve kronik insomnia olarak adlandırılmaktadır. Bu durum geçici, kısa süreli ve uzun süreli yaşanabilmektedir. Genellikle 1 kaç gece olan uyuyamama sorunu geçici bir durumdur fakat 1 hafta ile 3 hafta arasında bir süre ise kısa süreli uyuyamama hastalığıdır. Bu durum uzun olarak yaşanması ise kronik olarak görülmektedir. 3 haftadan fazla süren uyuyamama durumu kronik insomnia olarak adlandırılmaktadır. Eğer insomnia kronik olarak görülüyorsa bu kişiyi olumsuz şekilde etkilemektedir. Kronik bir hastalığa dönüşerek uyuma eksikliği olarak kişiye aşırı derecede zarar verebilir. Bu hastalık kişinin doğal dengesini bozarak farklı şekillerde zarar vermektedir. Bu hastalığın tedavisi de kişiyi yorabilir. Bu nedenle uyuyamama durumu dikkate alınmalıdır. İnsomnia farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

insomnia-(uyuyamama)-nedir-003.jpg

Her kişide farklı belirtiler ve bulgular göstermektedir. Yaşanan durumunun nedenleri ve bulguları araştırılmalıdır. Her rahatsızlıkta olduğu gibi insomnia dikkate alınmalı ve uzman kişiye başvurulmalıdır. Bu hastalık tedavi edilerek kişinin normal uyku düzenine geçişi sağlanmalıdır. İnsomnia tedavisinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Doktor tarafından önerilen tedavi şekli en doğru olanıdır. Bu nedenle doktor gözetimi altında olunması gerekir. 

insomnia-(uyuyamama)-nedir-004.jpg


İnsomnia (Uyuyamama) Belirtileri

 • Anksiyete ya da asabiyet
 • Konsantrasyon zorlukları
 • Depresif ruh hali
 • Uykuya geçişte zorluk
 • Uykuda kalmada zorluk
 • Gün içinde uyuklamak
 • Yorgunluk
 • Çalışma ya da okul performansında düşüş

İnsomnia yani uyuyamama hastalığı farklı bulgularla ortaya çıkmaktadır. Genel olarak ilk belirtileri uykuya geçememe ve uykuya geçme de zorluk olarak görülmektedir. Kişilerde asabiyet ve tedirginlik yaşanır. Bu durum depresif bir ruh haline neden olmaktadır. Kişilerde konsatrasyon zorlukları yaşanır. Bu durum okul ya da çalışma hayatlarında düşüşü gösterir. Gün içinde uyuklama hali sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. 

insomnia-(uyuyamama)-nedir-008.jpg


İnsomnia (Uyuyamama) Nedenleri

 • Alkol kullanımı
 • Anksiyete ya da endişe
 • Belli başlı ilaçlar
 • Vardiyalı çalışmak 
 • Kahve içmek ya da diğer kafeinli içecekler veya diğer uyarıcıları kullanmak
 • Gürültü, ışık ya da aşırı sıcaklık gibi çevresel etkiler
 • Sıcaklık basması gibi menopoz semptomları
 • Stres

İnsomnia hastalığı birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Bunlar ilk olarak psikolojik nedenler olarak görülmektedir. Psikolojik nedenler birbirinden farklılık göstermektedir. Stres altındaki kişiler sürekli uyku problemleri çekmektedir. Aynı zamanda endişe, korku ve tedirginlik yaşayan insanlarda uyuyamama durumu sıklıkla görülmektedir.

insomnia-(uyuyamama)-nedir.jpg

Psikolojik nedenlerin yanı sıra alkol kullanımı da insomnia hastalığına neden olmaktadır. Alkolün aşırı kullanımı da bu hastalığa neden olabilir. Kullanılan bazı ilaçların farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler her kişide farklı şekilde kendini gösterir. Bazı kişilerde ise uyuyamama hastalığı olarak görülebilir. Tüketilen içecekler ve yiyecekler de etken olabilir. Bunlar genellikle kafeinli içecekler ve uyarıcı etkisi olan içecek ve yiyeceklerdir. Meslek grupları uyku bozukluklarına sebebiyet vermektedir. İnsanlar farklı meslek gruplarında çalışmaktadırlar. Bazı meslek grupları gece vardiyalı olarak çalışılmaktadır. Bu durumda olan kişilerin uyku düzenleri farklı olduğu için uyuyamama hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır. Düzenli ve sağlıklı uyku için uyunacak ortam önemlidir. Bu nedenle gürültü, ışık, aşırı sıcaklık ve rahatsız yatak gibi durumlarda bu hastalığa neden olan faktörler arasındadır. 

insomnia-(uyuyamama)-nedir-007.jpg


İnsomnia (Uyuyamama) Tedavisi

İnsomnia tedavisinde önemli olan hastalığın neden olduğu faktörlerdir. Bu yüzden ilk olarak bu hastalığın nedenleri araştırılmalı ve tedavi uygulanmalıdır. İnsomnia hastalığı uyku uzmanları, psikolog ya da pskiyatriler tarafından tedavi edilmelidir. İnsomnia birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Uzman kişiler tarafından hastanın pskolojik ve fiziksel değerlendirilmeleri yapılmalıdır. Bunların en sık rastlanan durumu psikolojik nedenlerdir.

insomnia-(uyuyamama)-nedir-005.jpg

Psikolojik nedenlerden dolayı oluşan uyuyamama durumu psikolog ya da psikiyatri uzmanları tarafından tedavi edilmektedir. Bu tedavi yönteminde genellikle kişiye psikolojik destek uygulanmaktadır. Bu tedavinin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. İlaç tedavisi 3 – 4 hafta süreli bir tedavidir. İnsomnia hastalığı tedavisi doktorun önerdiği şekilde sürdürülmelidir. Kesin sonuç alabilmek için tedavi süreci aksatılmamalıdır. 

insomnia-(uyuyamama)-nedir-006.jpg

Önerilen İçerik;

 İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
2
2
2
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.