Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları
30.07.201510:42

Uyku bozukluklarının çeşitleri ve belirtileri hakkında her şey...

Haber güncelleme tarihi 10.02.2018 08:58

Birçok insan uyku bozukluklarından yakınmaktadır. Tüm yetişkinlerin üçte biri ile yarısı kadarının, düzenli olarak yeterli uyuyamadıkları ve problemin daha da kötüye gittiği görülmektedir.

Araştırmalara göre Amerikalılar 1950'lerde geceleri ortalama 8-12 saat uyuyorlardı ama 1990'lardan beri bu süre gecede 7 saate kadar inmiştir. Haftalarca ve aylarca her gece bir iki saatlik uyku kaybı, insanların özellikle monoton işlerdeki dikkatini ve bazı şeyleri hatırlamasını güçleştirmektedir. Tepki hızı yavaşlar, davranış yordanamaz hale gelir, kazalar, yargılamada hatalar artar, üretkenlik ve karar verme yeteneği azalır.

İnsomni, uykuya dalma ya da gece boyunca uykuda kalma güçlüğü olarak tanımlanmaktadır. İnsomni nöbetlerinin çoğu stres verici olaylardan kaynaklanmaktadır ve geçicidir. Ancak insomni bazı kişilerin yaşamlarında kalıcı bir sorun oluşturur. Uyku ilaçları zamanla etkililiklerini kaybettikleri için genellikle karşıt etkiler ortaya çıkartır.

Bazı araştırmacılar için insomninin kökleri, depresyon gibi uzun bir süreden beri devam etmekte olan psikolojik sorunlardadır.

Apne, gece nefes alma güçlükleri ve gün boyunca da tüketilmişlik duygusu olarak açıklanmaktadır. Nüfusun %2-4'ünü etkileyen apne, gece ortaya çıkan solunum yollarıyla ilişkilidir: Şiddetli durumlarda kişi uykuya daldıktan sonra solunum gerçekten durur.

Kandaki karbondioksit düzeyi belirli bir noktaya yükseldiğinde, apnesi olan kişi kısa bir bilinç durumuna geçerek sıçrar. Bunun bir gecede yüzlerce kez gerçekleşmesi nedeniyle, apne hastaları doğal olarak gün boyunca kendilerini yorgun ve uykusuz hissederler.

Apne hastaları, depresyondan, cinsel işlev bozukluklarından, odaklanma güçlüğünden ve baş ağrılarından yakınırlar. Apne özellikle uyku ilacını yaygın olarak kullanan yaşlılar arasında daha fazla görülmektedir.

Uyku Bozukluklarının Belirtileri

Narkolepsi, gün içerisinde ani uyuklamalar ve duygusal heyecan anlarının ardından gelen ani kas tonusu kaybıyla tanımlanan kalıtımsal bir uyku bozukluğudur. Bir konuşmanın ardından ya da dikkat gerektiren faaliyetlerin ortasında aniden uyuklamasına neden olan kalıtımsal bir bozukluktur.

Bir şaka, kızgınlık veya cinsel uyarılma kas tonusunda zayıflamaya neden olabilir. Bozukluğun bir diğer belirtisi REM uykusuna girilmesidir. Narkolepsinin, merkezi sistemdeki bir sorundan kaynaklandığına inanılmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.