Narkolepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Narkolepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
09.06.201615:43

Narkolepsi, aşırı uyku eğilimi olarak ifade edilmektedir. Hastalığın çeşitli belirtileri görülmektedir. Narkolepsi, tedavi edilmesi gereken nörolojik bir hastalıktır. Bu nedenle erken teşhis önem taşımaktadır.

Haber güncelleme tarihi 04.01.2019 12:11

Narkolepsi Nedir?

Narkolepsi, aşırı gündüz ani ataklarıyla gelişen kronik uyku bozukluğudur. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler çevre şartları ne olursa olsun uzun süre uyanık kalmakta zorlanmaktadır. Narkolepsi, günlük hayatta ciddi kesintilere sebep olmaktadır. Bu hastalık istem dışı gelişmektedir. Kişiler elinde olmadan olduğu yerde derin uykuya dalmaktadır. Bu şekilde uyku nöbetleri yaşanmaktadır. Uyku nöbetleri, günde 25 – 30 defa tekrar etmektedir. Nöbetler genellikle kısa sürmektedir. Kişilerin kendiliğinden uyanmasıyla son bulmaktadır. Uyku hali herhangi bir ortamda başlayabilir. Kitap okurken, yüzerken, çalışırken, yemek yerken ya da cinsellik sırasında uyku hali yaşanabilir. Bazı vakalarda uyku hali geldiğinde hissedilebilir.

uyku bozukluğu

Narkolepsinin ilerlemesi durumunda uyku hali geldiğinde hissedilmemektedir. Narkolepsinin, otomobil ve uçak kazalarına yol açan bir hastalık olduğu belirtilmektedir. Bu hastalık %15, direksiyon başında iken, %8 alkollü araba kullanmaya bağlı olarak yaşanır. Genellikle genç erişkinlerde görülmektedir. 30 yaşından sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durum kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

narkolepsi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Narkolepsi Belirtileri Nelerdir?

1. Gündüz aşırı uykulu olma hali

Narkolepsi hastalığının en önemli belirtisidir. Bu durum kontrol edilemez. Kendiliğinden gelişen uyku isteğidir. Gündüz aşırı uykulu olma hali, birdenbire oluşmaktadır. Bu durumu yaşayan kişiler herhangi bir yerde, herhangi bir zaman uyumaktadırlar. Aniden uykuya dalabilirler. Uyanıp kendini dinlenmiş olarak hissedip, tekrar uyuyabilirler. Bu kişiler gün içinde az uyanık olurlar. Gündüz aşırı uykulu hissetmektedirler.

2. Kas gücünün ani kaybı

Kas gücünün aniden kaybına katapleksi denilmektedir. Kasların birdenbire gücünü kaybetmesi ile meydana gelmektedir. Bu durum birkaç saniye ya da birkaç dakika sürmektedir. Yaşanan bu durum kontrol edilemez. Genellikle olumsuz duygu halleri görülmektedir. Bunlar; gülme, heyecan, korku, şaşırma ve kızgınlıktır. Katapleksi yaşayanlar genellikle 1 yıl içinde birkaç kez nöbet geçirirler.

3. Uyku felci

Narkolepsi hastaları, uyku felci yaşamaktadırlar. Bu durum kısa süreli felç olarak ifade edilmektedir. Uyku felci kontrol edilemez.

4. Halüsinasyonlar

Uyku getirici halüsinasyonlar olarak adlandırılır. İlk uyuduğunda ya da uyanma sırasında REM uykusuna hızlı geçiş meydana gelmektedir. Düş görmeye başlarken yarı uykudadırlar. Düşleri gerçek olarak algılarlar.


Narkolepsi Tedavisi Nasıl Olur?

Narkolepsi, nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Narkolepsinin doğru teşhis edilmesi gerekmektedir. Diğer uyku hastalıkları ya da uyku bozukluklarıyla karıştırılmamalıdır. Bu hastalığı yaşadığını düşünen kişiler, doktora başvurmalıdır. Kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Bu nedenle kişiler kısa süre içinde doktora başvurmalıdır.

narkolepsi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

Yaşanan belirtiler doğru şekilde doktora tarif edilmelidir. Bu durum tanı koymada yardımcı olmaktadır. Bu nedenle belirtiler gerekli ve doğru şekilde tarif edilir. Çok sık görülen bir hastalık değildir. Bu nedenle diğer uyku hastalıklarıyla karıştırabilir. Bu yüzden uzman kişiye başvurulmalıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde tedavi yöntemleri daha da gelişmektedir. Hastalığın tedavisinde ilaç yöntemi uygulanmaktadır. İlaç yöntemi ile hastanın yaşadığı belirtiler yavaşça ortadan azaltılmaktadır. Belirli bir süre sonrasında ise hastalık ortadan kalkmaktadır. İlaçlar doktor kontrolü altında gereken şekilde kullanılmalıdır. Hastalığın diğer belirtilerinde ise antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Vakaların çoğunda % 100 olumlu sonuçlar alınmaktadır.

narkolepsi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Önerilen İçerik;

 Rahat Uyku İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
8
5
4
2
4
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.