Bağırsak Düğümlenmesi Nedir? İleus Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir? İleus Ameliyatı Nasıl Yapılır?
11.07.202016:26

Halk arasında bağırsak düğümlenmesi veya tıkanması olarak bilinen ileus ameliyatı nasıl yapılır? Yüksek teknolojili tıbbi cihazlarla ileus hastalığından kolayca kurtulabilirsiniz. İleus ameliyatı hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 11.07.2020 16:41

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir? İleus Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Bağırsak tıkanması veya bağırsak düğümlenmesi olarakda bilinen ileus, besin maddelerinin sindirimi sırasında ağızdan makata (anüs) doğru ilerlemesi gerekirken herhangi bir sebebe bağlı olarak bu ilerlemenin engellenmesi durumudur. Bu durum kalın bağırsağa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi ince bağırsağa bağlı hastalıklardanda kaynaklanabilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, bağırsak tıkanıklığı meydana gelmesi durumunda tıkanıklık alanının arkasında gıda, sıvılar, mide asitleri ve gaz birikeceğini ve yeterli basınç biriktiğinde, bağırsakların patlayabileceğini, zararlı bağırsak içeriğini ve bakterileri karın boşluğuna sızabileceğini söylemektedir. Bu hayatı tehdit eden bir komplikasyondur. Öte yandan bağırsak tıkanıklığının birçok potansiyel nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceğini hatırlatan Dr. Kurt, bu hastalıkta erken tanı ve tedavi çok önemli olduğunu, tedavi edilmeyen bağırsak tıkanıklığının ölümcül olabileceğini söylemektedir. Bağırsak tıkanıklığı belirtileri arasında:

 • şiddetli şişkinlik
 • karın ağrısı
 • iştah azalması
 • mide bulantısı
 • kusma
 • gaz veya dışkı geçirememe
 • kabızlık
 • ishal
 • şiddetli karın krampları
 • karın şişliği

Bazı semptomlar, tıkanıklığın yeri ve süresine bağlı olabilir. Örneğin, kusma ince bağırsak tıkanıklığının erken bir işaretidir. Bu durum devam ederse, kalın bağırsağınızın tıkanmasınada sebep olabilir. Kısmi bir tıkanma ishale neden olabilirken, tam bir tıkanıklık gaz veya dışkı geçirememeye neden olabilir.


İleus Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Tedavi, tıkanıklığın konumuna ve şiddetine bağlıdır. Sorunu evde tedavi etmeye çalışmayın. Uygun tedavi, bağırsak tıkanıklığının tipine bağlıdır. Kısmi tıkanmalar veya ileus için, sadece bağırsakları dinlendirerek ve intravenöz (IV) sıvılar vererek tedavi etmek mümkün olabilir . Bağırsak istirahati, bu süre zarfında yiyecek hiçbir şey vermemeniz veya sadece sıvıları temizlemeniz anlamına gelir. Tıkanmanın nedeni biliniyorsa, doktorunuz da bunu tedavi eder. Dehidrasyonun tedavisi önemlidir. Bir doktor size elektrolit dengesizliğini düzeltmek için IV sıvı verebilir. İdrarı boşaltmak için mesanenize bir kateter yerleştirilebilir.

Bu önlemler başarısız olursa veya belirtileriniz kötüleşirse ameliyat gerekecektir. Bu durumda tedavi genellikle hastanede yatmayı gerektirir. Size IV sıvı verilecektir, çünkü dehidrasyonu hafifletmeye ek olarak, ameliyat sırasında şokun önlenmesine yardımcı olacaktır. İleus ameliyatında cerrah ölü doku bölümünü çıkarmak ve bağırsağınızın iki sağlıklı ucuna yeniden katılmak için bir operasyon gerçekleştirecektir. Eğer tıkanıklığınnendeni mekanik bir engelse bu durum ameliyatla çözüme kavuşmaktadır. 

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.