Aviofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aviofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
30.05.201617:55

Fobiler, insanların hayatını olumsuz etkileyen durumlardır. Özellikle aviofobi, kişilerin üzerinde büyük bir baskıya neden olmaktadır. Bu rahatsızlık çeşitli belirtiler vererek kişiyi huzursuz etmektedir. Aviofobi, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Haber güncelleme tarihi 26.02.2020 09:49

Aviofobi Nedir?

Aviofobi, uçuş korkusudur. Günümüzde birçok kişi uçuş korkusu yaşamaktadır. Uçuş korkusu, son yıllarda hızla yayılmaktadır. Günlük yaşamda çoğu kişiden uçuş korkusu veya uçak korkusu kelimesi duyabilirsiniz. Bu durum bir rahatsızlıktır. Ruhsal bir rahatsızlık olan uçuş korkusu çocuk ya da yetişkinlerde görülebilir. Uçuş korkusu, tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalıktır. Bu durum kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Kişiler bu korkuları nedeniyle seyahat özgürlüklerini yaşayamamaktadırlar. Bu korku çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

aviofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Geçmişte ve günümüzde yaşanan uçak kazaları, uçak kazası nedeniyle ölümler, havada panik, uçak kaçırma gibi durumlar ve izlenen filmler, korku temalıdır. Bu tarz olaylar, filmler ya da yayınlar dikkat çekici ve dehşet vericidir. Bu durumlar uçuş korkusu olan kişilerin korkularını pekiştirmektedir. Bu nedenle fobi oluşmasına neden olmaktadır. Bazı kişilerde ise bu korku uçağa bindiği zaman anlaşılmaktadır. Kişiler uçağa bindiklerinde endişe hissine kapılır. Endişe hissine farklı belirtiler de eklenir ve kişi bu durumda aviofobi rahatsızlığı olduğunu anlar. Fobiler, genel anlamda kişileri duygusal anlamda oldukça zorlamaktadır. Uçuş korkusu oldukça zorludur ve kişiye büyük bir sıkıntı yaşattırır. İnsanların genetik özelliğinde yüksekten düşme ve şiddetli sarsıntı durumu bulunmaktadır. Bu durumlar her insanda farklı derecede olur. Aynı zamanda kişilerin farklı tepkiler vermesine neden olur. Uçuş korkusu, kişide çeşitli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişiler neredeyse kontrolünü kaybedecek duruma dahi gelebilirler. Bu nedenle aviofobi rahatsızlığı olan kişiler tedavi edilmelidir. Yaşamlarını sürdürebilmesi, yani seyahat özgürlüklerini kısıtlamamak için bu fobi yenilmelidir. Uzman kişilerden destek alarak belirli bir süre bu korkudan kurtulmaları gerekir. 

aviofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Aviofobi Belirtileri Nelerdir?

 • Vücutta uyuşma
 • Kas ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yutma güçlüğü
 • Boğazda düğümlenme
 • Nefes almada zorluk
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Baygınlık
 • Gerginlik
 • Öfke
 • Kontrolü kaybetme durumu
 • Ölüm korkusu
 • Halsizlik
 • Güçsüzlük
 • Sersemlik
 • Bulanık görme
 • Noktacıklar ve benekler görme

aviofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Aviofobiye Neler Neden Olur?

Uçma korkusunu arttırmaya yardımcı olan bir faktör uçak kazalarının ağır medya kapsamıdır. Bir uçak kazasının televizyonda ya da gazetede gördüğü görüntülerin görülmesi, gerçek riski bile hesaba katmadan hava yolculuğunun güvenliğiyle ilgili görüşlerini dile getirebilir. Uzun kuyruklar, vücut aramaları ve X-ray tarayıcıları gibi havaalanı güvenlik önlemleri de bazı insanlarda endişe duygularını tetikleyebilir. Bazen korku, geçmişte kötü hava türbülansı olan bir uçuş gibi kötü bir deneyimin sonucudur.

aviofobiye-neler-neden-olur.jpg


Aviofobi Tedavisi

Aviofobi, kişinin uçağa bindiği ya da uçağa binmeyi düşündüğü zaman ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişilerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Uçuş korkusu nedeniyle çoğu kişi seyahat özgürlüğünü yaşayamamaktadırlar. Uçuş korkusu tedavi edilmesi gereken ruhsal bir sorundur. Kişiler uzman kişiye başvurarak tedavi olmalıdır. Aviofobi, çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir. Bu rahatsızlığın birçok nedeni vardır. Bunlar genellikle kişinin daha önce uçakta yaşadığı korku nedeniyle meydana gelirken, bazı kişilerde kendiliğinden gelişmektedir. Uçuş fobisi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Genellikle etkene yönelik terapi uygulanmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ilaç yöntemi uygulanamamaktadır.

aviofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

İlaç tedavi çok tercih edilmemektedir. Aviofobi tedavisinde kişilerin yaşadığı korkunun nedeni önemlidir. Korkunun nedeni tespit edilerek, tedavi yöntemi seçilmelidir. Tedavi süreci uzman kişinin belirlediği düzende olmalıdır. Tedavi sürecinde kişiye uygulanan terapiler bu rahatsızlığın ortadan kalmasını sağlamaktadır. 

aviofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Önerilen İçerik;

 Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.