Akrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
31.05.201611:58

Akrofobi, günümüzde sıklıkla görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu durum yükseklik korkusu olarak tabir edilir. Akrofobinin, tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmez ise kişinin yaşam kalitesini düşürebilir.

Haber güncelleme tarihi 03.01.2019 15:06

Akrofobi Nedir?

Akrofobi, yükseklik korkusudur. Yüksek yerlere çıkmayı önleyen, yüksek ortamlarda yaşanan korku olarak ifade edilir. Akrofobi, uçma korkusuyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu iki durum arasında fark vardır. Toplumlarda genellikle yükseklik korkusu oldukça fazla görülmektedir. Bu durum çocuk, yetişkin her insanda görülebilen bir fobidir. Fobiler, insanların hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kontrol altına alınması gerekmektedir. Diğer fobilerde olduğu gibi bu fobide de derece önem taşımaktadır. Akrofobi hastalığı genellikle derecelere göre farklılık göstermektedir. Bazı vakalarda yüksek binalara çıkmak korku verirken, bazı vakalarda merdivenleri çıkarken bile korku yaşanmaktadır. Genellikle boşluktan tedirgin olma durumu olarak görülse de, bu durum bir denge sorunudur. Gözlerin yüksek bir yerden aşağıya bakma durumunda uzaklığı hesaplayamaması, beyne verdiği mesaj ile ayakların yere temas etmesinin beyne verdiği mesaj beyinde çelişki oluşturmaktadır. Yükseklik korkusunun ortaya çıkma durumu bu çelişkiye bağlılık göstermektedir. Bu korkuyu yaşayan kişilerin yaşam kaliteleri düşüktür.

akrofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Fobilerin derecesine göre birey yüksek olabileceğini varsayarak daha önce gitmediği yerlere gitmemeyi tercih eder. Bazı vakalarda ise bazen yüksek katta olduğu gerekçesiyle arkadaşlarına bile gitmeyebilir. Bu durum kişilerin sosyal yaşantısını ve tüm hayatını etkilemektedir. Bu nedenle kişiler tedavi görmelidir. Akrofobi hastalığının tedavisi bulunmaktadır. Gereken tedavi uygulanırsa kişi bu korkusunu yenebilir. Bu korkuyu yenmek kişinin yaşam kalitesini artırarak, sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olur. akrofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Akrofobi Belirtileri Nelerdir?

Akrofobi, çeşitli belirtilerle görülmektedir. Genellikle diğer fobilerde olduğu gibi akrofobide de belirtiler benzerlik göstermektedir. Yükseklik korkusu olan kişiler bu durumla yüz yüze gelince rahatsızlık belirti vermektedir. Kişilerde ilk olarak baş dönmesi hissedilir. Bu durum oldukça şiddetlidir. Bazı durumlarda baş dönmesi farklı olaylarla karıştırılmaktadır. Yükseklik korkusu, yoğun baş dönmesini yaşatır. Bu nedenle baş dönmesi sıradan bir durum olarak görülmemelidir. Yükseklik korkusu nedeniyle yaşanan baş dönmesinde kişiler yoğun ve daha farklı yaşar. Kişi yüksek ortamlarda kendisine güvenmez.

akrofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

Vücut dengesine güvenemez ve sürekli tutunacak yer arar. Destek sağlayacak yer ararlar. Akrofobi belirtileri diğer fobi belirtilerinden farklı değildir. Kişide fiziksel ve duygusal belirtiler görülmektedir. Terleme, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, titreme, ağlama, panik, kilitlenme, karar verememe, sinirlilik hali, endişe gibi durumlar görülmektedir. 

 • Baş dönmesi
 • Terleme
 • Kalp çarpıntısı
 • Panik
 • Kilitlenme
 • Sinirlilik hali
 • Endişe
 • Titreme
 • Ağlama
 • Karar verememe

akrofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg


Akrofobi Tedavisi 

Akrofobi, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Akrofobi yaşayan kişiler, ilk olarak uzman kişiye başvurmalıdır. Bu durum uzman kişi tarafından incelenmeli ve gözlemlenmelidir. Vakanın bu korkuyu yaşama nedenleri araştırılmalıdır. Genellikle hastalığın oluşma nedenine göre tedavi uygulanması gerekir. Bu yüzden akrofobinin oluşum nedeni belirlenmelidir. Vakanın korku derecesi de önem taşımaktadır. Bu nedenle vakanın neden korku yaşadığı, bu durumu hangi derecede yaşadığı önemlidir. Bu durumlar gözlemlenmelidir. Bazı vakalardan kendiliğinden ortaya çıkarken bazı vakalarda ise bir olay sonrasında meydana gelmektedir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak tedavi süreci belirlenmelidir. Tedavi, doktorun önerdiği şekilde devam etmelidir.

akrofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.JPG

Tedavi asla aksatılmamalıdır. Aksadığı takdirde bazı vakalarda başa dönüş yaşanmaktadır. Bu nedenle tedavi doktorun önerdiği ve düzenlediği biçimde olmalıdır. Bunların yanı sıra vakanın farklı bir rahatsızlığı olup olmadığı araştırmalıdır. Bazı durumlarda etken olan sebepler olabiliyor. Bu nedenle kişilerin farklı hastalıklara sahip olup olmadığı önem taşımaktadır. Akrofobi tedavisinde genellikle terapi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi çok tercih edilmemektedir. Kişiler korkularıyla yüzleştirilmelidir. Korkularıyla yüzleştirilirken bir travma yaşamaması için terapi düzenlenmelidir. Kişi cesaretlendirilmelidir. Bazı vakalarda ilaç kullanımı tercih edilmektedir. Genellikle antidepresan kullanımı gerekmektedir. Bu ilaçlar kişiyi hazırlama sürecinde destek olmaktadır. Terapiler devam eder ve zamanla korku en küçük dereceye iner. Sanal ortamlarda kişi korkusuyla yüzleştirilir. Daha sonra ise gerçek ortamlarda kişiler korkularıyla yüzleşir. Terapiler de kişilere büyük fayda sağlamaktadır. 

Önerilen İçerik;
 Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
0
2
1
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.