Tokofobi Nedir? Doğum Korkusu Hakkında Bilgi

Tokofobi Nedir? Doğum Korkusu Hakkında Bilgi
02.01.201614:37

Psikolojik bir tür rahatsızlık olan Tokofobi, anlamı doğum korkusudur. Hamile bayanların veya hamile kalmayı düşünen bayanlarda meydana gelen bu hastalık pek çok kişinin başına gelebilmektedir. Tokofobi hakkında ayrıntılı bilgi bu içeriğimizde.

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 17:19

Bayanlarda görülen ruhsal bir tür rahatsızlık olan tokofobi, günümüzde sıkça rastlanan hastalıkların arasında yer almaktadır. Bayanların doğum korkusu olarak adlandırdığı bu hastalık, bilim adamları açısından, tamamen psikolojik bir hastalık olmadığı yönde iddialar ortaya çıkmaktadır. Tüm bu yaşanan durumlara karşın insanların akıllarına gelen sorular ise şöyle. Tokofobi nedir? Tokofobi türleri nelerdir? Doğum korkusu nasıl yenilir? Hamilelik korkusu nasıl yenilir? Premer tokofobi nedir? Sekonder tokofobi nedir? Tokofobi belirtileri nedir? Tokofobi nedenleri nelerdir? Tokofobi tedavisi nasıldır? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

tokofobi


Tokofobi Nedir? Tokofobi Hakkında Bilgi

Tokofobi, doğum korkusu olarak adlandırılmaktadır. Bu durum psikolojik bir rahatsızlıktır. Tokofobi sıklıkla rastlanmaktadır. Kadınların sürekli aklında merak konusu olan bir durumdur doğum, bu nedenle bazı kadınlar fobi yani korku haline dönüşebiliyor. Bu fobi kadınların yaşamını olumsuz etkileyen bir faktör oluyor. Neredeyse bazı kadınlar bu korku yüzünden çocuk sahibi olmak istemiyor.

tokofobi-nedir-001.jpg

Bu vaka da kadınlar doğum yapmaya korktukları için hamile kalma durumu da fobi haline geliyor. Tokofobi, doğum korkusu olarak adlandırılsa da hamilelik korkusu da barındırıyor. Bu rahatsızlığın temelinde farklı ve ciddi sorunlar görülüyor. Genel olarak normal olarak düşünülse de tokofobi ciddi bir psikolojik hastalıktır. Bu nedenle dikkate alınması gerekmektedir. Son yıllarda hızla artan sezeryan doğum bazı vakalara örnek olmaktadır. Doğum türü genellikle doktorun önerisi olması gerekmektedir çünkü doğum sadece kadının karar verebileceği bir durum değildir. Doğumun normal ya da sezeryan olma durumun da birçok etken bulunmaktadır. Bunlar bazen bazı rahatsızlıklar, fizyolojik durumlar olabiliyor. Bu nedenle doktorlar doğum yapacak kişinin muayene, kontrol ve takipleri sonrasında karar veriyor fakat günümüzde bazı kişiler tokofobi nedeniyle sezeryan doğumu tercih etmektedir. Tokofobinin farklı türleri bulunmaktadır. Birbirinden farklı türleri olduğu için farklı reaksiyon göstermektedir.

tokofobi-nedir-004.jpg


Tokofobi Türleri Nelerdir?

Doğum korkusu olarak adlandırılan Tokofobi günümüzde pek çok bayanda görülen bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Tokofobinin, Premer Tokofobi ve Sekonder Tokofobi olmak üzere iki çeşit türü bulunmaktadır. İşte tokofobinin türleri;


1. Premer Tokofobi

Premer tokofobi, hamilelik döneminde depresyon olarak beraber görülmektedir. Premer tokofobi çok sık rastlanan bir durumdur fakat bu durum pek ciddiye alınmamaktadır. Bu nedenle travmalara neden olmaktadır. Genellikle yeni evlenen çiftlerde görülen bir durumdur. İlk kez çocuk sahibi olacak kişilerde bu korku sıklıkla görülür. İlk kez hamile kalacak kadında hamile kalma korkusu, doğum korkusu oluşur. Bu nedenle bazı vakalarda çocuk düşürme eylemi görülür. Hatta bazı kişiler ise kürtaj yöntemine başvururlar. Bu şekilde hamileliğine son verirler. 

tokofobi-nedir-002.jpg


2. Sekonder Tokofobi

Sekonder tokofobi premer tokofobiden farklıden göstermektedir. Bu durum üst üste düşük yapmış kişilerde görülmektedir. Sekonder tokofobinin altında yatan nedenler oldukça ciddi durumlardan meydana gelir. Bazı vakalarda ise defalarca düşük yapan, bebeğin ölü doğması ve kürtaj olarak görülür. Bir diğer etken ise daha önce yaptığı doğumlarda yaşadığı ağrılar, sancılar ya da olumsuz durumlarla oluşan duygulardır. Hamilelik döneminde oluşan depresyonla beraber yaşanmaktadır. Bu kişiler doğum korkusu olmayan, başta hamile kalma korkusu olmayan ya da hamilelikten korkmayan kişilerde görülmektedir.

tokofobi-nedir-007.jpg


Tokofobi Belirtileri Nelerdir?

Tokofobi rahatsızlığı olan kişilerde birçok durumlar görülmektedir. Her kadında bu durumlar farklılık gösterebilir. Hatta bir kişide görülen bulgular diğer kişide aksi şekilde yaşanabilir. Bazı kişilerde aşırı bir uyku hali görülürken, bazı kişilerde ise uykusuzluk hali görülür. Sürekli bir yorgunluk durumu yaşanır. Yorgunluk haliyle beraber enerji kaybıda görülür. Ruh halinde birçok değişiklik yaşanmaktadır. Bunlar aşırı sinirli olma, ağlama krizleri ve panik atak gibi farklı şekillerde görülür. Kişiler sık sık kabus görür. Yeme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler oluşur. Kişide fizyolojik olarak bir rahatsızlık olmasa da bedensel yakınmalar yaşanır. Bu durum psikolojik nedenlerden dolayı oluşur. Bunların yanı sıra odaklanma zorluğu yaşanmaktadır. Aile, arkadaş, çevre ve konularında odaklanma sorunu oluşur. 

 • Uykusuzluk
 • Aşırı uyku
 • Yorgunluk
 • Enerji kaybı
 • Sinirlilik hali
 • Ağlama krizleri
 • Kalp çarpıntısı
 • Kabus görme
 • Panik ataklar
 • Yeme alışkanlığında değişiklik
 • Bedensel yakınmalar
 • Fiziksel hareketlilik 
 • Odaklanma güçlüğü

tokofobi-nedir-006.jpg


Tokofobi Nedenleri Nelerdir?

Tokofobinin oluşmasında farklı nedenler görülmektedir. Bu durum sosyal ve kültürel nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Tokofobinin kökeni genellikle kadınların kulaktan dolma bilgilerle karşılaşması nedeniyle oluşur. Birçok kişiden duyulan doğum hikayeleri kişilerin farklı düşüncelere kapılmasına neden olabilir. Bu yüzden kişilerde kaygı oluşur.

tokofobi-nedir-003.jpg

Kaygı doğum korkusunun temelinde yatan etkenlerdir. Genellikle kaygı yatkınlığı ve anksiyete bozukluğuna genetik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülmektedir. Bazı vakalarda ise çocukluk döneminde yaşanan cinsel istismar ve travmalar tokofobinin temel nedeni olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bazı kişilerde ise daha önce yaptığı doğumda yaşadığı olumsuzluklar, düşük durumları ve kürtaj durumları kişilerin doğum korkusu yaşanmasına neden olmaktadır. Bazı araştırmalara göre kadınların bir kısmı doğacak bebeklerinin sağlığı için endişe duyarken, bir kısmı ise doğum sırasında yaşanacak ağrılar nedeniyle endişe duymaktadır. Ayrıca bazı vakalarda ise güvensizlik duygusu oluşur. Güvensizlik duygusu genellikle doktor ve hastaneye karşıya hissedilir. Bu nedenle doğum korkusu oluşmaktadır. 

tokofobi nedenleri


Tokofobi Tedavisi Nasıldır?

Tokofobi psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Genellikle psikolog desteği ile bu rahatsızlık kolayca atlatılabilir. Bu nedenle kişileri bir psikologa başvurması gerekmektedir. Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde anne adayları belli aralıklarla psikologlardan destek almalıdır. Bu durumda kişiye terapi uygulanarak olumsuz düşüncelerden kurtulması sağlanmalıdır. Terapi desteğinin yanı sıra uzman kişiler tarafından kişi bilgilendirilmelidir. Doğru bilgi olumsuz düşüncelerin silinmesini sağlamaktadır. Bu şekilde hasta bilinçlenerek hamilelik ve doğumla ilgili her konuyu doğru şekilde öğrenir ve endişe duyma durumunu geride bırakır. 

tokofobi-nedir.jpg

Önerilen İçerik;

 Tükenmişlik Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.