Nomofobi Nedir? Telefon Yoksunluğu Belirtileri ve Tedavisi

Nomofobi Nedir? Telefon Yoksunluğu Belirtileri ve Tedavisi
31.05.201615:46

Günümüzde çok fazla kişinin muzdarip olduğu nomofobinin nedenlerini, belirtilerini, tedavisini ve hakkında bilinmesi gerekenleri içeriğimizde inceledik.

Haber güncelleme tarihi 30.12.2022 09:29

Çağımızın hastalığı olan nomofobi, cep telefonundan mahrum kalma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Teknolojinin hayatımıza girmesi çoğu durumda kazanım sağlasa da, bazı durumlarda büyük zararlara neden olmaktadır. Bu içeriğimizde bu zararlardan birisi olan nomofobi hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

İşte nomofobi hakkında her şey...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi

Teknolojinin getirdiği birçok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan biri ise nomofobidir. Nomofobi, bireyin cep telefonundan ayrı kalma korkusudur. Dünyada bu durum ‘’No Mobile Phobia’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler, telefonlarını hayatlarının vazgeçilmezi olarak görmektedirler. Bu nedenle bu cihazlardan bir saniye bile ayrı kalamazlar.

Nomofobi Kimlerde Görülür?

Nomofobi

Bu durum genellikle genç nesilde görülse de ileri yaştaki kişilerde de karşımıza çıkabilmektedir. Genç bireyleri tetikleyen bu korku kişinin hem sosyal yaşamdan uzaklaşmasına hem de ruhsal sorunlar yaşamasına neden oluyor.

Bireylerin yaşamını etkileyen bu durum aynı zamanda yaşam kalitesini de düşürüyor. Bu korku sonucunda teknoloji bağımlılığının ne kadar büyük boyutlarda olduğu görülüyor. Ek olarak nomofobinin kadınlara oranla erkeklerde daha sık görüldüğünü söyleyelim.

Nomofobi Neden Olur?

Nomofobi

Teknolojinin giderek gelişmesiyle iletişim kurma araçlarımız da değişmiştir. Artık telefon iletişim aracımız olmuştur. Telefonlar aracılığıyla sosyal medyayı takip etmek, gelişmeleri anında öğrenmek, çevremizdeki kişileri takip etmek ve görünür olmak nomofobinin nedenleridir.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler yüzünden nomofobi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Çağımızın ortasında yer bulan telefonlarımıza bağımlılığı tanımlayan bu fobi, günümüzde çoğu kişide bulunmaktadır.

Nomofobi Hangi Rahatsızlıklara Sebebiyet Verir?

Nomofobi

Şarjı biten, kontörü biten, telefonunu kaybeden veya uzak kalan kişilerin yaşadıkları fobi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bireylerin bu cihazlara bağlanmaları hayattan koptuklarının belirtisi olmaktadır.

Nomofobi yaşayan bireyler ulaşamama, ulaşılamama, iletişim kopukluğu ve internete girememe korkusu yaşamaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre akıllı telefonların üretilmesi birçok soruna neden olmuştur.

Nomofobi, depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıklarla uğraşmamıza sebebiyet vermektedir. Kişide hem fiziksel hem de ruhsal belirtiler veren hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle bu durumu yaşayan bireylerin bir an önce uzman kişiye başvurması büyük önem taşıyor.

Nomofobi Belirtileri Nelerdir?

Nomofobi

Nomofobi rahatsızlığına sahip olan kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Baş dönmesi, ani duygu değişimi, bulantı, kusma, titreme, göğüs ağrısı, nefes darlığı, heyecanlanma ve kalp atışında hızlanma nomofobi belirtileri arasındadır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendinizde görüyorsanız bir an önce uzman doktora başvurmalısınız. Doktorunuz teşhisi koyduktan sonra tedaviyi sürecini başlatacaktır. Bu sayede telefon bağımlılığınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Nomofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Nomofobi

Nomofobi, tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bireyin tüm yaşamını etkilemektedir. Yaşam süresi boyunca bireyi etkileyen bir faktör olarak kalmaktadır. Bu nedenle kısa süre içinde tedavi gerekmektedir.

Nomofobinin ciddi boyutlara ulaşmaması için erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Nomofobi hastalarında diğer fobilerde olduğu gibi genellikle terapi uygulanmaktadır. Psikoterapinin yanı sıra, nefes alma ve kas gevşetme teknikleri de ek olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kişiler hastalığın kontrolünü eline almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerEntomofobi Belirtileri ve Tedavisi
Aviofobi Nedenleri ve TedavisiAraknofobi Nedir?
Klostrofobi Nedir?Tokofobi Belirtileri ve Tedavisi
Akluofobi Nedenleri ve BelirtileriAkrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Hidrofobi Nedir?Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi
Özgül Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerSosyal Fobi Nedir?

Nomofobi ne demek?

Cep telefonu ile sağlanan iletişimin kesilmesinden aşırı korkmaya nomofobi denmektedir. Bu rahatsızlık yüzünden kişiler cep telefonuna aşırı derecede önem verirler ve yokluğunda çaresizlik gibi duygular yaşarlar.

Nomofobi semptomları nelerdir?

Nomofobiye sahip olan kişilerde panik atak, nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, kalp hızının artması, bulantı ve göğüs ağrısı gibi semptomlar görülebilmektedir.

Nomofobi etkileri nelerdir?

Nomofobi cep telefonundan uzak kalamamaya neden olmaktadır. Bu hastalık yüzünden kişilerde çaresiz hissetme, eksiklik yaşama, telefon yanındayken bile sürekli olarak kontrol etme ve telefonsuz kalmaktan korkma gibi durumlar yaşanmaktadır.

Nomofobik bir bireyin elinden ne alınırsa korkusu tetiklenir?

Nomofobik bir bireyin elinden telefon alınırsa bazı psikolojik ve fizyolojik belirtiler tetiklenir. Bu yüzden gerekli tedavinin bir an önce yapılması gerekir. Ayrıca bu rahatsızlığın cep telefonu varken de telefonsuz kalma korkusu yaşatabileceğini söyleyelim.

Nomofobi nasıl tedavi edilir?

Nomofobi rahatsızlığının tedavisinde terapi yöntemleri kullanılmaktadır. Terapistiniz rahatsızlığın derecesine göre davranışçı terapi ya da maruz bırakma terapisini önerebilir. Bu tedavi yöntemleri sayesinde nomofobinin neden olduğu olumsuz düşünce ve duyguları kontrol edebilirsiniz.

Nomofobi nasıl yenilir?

Nomofobiyi yenmek istiyorsanız olumsuz düşüncelere mesafe koymalısınız. Derin nefes alma, yoga ve kas gevşetme gibi rahatlama tekniklerini kullanarak bu fobinin olumsuz etkilerini ve belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
3
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.