Nomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
31.05.201615:46

Nomofobi, çağımızın hastalığıdır. Bu hastalık bireyleri ciddi şekilde etkileyerek psikolojik açıdan zarar vermektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. İşte nomofobi hakkında bilinmesi gerekenler!

Haber güncelleme tarihi 25.04.2020 09:44

Nomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nomofobi, çağımızın hastalığıdır. Bu hastalık cep telefonundan mahrum kalma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Teknolojinin hayatımıza girmesi çoğu durumda kazanım sağlasa da, çoğu durumda kazanım sağlamamaktadır. Teknolojinin getirdiği birçok hastalık bulunmaktadır. Fiziksel hastalıkların yanı sıra psikolojik hastalıklara da neden olmaktadır. Bunlardan biri ise nomofobidir. Nomofobi, bireyin cep telefonundan ayrı kalma korkusudur. Dünyada bu durum ‘’No Mobile Phobia’’ olarak adlandırılmaktadır.

nomofobi-hakkinda-.jpg

Dünyada sıkça görülen bu rahatsızlık, oldukça zarar vericidir. Çağımızın hastalığı haline gelen nomofobi, dünyada hızla yayılmaktadır. Kişiler, telefonlarını hayatlarının vazgeçilmezi olarak görmektedirler. Bu nedenle bu cihazlardan bir saniye bile ayrı kalamazlar. Bu kişiler iletişim kopukluğu yaşamaktan korkmaktadırlar. Yaşanan birçok fobiye, nomofobi de eklenmiştir. Bu durum genellikle genç nesilde görülmektedir. Genç nesillerin yanı sıra ileri yaşlardaki kişilerde de görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Genç bireyleri tetikleyen bu korku hem sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor hem de ruhsal sorunlar yaşamasına neden oluyor. Bireylerin yaşamını etkileyen bu durum, aynı zamanda yaşam kalitesini de düşürüyor. Bu korku sonucunda teknoloji bağımlılığının ne kadar büyük boyutlarda olduğu görülüyor. Nomofobi, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. Şarjı biten, kontörü biten, telefonunu kaybeden veya uzak kalan kişilerin yaşadıkları fobi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu cihazlara bağlanmaları hayattan koptuklarının belirtisi olmaktadır.

internete-girememe-korkusu.png

Nomofobi yaşayan bireyler ulaşamama, ulaşılmama, iletişim kopukluğu ve internete girememe korkusu yaşamaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre akıllı telefonların üretilmesi birçok soruna neden olmuştur. Kişilerde depresyon ve panik atak rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Nomofobi yaşayan kişilerde çeşitli belirtiler görülmektedir. Kişide hem fiziksel hem de ruhsal belirtiler veren bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle bu durumu yaşayan bireyler uzman kişiye başvurmalıdır.


Nomofobi Belirtileri Nelerdir?

 • Baş dönmesi
 • Ani duygu değişim
 • Bulantı
 • Kusma
 • Titreme
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Heyecanlanma
 • Kalp atışında hızlanma

nomofobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Nomofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Nomofobi, tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bireyin tüm yaşamını etkilemektedir. Yaşam süresi boyunca bireyi etkileyen bir faktör olarak kalmaktadır. Bu nedenle kısa süre içinde tedavi gerekmektedir. Kişilerde görülen nomofobinin, ciddi boyutlara ulaşmaması için erken tedavi süreci önem taşımaktadır. Kişiler cihazlardan ayrı kalamıyor, cihazlardan ayrı kalınca aşırı tepkiler veriyorsa hemen uzman kişiye başvurmalıdır. Bu kişiler nomofobi rahatsızlığını yaşamaktadırlar. Nomofobi hastalarında diğer fobilerde olduğu gibi genellikle terapi uygulanmaktadır. Psikoterapinin yanı sıra, nefes alma teknikleri ve kas gevşetme teknikleri gibi yöntemler de ek olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kişiler kontrolünü sağlamaktadır. Fiziksel ve duygusal tepkilerinde azalma görülmektedir. Uzman kişi tarafından uygulanan yöntemler sayesinde kişi bu fobiden kurtulur. 

nomofobi-nasil-tedavi-edilir.jpg

Önerilen İçerik;

 Sosyal Medya Bağımlısı Mısınız?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.