Araknofobi Nedir? Örümcek Korkusu Belirtileri ve Tedavisi

Araknofobi Nedir? Örümcek Korkusu Belirtileri ve Tedavisi
02.06.201615:11

Kişinin örümceğe karşı duyduğu korku olan araknofobi neden olur, nasıl yenilir ve tedavisi nasıldır gibi soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 12.01.2023 09:06

Örümceklerden korkmamıza ve tiksinmemize neden olan araknofobi, tedavi edilmediği takdirde hayatımızı kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Bazı vakalarda örümcek ağı görme ya da ismini duyma sırasında bile aşırı tepkiyle karşılaşılabilmektedir. Bu içeriğimizde araknofobi hakkında bilinmesi gerekenlere yer verdik.

İşte araknafobi hakkında her şey...

Araknofobi Nedir?

Araknofobi

Araknofobi, örümcek fobisi olarak bilinen psikolojik bir rahatsızlıktır. İnsanlarda genellikle böcek ya da örümcek korkusu görülür. Bu durum aşırı şiddetli ve ciddi boyutta ise fobi olarak adlandırılır. Dünyada en çok görülen fobilerden biri olan araknofobi, ülkemizde de çoğu kişinin muzdarip olduğu sorundur.

Örümceğe korkusu olan kişiler, örümcek ağı gördüğünde dahi korkmaktadırlar. Hatta örümcek olan fotoğraflara baktıklarında bile korku yaşamaktadırlar. Örümcek korkusu olan kişiler bu yüzden bazı sporları yapamazlar. Bunlar kamp, yürüyüş ve dağcılıktır.

Araknofobi yaşayan kişiler, örümcekle karşı karşıya geldiklerinde ise büyük korku yaşarlar. Bireyler çığlık atarak ortamdan uzaklaşmaya çalışır. Bazı vakalarda ise bu durum daha farklı belirtiler gösterebilmektedir.

Araknofobi Belirtileri Nelerdir?

Araknofobi

Araknofobiye sahip olan kişilerde örümceği görünce belli semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar çarpıntı, yüzde kızarma, şişlik, kaşınma ve yanma, titreme, terleme, nefes darlığı, bulanık görme, ağız kuruluğu, yutkunma güçlüğü, mide bulantısı, bilinç kaybı, tansiyon düşüşü ve bayılmadır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler araknofobik bir kişinin örümcek gördüğü zaman yaşayabileceği şeylerdir. Eğer sizde ya da çevrenizdeki bireylerde bu tarz durumlar gözüküyorsa o kişinin araknofobiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tedavi edilmediği takdirde hayatı kısıtlayan bu rahatsızlık için mutlaka doktora görünmenizi öneriyoruz.

Araknofobi Neden Olur?

Araknofobi

Araknofobonin tespit edilmiş kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Bu konu hakkında uzmanlar arasında farklı düşünceler bulunmaktadır. Geçtiğimiz 20 yıla kadar bu rahatsızlığın örümceklerin zehirli olması yüzünden ortaya çıktığı düşünülmekteydi. Kişiler bu yüzden örümceleri tehdit olarak algılamaktaydı.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ise araknofobinin temel nedeni genetik faktörlerdir. Atalarımızın beraber yaşadığı bu hayvanlar onlara tehdit olduğu için gen aktarımı vasıtasıyla bizler için de korku verici bir unsur olmuştur. Ayrıca bazı vakalarda kültürlerin ve inançların da bu rahatsızlığın oluşumunda etkili olduğunu söyleyelim.

Araknofobi Tedavisi

Araknofobi

Örümcek fobisi olan bireyler ilk olarak yaşadığı durumun psikolojik bir rahatsızlık olduğunu kabul etmelidir. Daha sonrasında ise uzman kişiye başvurmalıdır. Uzman kişi ilk olarak araknofobinin ortaya çıkış nedenini araştıracaktır. Daha sonra bireyin bu korku nedeniyle yaşadığı belirtileri ve verdiği tepkileri gözlemlemelidir.

Bunlardan sonra uzman kişi tedavi yöntemine karar vererek süreci başlatmalıdır. Tedavi sürecinde kişi korkusuyla yüzleştirilmelidir. Ancak bu durum bazı önlemler alınarak yapılmalıdır. Kişinin aşırı tepki vermesine ve korku yaşamasına neden olunmamalıdır.

Bunun için ilaç tedavisi ve terapi önem taşımaktadır. İlaç tedavisi rahatlama ve gevşeme açısından önemlidir. Bu tedavi kişinin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Görsel gerçekçi terapisi uygulanarak ise kişi korkusuyla yüzleştirilir. Bu sayede vakada iyileşme görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerEntomofobi Belirtileri ve Tedavisi
Nomofobi Nedenleri ve TedavisiAviofobi Nedir?
Klostrofobi Nedir?Tokofobi Belirtileri ve Tedavisi
Akluofobi Nedenleri ve BelirtileriAkrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Hidrofobi Nedir?Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi
Özgül Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerSosyal Fobi Nedir?

Araknofobik ne demek?

Araknofobik bir kişi örümceklerden tiksinir, ürker ve korkar. Hatta bu hayvanların ismini duymak bile araknofobi rahatsızlığına sahip olan kişiyi etkilemektedir. Örümcek korkusuna sahip olanlara denen araknofobik, uzman bir doktor eşliğinde tedavi edilebilirdir.

Araknofobya nedir?

Hayvanlardan korkma fobilerinden bir diğeri olan araknofobya, örümcek korkusu olarak da bilinmektedir. Her türlü örümcek türünden korkmamıza neden olan bu rahatsızlık sonucunda örümceklerle teması bırakın görmekten bile ürpeririz.

Araknofobi nasıl yenilir?

Araknafobiyi yenmek istiyorsanız mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Alanında uzman doktorlar örümcek korkunuzu yenmeniz için en etkili tedavi yöntemlerini kullanacaklardır. Bu sayede bir süre sonra örümcek fobinizden kurtulacaksınız.

İnsan örümcekten neden korkar?

Yapılan araştırmalara göre örümcek korkusunun evrimden dolayı olduğu düşünülmektedir. Bu korku insanlarla örümceklerin 40 milyon yıl boyunca beraber yaşamanın sonucunda ortaya çıkmıştır. İlk olarak atalarımızda ortaya çıkan bu korku genler yüzünden bizlere kadar gelmiştir.

Örümcek korkusu nasıl geçer?

Örümcek korkusunu geçirmek için uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Doktor birkaç tedavi yönteminden birini ya da birkaçını seçip süreci başlatacaktır. Bazı klinikler artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre etmektedir. Bu sayede tedavi çok daha etkili hale gelir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1513
266
631
302
505
254
258
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.