Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
01.06.201617:50

Çağımızın hastalığı fobi, insanların yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Fobiler, çeşitli nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Birbirinden farklı belirtiler vererek, bireyin endişe ve korku yaşamasına neden olmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 03.02.2020 10:04

Fobi Nedir?

Fobi, psikolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle kaygı bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bireylerin canlı, cansız varlıkla, bir eşyaya ya da bir ortama duydukları korku hali olarak ifade edilir. Fobi sahibi olan kişiler, tehlikeleri normal boyutta duyulması gerekenden daha fazla duymaktadır. Tehlikeli olarak gördükleri durumlardan kaçınırlar. Bu durumlarla yüz yüze kaldıklarında ise büyük endişe yaşarlar. Fobi sahibi bireyler, normalde korkulmayacağını bilse dahi anlamsız şekilde endişe yaşayarak korku duyarlar.

fobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Kişiler bu kadar şiddetli derecede korkulmamasını bilir, ancak korku duymaktan kendini alamaz. Fobiler, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bazı vakalarda kendiliğinden gelişirken, bazı vakalarda yaşanılan bazı olaylar sonrasında görülmektedir. Korku nedeniyle ortaya çıkan belirtileri genellikle tüm fobilerde benzerlik göstermektedir. Bu belirtiler bireylerde her durumun daha şiddetli olmasına neden olmaktadır. Fobi, psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Bireylerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Hatta kişileri ortamlardan uzaklaştırmaktadır. Korkuları nedeniyle bazı vakalarda okula, işe gidememe durumları görülmektedir. Bazı vakalarda ise yaşadığı korkulardan dolayı sosyal hayatını yaşayamamaktadır. Bu nedenle bu rahatsızlık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavisi mümkündür. Bireyler yaşadığı sorunları anlayarak uzman kişiye başvurmalıdır. Uzman kişi ile iş birliği halinde olmalı ve tüm tedaviye olumlu olmalıdır. Bu şekilde tedavi de olumlu sonuç verecektir.

fobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpeg


Fobi Neden Oluşur?

Fobiler, günümüzde sıklıkla yaşanmaktadır. Neredeyse çoğu insanın bir fobisi vardır. Bu durum erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Özgül fobi yaklaşık %2.7 sosyal fobi yaklaşık %1.8, agorafobi yaklaşık %0.6 oranında olduğu belirtilmektedir. Fobinin oluşma nedeni çeşitli durumlardır. Bunlar; psikolojik, biyolojik ve sosyal öğrenme durumları ile ifade edilmektedir.

fobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

Korku nedeniyle bireylerin şiddetli şekilde verdiği bu tepkiler, bireyin farkında olmadan verdiği tepkilerdir. Bu durum bilinç dışı gelişmektedir. İstek ve korkularını bir duruma veya nesneye bağlanması sonucu oluştuğunu ileri sürmektedir. Davranışçı görüşe göre ise birey öncelikle korku oluşturmayan durum veya nesneyle karşılaşırken aynı anda kötü bir uyaran alırsa birey bu durum ya da nesneden kaçınır olarak ifade edilmektedir. Bazı fobiler çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu durumun çocukluk döneminde yaşanan kötü bir deneyimden dolayı oluştuğu ifade edilmektedir. Yetişkinlerde görülen fobilere ise kalıtımsal özelliklerin ya da yaşam olaylarının neden olduğu belirtilmektedir.

fobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Fobiniz Var Mı?

Aşağıda belirtilen durumlara karşı aşırı şekilde endişe duyuyorsanız fobiniz olduğunu anlayabilirsiniz.

 • Evden dışarı çıkma
 • Kuyrukta veya sırada bekleme
 • Metroyu kullanma
 • Köprü veya altgeçitlerden geçme
 • Evde tek başınıza bulunma
 • Kalabalık alanlarda bulunma
 • Sinema, tiyatro, dolmuş, asansör gibi kapalı alanlarda bulunma
 • Belirli bir nesneyle karşılaşma

fobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg


Fobi Belirtileri Nelerdir?

 • Terleme
 • Nefes darlığı hissi
 • Kalbin hızlı çarpması
 • Titreme
 • Sıcak basması
 • Boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Ellerde ayaklarda uyuşma
 • Ağız kuruluğu
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı

Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Agorafobi

Agoraobi, iki farklı şekilde görülmektedir. Bazı vakalarda panik atakla birlikte yaşanırken, bazı vakalarda panik atak olmadan da yaşanmaktadır. Genellikle beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çeşitli belirtilerle görülmektedir. Bunlar; göğüs ağrısı, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme, titreme ve nefes darlığı gibi belirtilerdir. Agorafobi yaşayan kişiler, evden dışarı çıkamaz veya kalabalık ortamlarda bulunamaz. Otobüs, dolmuş ya da tren gibi ulaşım araçlarına binemezler.


Özgül Fobi

Özgül fobi, belirli nesne ya da bazı durumlardan ciddi şekilde rahatsız olma halidir. Anlamsız şekilde korku duyulur. Bireyler kendini yoğun sıkıntı içinde hissederler. Bu fobiye sahip insanlar günlük yaşantısını yaşayamaz durumu gelirler. Genellikle hayvanlardan korkma, doğal çevredeki fırtına, yüksek yerlerden korkma, kandan, iğneden korkma, asansörden, uçaktan ya da kapalı yerlerden korkma durumları görülmektedir.


Sosyal Fobi

Sosyal fobi, bireylerin topluluk içinde ya da farklı ortamlarda bir eylemi yaptığında küçük düşeceğini, utanç duyacağını düşünerek yaşadığı korkulardır. Bu fobide genellikle konuşmayı başlatma, sürdürme, küçük topluluklara katılma, karşı cinsle flört etme durumlarından korkma veya kaçınma gibi durumlar yaşanmaktadır.


Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Fobi rahatsızlığı genellikle tedavi edilebilmektedir. Bireyler rahatsızlığının farkına vararak uzman kişiye başvurmalıdır. Uzman kişi bireyin neye karşı fobisi olduğunu tespit etmelidir. Fobinin ortaya çıkış nedeni oldukça önemlidir. Bu nedenle bireyin bu fobiyi yaşamasının nedeni belirlenmelidir. Aynı zamanda kişinin ne derece olduğu ve ne tepkiler verdiği de önem taşır. Bu yüzden uzman kişi tarafından, fobi çeşidi, fobinin ortaya çıkış nedeni, bireyin rahatsızlık derecesi ve verdiği tepkiler araştırmalıdır. Bu duruma göre tedavi yöntemine karar verilmelidir. Tedavi yöntemi genellikle terapi olarak uygulanmaktadır. Bazı vakalarda ise terapiye destek amaçlı ilaç tedavisi de uygulanabilir.

fobi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

Önerilen İçerik;

 Entomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
2
2
4
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.