Klostrofobi Nedir? Kapalı Alan Korkusu Nasıl Yenilir?

Klostrofobi Nedir? Kapalı Alan Korkusu Nasıl Yenilir?
03.06.201612:09

Kapalı alanda bulunamamaya sebebiyet veren klostrofobinin nedenlerini, belirtilerini, kurtulma yollarını ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 12.01.2023 09:07

Küçük yerlerde, asansörde, kapalı mekanlarda ve kalabalık yerlerde kalmaktan korkmaya neden olan klostrofobi, bir an önce tedavi edilmesi gereken rahatsızlıktır. Aksi takdirde birçok psikolojik sorun yaşayabileceğimiz gibi hayatımızı da kısıtlamak zorunda kalırız. Bu içeriğimizde klostrofobi nedir, neden olur, nasıl geçer ve tedavisi nasıldır gibi soruların cevabını vereceğiz.

İşte klostrofobi hakkında bilinmesi gerekenler

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi

Toplumda çoğu insanda kapalı alan korkusu bulunmaktadır. Bu durumun aşırı şiddetli olması ise klostrofobidir. Bu fobiye sahip kişiler, genellikle kapalı ve küçük yerlere girmekten korkmaktadırlar. Bu yerlere girdiklerinde ise panik atak geçirerek nefessiz kalacaklarını ve boğulacaklarını düşünürler. Genellikle çocukluk döneminde yaşanmış travmatik olaylardan kaynaklanabilir.

Klostrofobiye sahip kişiler, genellikle ciddi şekilde kaygı bozukluğu yaşamaktadırlar. Bu kişiler aşırı gergin ve kaygı seviyesi yüksek kişilerdir. Fobinin ciddiyeti ve derecesi ise her bireyde farklılık göstermektedir. Buna göre de kişilerin yaşadığı sorunlar daha farklı olmaktadır.

Klostrofobi Belirtileri Nelerdir?

Klostrofobi

Klostrofobi rahatsızlığına sahip kişilerde bazı belirtiler görülmektedir. Terleme, çarpıntı, titreme, havasız kaldığını hissetme, nefes darlığı çekme, bayılacakmış gibi hissetme, ağlama krizleri, vücudun değişik bölgelerinde karıncalanma ve uyuşma bu rahatsızlığın belirtileridir.

Kapalı alanlarda kalan kişiler yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden bir ya da birkaçını kendisinde görüyorsa klostrofobiye sahip olabilirler. Bu durumlarda bir an önce uzman bir doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde bu rahatsızlık hayatınızı kısıtlamaya kadar birçok probleme neden olmaktadır.

Klostrofobi Nedenleri Nelerdir?

Klostrofobi

Klostrofobi hastalığının tek bir nedeni bulunmamaktadır. Ancak genellikle çocukluk ya da ergenlik döneminde yaşanmış durumlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu fobi çocuğu cezalandırmak için bir odaya kapatılması gibi olaylar yüzünden oluşmaktadır.

Ailede anne babanın ya da kardeşlerin aşırı kaygılı olması, korkularını kontrol edememeleri veya klostrofobi hastası olması gibi durumlar da çocuğa etkilemektedir. Bu durumlar klostrofobi için zemin hazırlayan etkenlerdir.

Klostrofobi Tedavisi

Klostrofobi

Bireyin yaşamını olumsuz etkileyen ve kısıtlayan bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Fobiler, psikolojik rahatsızlıklardır. Bu nedenle uzman bir psikolog tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak ilk olarak bireylerin rahatsızlığını kabul etmesi gerekiyor.

Tedavi öncesinde korkuların ne zaman başladığı, korkuya hangi durumların neden olduğu, ne belirtiler görüldüğü ve hangi sıklıkla olduğu araştırılmalıdır. Bu durumlar tedavide yardımcı olacağı için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle araştırılarak tespit edilmelidir.

Klostrofobi

Klostrofobi tedavisinde genellikle psikoterapi uygulanmaktadır. Terapide amaç korkuya neden olan durumların ortadan kaldırılması, korkunun azaltılması ve sonlandırılmasıdır. Kişilerin korkularının yenmesi için korktukları durumlarla yüz yüz gelmeleri gerekir.

Terapi kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bilinçsizce yapılan yüzleştirilmeler, kişiler hastalığının ileri boyutlara gitmesine ve daha büyük sorunlar yaşamasına neden olabilir. Terapi sırasında korkuyu yenebilmek için alıştırmalar yapılır. Korkularla yüz yüze gelme, kaygılarla mücadele etme ve düşüncelerin kontrol altına alınması dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir.

Bunların yanı sıra bireye nefes alma ve gevşeme egzersizleri verilmektedir. Bazı vakalarda klostrofobi depresyon ya da kaygı bozukluğuna neden olmaktadır. Bu durumda olan vakalara ise ek olarak ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Korkunun Üzerine Gitme Yöntemi

Klostrofobi

Bu yöntem alışma olarak da adlandırılabilir. Yalnızca klostrofobisi ilerlememiş kişilerde ve kesinlikle uzman kontrolünde uygulanmalıdır. Kişi asansöre binmekten çekiniyorsa öncelikle bunu kabul etmesi ve bunu yenebilmesi için alıştırma yapması sağlanır.

Hastaya egzersiz niteliğinde görevler verilir. Örneğin bir tünelden geçmesi, belirtilen bir ortamda bir süre kalması gibi. Hasta bu görevleri bir anda uygulayamaz ya da kısa sürelerle uygular. Ancak zamanla tamamen yapabilir hale gelir.

Bundan sonra ise gerekirse ikinci görev verilir. Eğer doktor hastanın asansöre binme işlemini tamamlayabileceğini düşünüyorsa, ikinci göreve gerek duymadan kendi kontrolünde asansöre binmesini sağlar. İlk denemeler sıkıntılı geçse de hasta zamanla korkusunu yener.

İlaç Tedavisi

Klostrofobi

İlaç tedavisi son aşama olarak görülebilir. Eğer hasta panik atakları sık aralıklarla geçiriyorsa ve bu ataklar yüzünden hayatın günlük işleyişine ayak uyduramaz hale geldiyse ilaç tedavisine kontrollü bir şekilde başlanmalıdır. Psikolojik kökenli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ilaçların risklerinin fazla olması göz önüne alınmalı ve buna göre doktor kontrolünde kullanılması sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerEntomofobi Belirtileri ve Tedavisi
Nomofobi Nedenleri ve TedavisiAviofobi Nedir?
Araknofobi Nedir?Tokofobi Belirtileri ve Tedavisi
Akluofobi Nedenleri ve BelirtileriAkrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Hidrofobi Nedir?Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi
Özgül Fobi Hakkında Bilinmesi GerekenlerSosyal Fobi Nedir?

Klostrofobi olduğu nasıl anlaşılır?

Klostrofobiye sahip olduğunuzu anlamanın tek yolu belirtilerin görülüp görülmediğini bilmektedir. Eğer kapalı alanlara girildiğinde terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, kalp atım hızında artış, göğüs ağrısı, midede kelebek hissi ve sıcak basma hissi ortaya çıkıyorsa klostrofobi rahatsızlığına sahipsinizdir.

Klostrofobiye ne iyi gelir?

Klostrofobi uzman bir psikolog eşliğinde tedavi edilebilmektedir. Bu rahatsızlık için doktorlar çoğu zaman Bilişsel Davranış Terapisi adındaki tedavi yöntemini kullanmaktadır. Bunun yanında antidepresan ilaçlar ve anksiyete bozukluğunu gideren ilaçlar da hastanın durumuna göre kullanılabilir.

Klostrofobi psikolojik midir?

Klostrofobi psikolojik bir rahatsızlıktır ancak fiziksel olarak da bizi etkilemektedir. Bu rahatsızlığın fiziksel etkileri asansör, uçak, tren gibi araçları kullanamama, mağara, tünel ve kilitli odalara girememedir. Kişiler saymış olduğumuz araçları kullanır ya da yerlere girerse büyük bir stres altına girmektedirler.

Klostrofobi tedavisi ne kadar sürer?

Klostrofobi rahatsızlığı tedavisinin süresi kişinin hangi düzeyde olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Çoğu zaman 2-12 seans arasında tamamlanan bu tedavi öncesinde ya da sonrasında ilaç kullanımı önerilebilir. Bazı vakalarda ise hastanede tedavi gerekebilir.

Klostrofobi için hangi doktora gidilir?

Klostrofobi rahatsızlığına sahipseniz uzman bir psikolog ya da psikiyatra görünmeniz gerekiyor. Alanında uzman olan bu doktorlar gerekli tedaviyi başarıyla yürütecektir.

Klostrofobi nasıl bir hastalıktır?

Kapalı alan korkusu olarak bilinen klostrofobi, kişinin asansör, penceresiz oda, tünel, tren ve uçak gibi alanlarda duramamasına neden olan bir rahatsızlıktır. Kişiler bu tarz alanlarda bulunduğu süre boyunca aşırı korku ve kaygı yaşamaktadır. Bunun sonucunda da kalp çarpıntısı, titreme, boğulma hissi ve nefes darlığı belirtileri ortaya çıkabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
11
28
83
21
11
102
238
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.